Haitidə silahlı hücum: 43 nəfər öldürüldü
Haitinin paytaxtı yaxınlığında yerləşən bölgəsində “” adlı qruplaşma tərəfindən genişmiqyaslı silahlı hücum həyata keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, hadisə bazar günü gecə saatlarında baş verib. Quldurlar yaşayış məntəqəsinə nəzarəti ələ keçirməyə çalışıb, çoxsaylı evləri yandırıb və yerli sakinləri girov götürüblər.
“Gazette ” portalının hadisə yerində olan müxbirinin məlumatına görə, küçələrdə 43 nəfərin güllələnmiş meyiti aşkarlanıb.
qüvvələrinin çete üzvlərinin hücumunu dəf etdiyi bildirilsə də, bölgədə əməliyyatlar davam edir.
Kenscoff bələdiyyəsinin sədri Jan Massillon hadisəni “qırğın” adlandırıb. O, “AlterPresse” agentliyinə açıqlamasında yerli hakimiyyət orqanlarının hüquq-mühafizə qurumları ilə birlikdə meyitlərin ərazidən çıxarılması və ekspertiza işlərini həyata keçirdiyini bildirib.
BMT-nin Haiti üzrə İnteqrasiya Ofisinin (BINUH) məlumatına görə, 2026-cı ilin ilk üç ayında ölkədəki zorakılıqlar nəticəsində azı 1642 nəfər həlak olub, 745 nəfər isə yaralanıb.
Qeyd olunur ki, bu rəqəmlərə mart ayının sonunda Aşağı Artibonite bölgəsində 72 saat ərzində 83 nəfərin öldürüldüyü hücumlar da daxildir.

Вооруженное нападение на Гаити: 43 человека погибли
В районе Кенскофф, расположенном недалеко от столицы Гаити, преступная группировка «Viv Ansanm» совершила масштабное вооруженное нападение.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, инцидент произошел в ночь на воскресенье. Бандиты пытались взять под контроль населенный пункт, поджигали многочисленные дома и брали местных жителей в заложники.
По информации корреспондента портала «Gazette Haiti», работающего на месте происшествия, на улицах были обнаружены тела 43 человек с огнестрельными ранениями.
Хотя сообщается, что силы безопасности отразили атаку членов банды, операции в регионе продолжаются. Мэр муниципалитета Кенскофф Жан Массильон назвал произошедшее «резней». В заявлении агентству «AlterPresse» он сообщил, что местные власти совместно с правоохранительными органами проводят работы по извлечению тел и судебно-медицинской экспертизе.
Согласно данным Интегрированного офиса ООН на Гаити (BINUH), за первые три месяца 2026 года в результате насилия в стране погибли не менее 1642 человек, еще 745 получили ранения. Отмечается, что в эти цифры включены нападения в конце марта в районе Нижний Артибонит, где за 72 часа были убиты 83 человека.