Prezident İlham Əliyev mayın 16-da BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxı qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Anaklaudia Rossbax Bakıda BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası ilə bağlı gördüyü işlərin onda dərin təəssürat hissi yaratdığını deyərək, bu mötəbər tədbirin təşkili ilə əlaqədar Azərbaycanın tətbiq etdiyi innovativ yanaşmaları alqışladığını vurğuladı, onların sessiyanın daha məzmunlu keçirilməsinə zəmin yaratdığını qeyd etdi.
Bütün bunlara görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlıq edən qonaq ölkənin bu tədbirə möhtəşəm ev sahibliyi edəcəyinə əminliyini bildirdi.
Anaklaudia Rossbax COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirildiyini xatırladaraq, bunun ardınca ölkəmizdə WUF13 kimi tədbirin təşkilinin önəminə toxundu. O, COP və WUF-un BMT sistemində ən böyük tədbirlər hesab olunduğunu deyərək vurğuladı ki, mahiyyəti etibarilə Azərbaycan bu tədbirlər arasında əlaqə yaradıb.
Qonaq ölkənin BMT-nin Məskunlaşma Proqramının fəaliyyətinə verdiyi könüllü maliyyə töhfələrini yüksək qiymətləndirdi, Azərbaycan-UN-Habitat əməkdaşlığını, o cümlədən ölkədə keçirilən Milli Şəhərsalma forumları ənənəsini təqdir etdiyini dedi. O, bundan sonra da əməkdaşlığın uğurla davam edəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını ifadə edən dövlət başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan tərəfindən tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün bütün zəruri addımlar atılıb. Prezident İlham Əliyev bir neçə gün əvvəl Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində WUF13 ilə bağlı görülən işlərlə yerində tanış olduğunu xatırlatdı, bu tədbirin nəticəyönümlü olacağına ümidvarlığını ifadə etdi.
Dövlət başçısı Azərbaycanın Ümumdünya Şəhərsalma Forumu təcrübəsinin, həmçinin ölkədə şəhərsalma sahəsində tətbiq olunan innovativ yanaşmaların, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə postmünaqişə şəraitində genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin aparılmasının digər ölkələr üçün də nümunəvi xarakter daşıdığını bildirdi və ölkənin bu təcrübəni bölüşməyə hazır olduğunu dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramının fəaliyyətini dəstəklədiyi məmnunluqla vurğulandı, ölkə ilə bu qurum arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparıldı.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) arasında WUF13 Bakı standartlarına əsasən gələcəkdə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumun sessiyalarına ev sahibliyi üzrə əməliyyat təlimatının birgə hazırlanmasında əməkdaşlıq etmək məqsədilə Niyyət Məktubu imzalandı. Gələcək sessiyalara ev sahibliyi edəcək tərəflərə qərarqəbuletmə prosesinə dəstək olmaq üçün nəzərdə tutulan sənəd Bakıda keçirilən WUF13-ün uğurlu hazırlıq mərhələsinə əsaslanmaqla, növbəti tədbirlərin operativ səmərəliliyini artırmağı hədəfləyir.

Президент Ильхам Алиев принял исполнительного директора UN-Habitat
16 мая Президент Ильхам Алиев принял исполнительного директора Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудию Россбах.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, Анаклаудия Россбах выразила глубокое впечатление от работ, проводимых в Баку в связи с 13-й сессией Всемирного форума градостроительства (WUF13). Она приветствовала инновационные подходы, применяемые Азербайджаном в организации этого престижного мероприятия, отметив, что они создают основу для более содержательного проведения сессии. Выразив благодарность азербайджанской стороне, гостья выразила уверенность в том, что страна продемонстрирует великолепное гостеприимство.
Анаклаудия Россбах напомнила о высоком уровне проведения COP29 в Азербайджане и подчеркнула значимость организации WUF13 вслед за этим событием. Она отметила, что COP и WUF считаются крупнейшими мероприятиями в системе ООН, и Азербайджан фактически установил эффективную связь между этими глобальными платформами. Гостья также высоко оценила добровольные финансовые взносы Азербайджана в деятельность UN-Habitat и традицию проведения Национальных градостроительных форумов в республике.
Выразив признательность за добрые слова, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан предпринял все необходимые шаги для проведения мероприятия на высшем уровне. Глава государства напомнил, что недавно на месте ознакомился с работами, проводимыми на территории Бакинского олимпийского стадиона в связи с WUF13, и выразил надежду, что форум будет ориентирован на конкретные результаты.
Президент Ильхам Алиев отметил, что опыт Азербайджана в области градостроительства, применение инновационных подходов, а также широкомасштабные восстановительные и созидательные работы на освобождённых от оккупации территориях в постконфликтный период являются образцовыми для других стран, и Баку готов делиться этим опытом. По итогам встречи между Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре Азербайджана и UN-Habitat было подписано Письмо о намерениях по совместной подготовке оперативного руководства для будущих сессий WUF на основе стандартов «WUF13 Баку».
Стоит отметить, что сотрудничество между Азербайджаном и UN-Habitat динамично развивается в последние годы, особенно в контексте восстановления Карабаха и Восточного Зангезура. Программа ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), основанная в 1978 году, является ведущим учреждением ООН по устойчивому городскому развитию. Активное участие Азербайджана в этой платформе подчеркивает приверженность страны принципам «умного города» и устойчивого расселения, которые активно внедряются при возрождении освобожденных земель.