Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, yaxın günlər ərzində ölkə ərazisində qeyri-sabit və yağıntılı hava şəraitinin müşahidə olunacağı, yağıntıların bəzi yerlərdə intensiv xarakter alacağı, bir sıra dağ çaylarından qısamüddətli sel keçəcəyi, güclü külək əsəcəyi və şimşək çaxacağı proqnozlaşdırılır.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) gözlənilən qeyri-sabit hava şəraiti ilə əlaqədar əhaliyə müraciət edib və müvafiq təhlükəsizlik qaydalarını bir daha xatırladıb.
Bildirib ki, intensiv yağıntılarla əlaqədar bəzi çaylarda mümkün sel və daşqından, habelə subasmadan qorunmaq üçün təhlükəli ərazilərdən uzaq durmaq, belə təhlükə ilə üzləşdikdə dərhal yaxınlıqdakı yüksəkliyə qalxmaq, xilasedicilərin çağırış və tövsiyələrinə sözsüz əməl etmək lazımdır.
Bundan əlavə, güclü külək zamanı yüngül konstruksiyalı və müvəqqəti tikililərdən, bina və reklam lövhələrindən uzaq durmaq, elektrik dirəyi və naqillərinin, hündür ağacların altında dayanmamaq tövsiyə olunur. Eləcə də kiçikhəcmli gəmi istifadəçiləri belə hava şəraitində dənizə çıxmağın qadağan olduğunu nəzərə almalıdırlar.
Həmçinin ildırımla bağlı təhlükələrdən qorunmaq üçün ildırım çaxarkən elektrik cihazlarını şəbəkədən ayırmaq, telefonla (sabit şəbəkə, mobil telefon, taksofon və s.) danışmamaq, açıq havada olarkən elektrik xətti, ildırım ötürücüsü, navalça və antenaya yaxınlaşmamaq, hündür ağacların altında daldalanmamaq, avtomobildə olduqda isə hərəkəti dayandıraraq şüşələri qaldırıb ildırımın bitməsini gözləmək tövsiyə edilir.
“Unutmayın: Qaydalara biganəlik – həyatımıza təhlükədir! Təhlükə zamanı 112-yə zəng edin!”, - deyə FHN-in müraciətində vurğulanıb.

МЧС Азербайджана обратилось к населению в связи с нестабильной погодой
Согласно прогнозам Национальной службы гидрометеорологии, в ближайшие дни на территории Азербайджана ожидаются нестабильные погодные условия. Прогнозируются интенсивные осадки, которые в ряде горных районов могут привести к кратковременным селям и паводкам. Также ожидается усиление ветра и грозы.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана в связи с прогнозируемым ухудшением погоды обратилось к населению, напомнив о необходимых мерах безопасности.
В ведомстве подчеркнули, что из-за риска селей и подтоплений гражданам следует избегать опасных зон. В случае возникновения угрозы необходимо немедленно подняться на возвышенность и строго следовать указаниям спасателей.
Кроме того, при сильном ветре рекомендуется держаться подальше от легких конструкций, временных построек, рекламных щитов, электрических столбов и высоких деревьев. Владельцам маломерных судов напоминают о запрете выхода в море в подобных погодных условиях.
Для защиты от ударов молнии МЧС советует отключать электроприборы от сети, воздержаться от использования телефонов, не приближаться к линиям электропередач, антеннам и высоким деревьям. Находясь в автомобиле, следует остановить движение, поднять стекла и дождаться окончания грозы.
"Помните: пренебрежение правилами – угроза вашей жизни! В случае опасности звоните на номер 112!" – подчеркивается в обращении МЧС.
Справочно: Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана является центральным органом исполнительной власти, обеспечивающим реализацию государственной политики в сфере защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Служба "112" работает в круглосуточном режиме, обеспечивая оперативное реагирование на любые экстренные вызовы по всей стране.