İslandiya cəmiyyəti Avropa İttifaqına (Aİ) üzvlüklə bağlı keçiriləcək referenduma hazırlaşır. Ölkədə aparılan rəy sorğuları səsvermənin nəticəsinin olduqca yaxın keçəcəyini göstərir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Baş nazir Kristrún Frostadóttir rəhbərliyindəki sol-mərkəzçi hökumət 2027-ci ilə qədər Aİ üzvlüyü məsələsində xalqın iradəsini öyrənməyi planlaşdırır.
Prosesin sürətlənməsində Rusiyanın Ukraynada apardığı müharibə, Arktika regionunda artan rəqabət və ABŞ-nin xarici siyasətindəki yeni istiqamətlər əsas amillərdən hesab olunur.
Aİ-yə üzvlüyü dəstəkləyənlər hesab edirlər ki, Avropa İttifaqına inteqrasiya İslandiyanın milli valyutasının sabitləşməsinə və ölkədə həyat bahalığının azaldılmasına kömək edə bilər.
Üzvlüyün tərəfdarları həmçinin hesab edirlər ki, Aİ-yə qoşulmaq ölkənin təhlükəsizliyini və ticarət imkanlarını gücləndirəcək.
Müxaliflər isə İslandiyanın suverenliyini itirməsindən, xüsusilə də ölkə iqtisadiyyatında mühüm yer tutan balıqçılıq sularına nəzarətin zəifləməsindən narahatdırlar.
Şimali Atlantikada yerləşən İslandiya Rusiyanın dəniz fəaliyyətlərinin Qərb tərəfindən izlənildiyi strateji GIUK keçidinə yaxın mövqedədir. NATO-nun qurucu üzvlərindən biri olan ölkənin öz ordusunun olmaması isə təhlükəsizlik məsələlərini daha da ön plana çıxarır.
Referendumda “hə” səsinin üstünlük təşkil etməsi İslandiyanın dərhal Aİ-yə üzv olması demək deyil. Bu nəticə Brüssellə üzvlük danışıqlarının başlanmasına imkan verəcək. Yekun razılaşmanın təsdiqi üçün isə ikinci referendumun keçirilməsi nəzərdə tutulur.
İslandiyanın Aİ-yə qoşulması Avropa İttifaqı üçün də mühüm hadisə hesab olunur. Sabit və yüksək gəlirli ölkənin birliyə daxil olması Aİ-nin genişlənmə strategiyası baxımından əhəmiyyətli uğur kimi qiymətləndirilə bilər.

Исландия готовится к решающему референдуму по вопросу вступления в ЕС
Исландское общество готовится к референдуму по вопросу вступления в Европейский союз (ЕС). Проведенные в стране опросы общественного мнения показывают, что результаты голосования могут быть весьма близкими.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, правительство во главе с премьер-министром Криструн Фростадоттир планирует выяснить волю народа по вопросу членства в ЕС до 2027 года.
Ускорение этого процесса обусловлено рядом факторов, среди которых война России в Украине, растущая конкуренция в Арктическом регионе и новые направления во внешней политике президента США Дональда Трампа.
Сторонники вступления в ЕС полагают, что интеграция в Европейский союз поможет стабилизировать национальную валюту Исландии и снизить стоимость жизни в стране. Кроме того, они считают, что присоединение к ЕС укрепит безопасность и расширит торговые возможности государства.
Противники же выражают обеспокоенность потерей суверенитета Исландии, особенно в вопросах контроля над рыболовными водами, которые занимают важное место в экономике страны.
Расположенная в Северной Атлантике Исландия находится вблизи стратегически важного прохода GIUK, через который Запад отслеживает морскую деятельность России. Отсутствие у страны собственной армии, при том что она является одним из государств-основателей НАТО, делает вопросы безопасности еще более актуальными.
Следует отметить, что победа сторонников «за» на референдуме не означает немедленного вступления Исландии в ЕС. Этот результат лишь позволит начать переговоры о членстве с Брюсселем. Для утверждения окончательного соглашения предусмотрено проведение второго референдума.
Присоединение Исландии к ЕС рассматривается как важное событие и для самого Европейского союза. Вступление стабильной и высокодоходной страны в блок может быть оценено как значительный успех с точки зрения стратегии расширения ЕС.