Prezident İlham Əliyev 1 fevral 2024-cü il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "İnvestisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətləri"ndə dəyişikliklər edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı dövlət başçısı yeni fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, investisiya təşviqi sənədinin verilməsi nəzərdə tutulan strateji investisiya layihələrinin istiqamətlərini genişləndirilib. Siyahıya aqroparklarda həyata keçirilən kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı layihələri, kənd təsərrüfatında istifadə olunan gübrələrin, pestisidlərin, toxum və yem məhsullarının istehsalı layihələri, kənd təsərrüfatı məhsullarının çeşidlənməsi və qablaşdırılması layihələri, avtomatlaşdırılmış iqlimə nəzarət sistemləri ilə təchiz edilmiş dördüncü nəsil istixana komplekslərinin (minimum 3 hektar) yaradılması layihələri, kənd təsərrüfatı təyinatlı texnikaların, habelə elevator, taxıl silosu, soyuducu anbar, çeşidləmə, saxlanma və qablaşdırma avadanlığının istehsalı layihələri, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə sənaye məhsullarının istehsalı layihələri aid edilib.
Bundan başqa, yerli xammal bazasına (metal filiz, alüminium, neft, qaz, kimya, tikinti materialları, pambıq və barama) əsaslanan istehsal layihələrinə konkret olaraq bərpaolunan enerji mənbələri hesabına enerji istehsalı üçün istifadə edilən avadanlığın istehsalı layihələri aid edilib, ölkədə istehsalı ilk dəfə təşkil edilən, yerli məhsullarla özünü təminetmə səviyyəsini (idxalın əvəzlənməsini) və yaxud qeyri-neft-qaz sektorunun ixrac potensialının artırılmasını təşviq edən iqtisadi fəaliyyət sahələri yaradılması istiqamətində həyata keçirilən "Azərbaycanda ilk" ("First in Azerbaijan") layihələri ölkədə istehsalı olmayan məhsulların yerli istehsalının təşkili layihələri ilə əvəzlənib.

Президент Ильхам Алиев подписал указ о внесении изменений в «Направления стратегических инвестиционных проектов, по которым предусмотрена выдача документа о поощрении инвестиций», утвержденные указом от 1 февраля 2024 года.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что в связи с этим глава государства подписал новый указ.
Согласно документу, расширен перечень направлений стратегических инвестиционных проектов. В список включены проекты по производству и переработке сельскохозяйственной продукции в агропарках, производству удобрений, пестицидов, семян и кормов, созданию тепличных комплексов четвертого поколения (минимум 3 гектара) с автоматизированными системами климат-контроля. Также в перечень вошли проекты по производству сельскохозяйственной техники, оборудования для хранения и переработки зерна, а также продукции в сфере информационно-коммуникационных технологий.
Кроме того, в число проектов, основанных на местной сырьевой базе (металлы, нефть, газ, химия, стройматериалы, хлопок, коконы), включено производство оборудования для генерации энергии из возобновляемых источников. Концепция «Первый в Азербайджане» («First in Azerbaijan») теперь охватывает проекты по организации местного производства продукции, которая ранее в стране не выпускалась, что направлено на импортозамещение и рост экспортного потенциала ненефтяного сектора.
Данные меры являются частью системной экономической политики Азербайджана, направленной на стимулирование предпринимательской активности, привлечение инвестиций в высокотехнологичные отрасли и укрепление продовольственной безопасности страны.