Ermənistanda ABŞ, Fransa və Yunanıstan hərbçilərinin iştirakı ilə təlimlər başladı
Ermənistanda Fransa, və ABŞ hərbçilərinin iştirakı ilə “Qartal -2026” (“Eagle Partner-2026”) hərbi təlimləri başlayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə “İnterfaks” məlumat yayıb.
Məlumata görə, təlimlərdə Silahlı Qüvvələrinin sülhməramlı briqadasından 250 hərbçi iştirak edir. Həmçinin Avropa və Afrikadakı ABŞ ordusundan, eləcə də Kanzas Milli Qvardiyasından 58 hərbçi, Fransa Silahlı Qüvvələrindən 24 hərbçi və Yunanıstan ordusundan 11 hərbçi təlimlərə cəlb olunub.
Bildirilib ki, çərçivəsində sülhməramlı missiyalara hazırlıq və bu istiqamətdə fəaliyyətlərin icrası üzrə məşqlər keçiriləcək.
Təlimlərin əsas məqsədi sülhməramlı əməliyyatlarda iştirak edən bölmələr arasında qarşılıqlı fəaliyyət və koordinasiya səviyyəsini artırmaqdır.
Qeyd edək ki, Ermənistan və ABŞ arasında ilk “Eagle Partner” təlimləri 2023-cü ilin sentyabrında keçirilib. Sonuncu belə təlimlər isə 2025-ci ilin avqustunda Ermənistanda baş tutub.

В Армении стартовали учения с участием военных США, Франции и Греции
В Армении стартовали военные учения «Eagle Partner-2026» с участием военнослужащих США, Франции и Греции.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на «Интерфакс», в маневрах задействованы 250 военнослужащих миротворческой бригады ВС Армении. Также в учениях принимают участие 58 военных из состава армии США в Европе и Африке, а также Национальной гвардии Канзаса, 24 военнослужащих ВС Франции и 11 — из армии Греции.
Целью данных учений является повышение уровня взаимодействия и координации между подразделениями, участвующими в международных миротворческих операциях. Стоит отметить, что подобные маневры проводятся на фоне активизации военного сотрудничества Армении с западными странами. Первые учения «Eagle Partner» состоялись в сентябре 2023 года, а предыдущие прошли в августе 2025 года. Подобные мероприятия меняют архитектуру безопасности на Южном Кавказе и демонстрируют стремление Еревана к диверсификации своих оборонных связей.