Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mayın 13-də Slovakiya Respublikası Milli Şurasının sədri Rixard Raşinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev ötən il Slovakiyaya rəsmi səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşləri, o cümlədən Rixard Raşi ilə görüşünü məmnunluqla xatırladı.
Müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlığın inkişafını vurğulayan dövlətimizin başçısı qarşılıqlı hörmətə, dostluğa və tərəfdaşlığa əsaslanan ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsində parlamentlər arasındakı münasibətlərin roluna toxundu.
Prezident İlham Əliyev Rixard Raşinin böyük nümayəndə heyəti ilə ölkəmizə səfərə gəlməsinin önəmini qeyd edərək, bildirdi ki, bu, tərəfdaşlığın daha bir göstəricisidir.
Qəbula görə nümayəndə heyəti adından minnətdarlığını ifadə edən qonaq dövlətimizin başçısı ilə görüşdən şərəf hissi keçirdiklərini dedi.
Rixard Raşi Azərbaycan Prezidentinə Slovakiyaya ilk rəsmi səfər etdiyinə görə minnətdarlığını bildirdi.
Dəfələrlə Azərbaycana səfər etdiyini məmnunluqla xatırlayan qonaq 2022-ci ildə Azərbaycana səfəri çərçivəsində Şuşada olduğunu dedi. O bildirdi ki, bu səfəri əsnasında da Qarabağa gedəcək, orada aparılan bərpa-quruculuq işləri, həmçinin Xankəndidə Qarabağ Universitetinin fəaliyyəti ilə tanış olacaq.
Rixard Raşi Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyi ilə əlaqədar əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə dövlətimizin başçısını təbrik etdi.
Təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev sülhün gücləndirilməsi üçün Azərbaycan tərəfindən görülən tədbirlərdən danışdı, Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ixracı da daxil olmaqla ölkələrimiz arasında ticarət münasibətlərinin yaradıldığını dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Slovakiya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulduğu vurğulanaraq, siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğu qeyd edildi.
Slovakiya şirkətlərinin Ağdamın Baş Qərvənd kəndinin yenidən qurulmasında iştirakına toxunularaq, bunun Azərbaycan-Slovakiya dostluğunun göstəricisi olduğu vurğulandı.
Görüşdə beynəlxalq parlamentlərarası təsisatlar çərçivəsində əməkdaşlıq müzakirə olundu, iqtisadi-ticari, enerji, müdafiə sənayesi, təhsil, humanitar, müasir texnologiyalar, mədəniyyət, idman, turizm və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Tezliklə Bakı ilə Bratislava arasında birbaşa uçuşların həyata keçiriləcəyi bildirilərək, bunun turizm və insanlararası təmasların genişlənməsinə töhfə verəcəyi qeyd olundu.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 13 мая принял делегацию во главе с председателем Национального совета Словацкой Республики Рихардом Раши.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил встречи, проведенные в рамках его официального визита в Словакию в прошлом году, в том числе беседу с Рихардом Раши. Подчеркнув развитие сотрудничества в различных сферах, глава государства отметил важную роль межпарламентских связей в расширении двусторонних отношений, основанных на взаимном уважении, дружбе и партнерстве. Президент Ильхам Алиев расценил визит Рихарда Раши в Азербайджан с большой делегацией как очередной показатель высокого уровня партнерства.
В ходе беседы Рихард Раши выразил признательность за прием и отметил, что для членов делегации большая честь встретиться с главой государства. Он напомнил о своем визите в Шушу в 2022 году и сообщил, что в рамках нынешней поездки вновь посетит Карабах, где ознакомится с ходом восстановительных работ и деятельностью Карабахского университета в Ханкенди. Гость также поздравил Президента Азербайджана с достижениями в рамках мирной повестки между Азербайджаном и Арменией. В свою очередь, Президент Ильхам Алиев рассказал о мерах по укреплению мира и налаживании торговых отношений, включая экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. Стороны также подчеркнули значимость участия словацких компаний в реконструкции села Баш-Гервенд Агдамского района и анонсировали скорое открытие прямых авиарейсов между Баку и Братиславой.
Азербайджан и Словакия активно развивают стратегическое партнерство, подкрепленное Декларацией о стратегическом партнерстве, подписанной в мае 2024 года. Взаимодействие стран охватывает не только политический диалог, но и энергетическую безопасность, в частности в рамках инициативы «Кольцо солидарности» (Solidarity Ring), направленной на транспортировку азербайджанского газа в Европу. Участие словацкого бизнеса в проектах на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана является практическим воплощением дружественных связей и доверия между Баку и Братиславой.