İran İslam Respublikası ABŞ tərəfindən neft satışı ilə bağlı verilən lisenziyanın ləğv edilməsinə , enerji ixracını dayandırmadığını açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İranın neft naziri bildirib ki, ABŞ-nin tətbiq etdiyi yeni məhdudiyyətlər ölkənin neft ixracına mane ola bilməyib.
Məlumata görə, ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət İdarəsi (OFAC) İran nefti ilə əməliyyatlara icazə verən lisenziyanı geri çağırıb. Yeni qaydalara əsasən, yeni əməliyyatların həyata keçirilməsi qadağan edilib və əvvəl bağlanmış müqavilələrin iyulun 17-dək tamamlanması tələb olunub.
İran tərəfi isə bu qərarın ixrac prosesinə təsir etmədiyini bildirib. Möhsün Paknejad qeyd edib ki, 60 günlük icazənin ləğvinə baxmayaraq, əvvəlki qaydada davam edir.
Nazirin sözlərinə görə, sanksiyaların təsirini azaltmaq üçün xüsusi mexanizmlər yaradıb və bu sistem ABŞ-nin məhdudlaşdırıcı tədbirləri fonunda fəaliyyətini davam etdirir.
Qeyd olunur ki, İran və ABŞ arasında gərginlik son günlər daha da artıb. ABŞ qüvvələrinin İran ərazisində, Fars körfəzi və yaxınlığında hərbi obyektlərə zərbələr endirdiyi bildirilib.
Bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranla atəşkəsin başa çatdığını açıqlayıb. İran parlamentinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf isə birtərəfli razılaşmalar dövrünün bitdiyini bildirərək, ABŞ-ı atəşkəs şərtlərinə əməl etməməyin nəticələri barədə xəbərdar edib.

Исламская Республика Иран объявила, что не прекращала экспорт энергоресурсов, несмотря на аннулирование лицензии на продажу нефти со стороны США.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что министр нефти Ирана Мохсен Пакнежад заявил, что новые ограничения, введенные США, не смогли помешать экспорту нефти страны.
Согласно имеющейся информации, Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США отозвало лицензию, разрешавшую операции с иранской нефтью. Согласно новым правилам, осуществление новых операций запрещено, а ранее заключенные контракты должны быть завершены до 17 июля.
Иранская сторона утверждает, что данное решение не повлияло на процесс экспорта. Мохсен Пакнежад отметил, что, несмотря на отмену 60-дневного разрешения, экспорт нефти продолжается в прежнем режиме. По словам министра, Тегеран создал специальные механизмы для снижения воздействия санкций, и эта система продолжает функционировать на фоне ограничительных мер США.
Следует отметить, что напряженность между Ираном и США в последние дни значительно возросла. Поступают сообщения о нанесении ударов силами США по военным объектам на территории Ирана, в Персидском заливе и вблизи Ормузского пролива. Ранее Президент США Дональд Трамп объявил об окончании режима прекращения огня с Ираном. В ответ на это председатель парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил, что эпоха односторонних соглашений завершилась, и предупредил США о последствиях несоблюдения условий прекращения огня.