İran HDQ Hörmüz boğazı ərazisində iki gəmini saxlayıb
Hər iki gəmi icazə olmadan hərəkət edərək gəmiçiliyə təhlükə yaradıb. Saxlanıldıqdan sonra onlar İran sahillərinə yönldiliblər.
Hadisə Böyük Britaniyanın Dəniz Ticarət Əməliyyatları İdarəsinin () Hörmüz boğazı ərazisində qüvvələri tərəfindən gəmilərin atəşə tutulması ilə bağlı iki hal barədə məlumatları fonunda baş verib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyata başlayıb və bir sıra şəhərlərə zərbələr endiriblər. Yaxın Şərqdə gərginliyin artmasına səbəb olub, münaqişəyə bütün Fars körfəzi ölkələri cəlb edilib, bu da eyni zamanda Hörmüz boğazının blokadaya alınmasına gətirib çıxarıb.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri 2026-cı il aprelin 8-nə keçən gecə atəşkəs haqqında razılığa gəliblər, bu atəşkəsin müddəti aprelin 21-dən 22-nə keçən gecə başa çatıb. Tərəflər Pakistanda münaqişənin nizamlanması üzrə danışıqlar keçirməyə çalışıblar, lakin aprelin 11-12-də keçirilən birinci raund heç bir nəticə verməyib.
Tehrana təzyiq vasitəsi olaraq ABŞ İran limanlarının və Hörmüz boğazından keçidin blokadası barədə bəyanat verib. Öz növbəsində İran Hörmüzun artıq Fars körfəzi ölkələrinə yönələn gəmilər üçün blokadaya alındığını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət dünya enerji böhranına səbəb olub.

ВМС Ирана задержали два судна в Ормузском проливе
Военно-морские силы (ВМС) Ирана задержали два судна в акватории Ормузского пролива. Об этом сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на зарубежные средства массовой информации.
Согласно полученным данным, оба судна осуществляли движение без надлежащего разрешения, создавая тем самым угрозу безопасности мореплавания в регионе. После проведения процедуры задержания суда были направлены к иранскому побережью для дальнейшего разбирательства.
Инцидент произошел на фоне официальных предупреждений Центра морских торговых операций Соединенного Королевства (UKMTO) о случаях обстрела судов в районе Ормузского пролива силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР). Ситуация в регионе остается крайне напряженной после начала военной операции США и Израиля против Ирана 28 февраля, что привело к эскалации конфликта и вовлечению в него стран Персидского залива.
Напомним, что попытки дипломатического урегулирования, предпринятые в Пакистане в середине апреля, не принесли ожидаемых результатов. В условиях истечения срока режима прекращения огня и взаимных угроз блокировки портов и стратегических проливов, ситуация в Ормузском проливе продолжает оказывать дестабилизирующее влияние на мировой энергетический рынок. Ормузский пролив является важнейшей геополитической точкой, через которую проходит значительная часть мирового экспорта нефти и сжиженного природного газа, и любая нестабильность в этой зоне традиционно ведет к росту мировых цен на энергоносители.