Böyük Britaniyanın Dəniz Ticarət Əməliyyatları Mərkəzi (UKMTO) Oman sahillərində gəmi ilə bağlı növbəti insident barədə xəbər yayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in mərkəzin bəyanatına istinadən verdiyi məlumata görə, Omandan 15 dəniz mili (28 km) şimal-şərqdə olan konteyner gəmisində baş verən insident barədə məlumat daxil olub.
Qurumun məlumatına əsasən, gəminin kapitanı bildirib ki, gəmiyə İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) kateri yaxınlaşıb, bundan sonra gəmiyə atəş açılıb ki, bu da kapitan körpüsünün ciddi zədələnməsinə səbəb olub.
Bununla belə, yanğın və ya ətraf mühitə zərər qeydə alınmayıb, bütün heyət təhlükəsizlikdədir, - deyə UKMTO əlavə edib.
Xatırladaq ki, 28 fevralda ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyata başlayıb və bir sıra şəhərlərə zərbələr endiriblər. Əməliyyat Yaxın Şərqdə gərginliyin artmasına səbəb olub, münaqişəyə Fars körfəzi ölkələrinin hamısı cəlb edilib ki, bu da Hörmüz boğazının bağlanmasına gətirib çıxarıb.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri 8 aprel 2026-cı il gecəsi atəşkəs barədə razılığa gəliblər, bu atəşkəsin müddəti 21-dən 22 aprelə keçən gecə başa çatıb.
Tərəflər Pakistanda münaqişənin həlli üzrə danışıqlar aparmağa cəhd ediblər, lakin 11-12 apreldə keçirilən birinci raund heç bir nəticə verməyib.
Tehrana təzyiq vasitəsi kimi ABŞ İran limanlarının və Hörmüz boğazından keçidin blokadası barədə bəyanat verib. Öz növbəsində, İran Fars körfəzi ölkələrinə yönələn gəmilər üçün Hörmüzun blokadası barədə bəyanat verib. Bölgədəki dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət dünya enerji böhranına səbəb olub.

КСИР атаковал судно у берегов Омана: подробности инцидента
Центр морских торговых операций Соединенного Королевства (UKMTO) распространил информацию об очередном инциденте с судном у берегов Омана.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на заявление ведомства, поступили данные об инциденте с контейнеровозом, находившимся в 15 морских милях (28 км) к северо-востоку от Омана.
Согласно информации структуры, капитан судна сообщил, что к контейнеровозу приблизился катер Корпуса стражей исламской революции (КСИР), после чего по судну был открыт огонь, что привело к серьезному повреждению капитанского мостика. В UKMTO добавили, что возгораний или ущерба окружающей среде не зафиксировано, весь экипаж находится в безопасности.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана, нанеся удары по ряду городов. Эскалация привела к резкому росту напряженности на Ближнем Востоке и вовлечению в конфликт стран Персидского залива, что стало причиной закрытия стратегически важного Ормузского пролива.
Иран, США и их союзники в ночь на 8 апреля 2026 года достигли соглашения о прекращении огня, срок действия которого истек в ночь с 21 на 22 апреля. Попытки сторон урегулировать конфликт в ходе переговоров в Пакистане 11-12 апреля не увенчались успехом. В качестве инструмента давления на Тегеран США объявили о блокаде иранских портов и прохода через Ормузский пролив. В свою очередь, Иран заявил о блокировке пролива для судов, направляющихся в страны Персидского залива. Динамично меняющаяся ситуация в регионе уже спровоцировала глобальный энергетический кризис.