Konstitusiya Məhkəməsi Mülki Məcəllə ilə bağlı qərar verdi
Konstitusiya Məhkəməsinin xidmətindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə bildirilib ki, məhkəmə iclasında Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin müraciəti əsasında Mülki Məcəllənin 402-ci maddəsinin və "Notariat haqqında” Respublikası Qanununun 74-cü maddəsinin dördüncü hissəsinin əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair konstitusiya işinə baxılıb.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu iş üzrə hakim H.Əfəndiyevanın məruzəsini, maraqlı subyektlər Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin müraciətini və Aparatının mülahizəsini, Ədliyyə Nazirliyi, Ali Məhkəmə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət , Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi, Vəkillər Kollegiyası, Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi tərəfindən təqdim edilmiş mütəxəssis mülahizələrini, ekspertlər Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin Mülki hüquq kafedrasının dosenti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru S.Süleymanlının və həmin kafedranın dosenti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Ş.Yusifovun rəylərini və iş materiallarını araşdırıb müzakirə edərək qərar qəbul edib.
Qərarda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 13-cü maddəsinin I hissəsinin, 29-cu maddəsinin I və II hissələrinin, Mülki Məcəllənin 402-ci maddəsinin məzmununa və hüquqi təyinatına, habelə Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun bu Qərarında ifadə edilmiş hüquqi mövqelərə əsasən Mülki Məcəllənin 402-ci maddəsi ilə “Notariat haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 74-cü maddəsinin dördüncü hissəsi arasında ziddiyyət mövcud deyil.
İlkin müqavilə üzrə “Notariat haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 74-cü maddəsinin dördüncü hissəsi ilə nəzərdə tutulmuş qaydada həmin müqavilə üzrə öhdəliyin icrasının təmini xarakterli və ya əsas müqavilənin bağlanılmasının təşkil edilməsi üçün zəruri olan xərclərə dair ödəniş həyata keçirilə bilər.
İlkin müqavilə ilə bağlı mübahisələrə baxılarkən həmin müqavilənin bağlanılmasında iştirak edən subyektlərin həqiqi iradə və niyyətləri Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun bu Qərarının təsviri-əsaslandırıcı hissəsində əks olunmuş hüquqi mövqelərə uyğun olaraq araşdırılıb müvafiq nəticəyə gəlinməlidir.

Конституционный суд Азербайджана принял решение по ГК
Как сообщили в пресс-службе Конституционного суда «Оперативному Информационному Центру-OMM», на заседании на основании обращения Бакинского апелляционного суда было рассмотрено конституционное дело относительно взаимосвязанного толкования статьи 402 Гражданского кодекса и четвертой части статьи 74 Закона Азербайджанской Республики «О нотариате».
Пленум Конституционного суда, изучив доклад судьи Г. Эфендиевой, мнения заинтересованных субъектов, включая Милли Меджлис, Министерство юстиции, Верховный суд, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре, а также экспертные заключения ведущих правоведов БГУ, принял соответствующее решение. Согласно постановлению, между указанными нормами Гражданского кодекса и закона «О нотариате» противоречий не выявлено. Было отмечено, что по предварительному договору могут осуществляться платежи, носящие характер обеспечения исполнения обязательств или необходимые для организации заключения основного договора.
Конституционный суд Азербайджана является высшим органом конституционного правосудия в стране, обеспечивающим верховенство Конституции. Решения Пленума суда обладают высшей юридической силой на всей территории Азербайджана, являются окончательными и не могут быть отменены, изменены или официально истолкованы любым другим органом или лицом. Данное решение вступает в силу со дня его опубликования и направлено на унификацию судебной практики в гражданско-правовых отношениях.