İlham Əliyevin enerji dəhlizləri və ixracına dair açıqlamaları Gürcüstan mediasının gündəmində
mediası İlham Əliyevin Avropaya elektrik enerjisi ixracı və enerji dəhlizləri ilə bağlı açıqlamalarını geniş işıqlandırıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Gürcüstanın aparıcı televiziya kanalları və xəbər resursları İlham Əliyevin ötən gün Naxçıvanda verdiyi müsahibəyə geniş yer ayırıb.
Gürcüstanın İctimai Televiziyasının (1TV) və "İmedi" telekanalının internet səhifələrində yayımlanan materiallarda Prezidentinin Azərbaycanın Avropa bazarına elektrik enerjisi ixrac etmək niyyəti, bu istiqamətdə Gürcüstan və Türkiyənin əsas tranzit marşrut kimi rolu, eləcə də regionda yeni enerji və nəqliyyat bağlantılarının yaradılması ilə bağlı fikirləri ön plana çıxarılıb.
Nəşrlər İlham Əliyevdən sitatlar gətirib, onun fikirlərini şərh ediblər. "Azərbaycan artıq Avropa bazarına neft və qaz ixrac edir və elektrik enerjisinin də Avropa bazarına çatdırılması istiqamətində imkanları genişləndirmək niyyətindədir", - nəşrlər Prezidentin bu sözlərini dərc ediblər. Prezidentin sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanın Avropa bazarına elektrik enerjisi ixrac etməsi üçün əsas marşrut Gürcüstan və Türkiyədən keçir.
"Regionumuzda Azərbaycan qədər enerji ilə hərtərəfli təchiz olunmuş başqa bir ölkə yoxdur, istər neft, istər qaz, istərsə də elektrik enerjisi olsun. İxrac imkanlarımızı qonşu ölkələrə genişləndirməklə Avropa bazarına da çıxış əldə edəcəyik. Biz artıq Avropanı neft və qazla təchiz etmişik, eyni zamanda Avropa bazarını elektrik enerjisi ilə də təmin etmək istəyirik", - deyə İlham Əliyevin fikirlərini nəşrlər tirajlayıblar.
Qeyd edilib ki, bu imkanların genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, xüsusilə Qara dəniz enerji kabeli layihəsinə diqqət çəkib. O bildirib ki, layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması artıq hazırdır və ikinci elektrik ötürücü xəttinin yaradılması Azərbaycanın imkanlarını daha da gücləndirə bilər.
İlham Əliyev Azərbaycanın enerji sisteminin hazırda Rusiya, İran və Gürcüstanın enerji sistemləri ilə əlaqəli olduğunu, Gürcüstan üzərindən isə Türkiyəyə və daha sonra Avropa bazarına çıxışın təmin edildiyini qeyd edib.
Azərbaycan Prezidenti üzərindən Naxçıvana elektrik xətlərinin çəkilməsini nəzərdə tutan layihənin də hazır olduğunu bildirib. İlham Əliyev Azərbaycanın son illərdə elektrik enerjisi infrastrukturunun inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən də danışıb.
"Son beş ildir ki, biz Kəlbəcər dağlarında, hətta qarlı havada belə, 3500 metr hündürlükdə elektrik ötürücü qüllələr ucaldırıq", - deyə Prezident bildirib.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan üzərindən Naxçıvana elektrik xəttinin çəkilməsi layihəsinə başlanılacağı təqdirdə, bu işlərin həyata keçirilməsi uzun müddət tələb etməyə bilər.
İlham Əliyev bu layihənin gələcəkdə Zəngəzur dəhlizi və TRIPP layihəsinin ayrılmaz hissəsinə çevrilə biləcəyini də qeyd edib.
Prezidentin sözlərinə görə, həmin marşrut yalnız dəmir yolu və avtomobil yolundan ibarət olmayacaq. Buradan fiber-optik kabellərin, elektrik xətlərinin və gələcəkdə zərurət yaranarsa, neft və qaz kəmərlərinin də keçirilməsi mümkün ola bilər.
Azərbaycan Prezidenti müsahibəsində Zəngəzur dəhlizinin iqtisadi əhəmiyyətinə də toxunub. O bildirib ki, dəhliz vasitəsilə 15 milyon ton və ya daha çox yükün daşınması əlavə iqtisadi fəaliyyətin yaranmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına və Naxçıvanın mühüm nəqliyyat mərkəzlərindən birinə çevrilməsinə imkan verəcək.
İlham Əliyev qeyd edib ki, Zəngəzur dəhlizi ideyası ilk dəfə irəli sürülərkən əsas diqqət nəqliyyat seqmentinə yönəlsə də, hazırda layihəyə daha geniş kontekstdə baxılır.
Gürcüstan mediasının Azərbaycan Prezidentinin açıqlamalarına geniş yer verməsi xüsusilə enerji, nəqliyyat və tranzit imkanları baxımından Bakı-Tbilisi əməkdaşlığının aktuallığını da ön plana çıxarıb.
Qeyd edək ki, Gürcüstan Azərbaycan enerji resurslarının Türkiyə və Avropa bazarlarına çıxarılmasında əsas tranzit ölkələrdən biridir. Azərbaycan və Gürcüstan arasında enerji və nəqliyyat sahəsində həyata keçirilən layihələr Cənubi Qafqazın regional bağlantısının və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Ведущие СМИ Грузии уделили пристальное внимание заявлениям Президента Ильхама Алиева относительно экспорта электроэнергии в Европу и развития энергетических коридоров. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», ключевые телеканалы и информационные ресурсы страны подробно осветили интервью главы Азербайджанского государства, данное накануне в Нахчыване.
На интернет-страницах Общественного телевидения Грузии (1TV) и телеканала «Имеди» были опубликованы материалы, в которых акцентируется внимание на стремлении Азербайджана расширить экспорт электроэнергии на европейский рынок. В публикациях подчеркивается роль Грузии и Турции как ключевых транзитных маршрутов, а также планы по созданию новых энергетических и транспортных связей в регионе.
Издания приводят цитаты Президента Ильхама Алиева: «Азербайджан уже экспортирует нефть и газ на европейский рынок и намерен расширить возможности для поставок электроэнергии». Президент отметил, что на данный момент основным маршрутом для экспорта азербайджанской электроэнергии в Европу являются Грузия и Турция. «В нашем регионе нет другой страны, столь всесторонне обеспеченной энергетическими ресурсами, как Азербайджан — будь то нефть, газ или электроэнергия. Расширяя экспортные возможности в соседние страны, мы получим доступ и на европейский рынок», — подчеркнул глава государства.
Особое внимание в материалах уделено проекту прокладки кабеля по дну Черного моря. Президент Ильхам Алиев сообщил, что технико-экономическое обоснование проекта готово, а создание второй линии электропередачи значительно усилит потенциал Азербайджана. Глава государства также напомнил, что энергосистема Азербайджана уже интегрирована с системами России, Ирана и Грузии, обеспечивая выход на Турцию и далее в Европу.
Президент Ильхам Алиев также затронул проект прокладки линий электропередачи в Нахчыван через территорию Армении, отметив, что этот маршрут в будущем может стать неотъемлемой частью Зангезурского коридора. По словам главы государства, этот коридор будет включать не только железнодорожные и автомобильные пути, но и волоконно-оптические кабели, линии электропередачи, а при необходимости — нефте- и газопроводы. Реализация проекта позволит транспортировать до 15 миллионов тонн грузов и превратит Нахчыван в важный транспортный узел.
Контекст и значимость: Сотрудничество между Баку и Тбилиси в энергетической и транспортной сферах является фундаментальным фактором региональной стабильности. Грузия выступает важнейшим транзитным звеном для транспортировки азербайджанских энергоресурсов на турецкий и европейский рынки. Реализуемые совместные проекты не только укрепляют региональную связность на Южном Кавказе, но и играют критическую роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, подтверждая статус Азербайджана как надежного партнера в энергетическом секторе.