İstilik qurğularının quraşdırılması qaydaları rəsmən təsdiqləndi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı nazir Pərviz Şahbazov yeni qərar imzalayıb.
Sənədə əsasən, qazanxana qurğularının quraşdırılmasına dair aşağıdakılardır:
-qazanxana qurğuları tikinti layihəsi sənədlərinə və şəhərsalma və tikinti normalarının tələblərinə riayət edilməklə quraşdırılmalı;
- qazanxanalar yanğın və partlayış təhlükəsizliyi tələblərinə, həmçinin sanitariya qaydaları və normalarının tələblərinə cavab verməli;
- qazanxana qurğuları istehsalçı zavodun texniki tələbləri nəzərə alınmaqla quraşdırılmalı və istifadə olunan avadanlıq və materiallar layihədə nəzərdə tutulmuş tələblərə cavab verməli;
- qazanxanalarda , qaz, isitmə və ventilyasiya qurğularının, su kəmərləri və kanalizasiya sistemlərinin birləşmələrinin kənar təsirlərdən qorunması və məsafələrinin saxlanılması Nazirlər Kabinetinin , Energetika Nazirliyinin Kollegiyasının, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Kollegiyasının tələblərinə uyğun olaraq təmin edilməli;
-qazanxana qurğularının işə salınmasından əvvəl tədbirləri görülməli və kiplik sınaqları aparılmalıdır.
Bundan başqa, qazanxanaların su kəmərləri və kanalizasiya sisteminin quraşdırılmasına dair tələblər aşağıdakılardır:
- qazanxanaların su kəmərləri və kanalizasiya sistemi layihə sənədlərinə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Kollegiyasının tələblərinə uyğun quraşdırılmalı;
- borular, armaturlar və digər komponentlər hermetik birləşmələrlə quraşdırılmalı;
- boruların diametri, uzunluğu və yerləşməsi layihədə nəzərdə tutulan hidravlik göstəricilərin tələblərinə uyğun olmalı;
- borularının daxili səthi maneəsiz və hamar olmalı, axının qarşısını alan kənar çıxıntılar olmamalı;
- quraşdırma zamanı boruların keçdiyi yerlərdə konstruksiyalar yanmayan materiallarla izolyasiya edilməli, elektrik kabellərindən "Elektrik qurğularının quraşdırılması Qaydaları" ilə müəyyən edilmiş məsafədə yerləşdirilməli;
- sistemin istismarı və texniki üçün baxış quyuları, təmizləmə qapaqları (lyuklar) və layihədə nəzərdə tutulmuş digər avadanlıqlar quraşdırılmalı;

Официально утверждены правила установки отопительных систем
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», соответствующее решение подписал министр Парвиз Шахбазов.
Согласно документу, установлены следующие требования к монтажу котельных установок:
- котельные установки должны монтироваться в соответствии с проектной документацией, а также градостроительными и строительными нормами;
- котельные должны отвечать требованиям пожарной и взрывобезопасности, а также санитарным правилам и нормам;
- котельные установки должны монтироваться с учетом технических требований завода-изготовителя, а используемое оборудование и материалы должны соответствовать требованиям, предусмотренным в проекте;
- в котельных защита соединений электрических, газовых, отопительных и вентиляционных установок, систем водоснабжения и канализации от внешних воздействий, а также соблюдение безопасных расстояний должны обеспечиваться в соответствии с требованиями Кабинета министров, Коллегии Министерства энергетики и Коллегии Государственного комитета по градостроительству и архитектуре;
- перед вводом котельных установок в эксплуатацию должны быть приняты меры безопасности и проведены испытания на герметичность.
Кроме того, установлены требования к монтажу систем водоснабжения и канализации котельных:
- системы водоснабжения и канализации котельных должны устанавливаться в соответствии с проектной документацией и требованиями Коллегии Государственного комитета по градостроительству и архитектуре;
- трубы, арматура и другие компоненты должны монтироваться с использованием герметичных соединений;
- диаметр, длина и расположение труб должны соответствовать гидравлическим показателям, предусмотренным в проекте;
- внутренняя поверхность труб должна быть гладкой, без препятствий и посторонних выступов, мешающих потоку;
- при монтаже конструкции в местах прохождения труб должны быть изолированы негорючими материалами и размещены на расстоянии от электрических кабелей, установленном «Правилами устройства электроустановок»;
- для эксплуатации и технического обслуживания системы должны быть установлены смотровые колодцы, очистные люки и другое оборудование, предусмотренное проектом;