Mirzoyan və Rubio TRIPP layihəsinin icrasına dair bəyannamə qəbul ediblər
ABŞ Ermənistanla birlikdə təsis olunacaq "TRIPP Development Company" (Tramp Marşrutunun operatoru) şirkətində nəzarət paketini əldə edəcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in xəbərinə görə, bu barədə ABŞ Marko Rubio və naziri Ararat Mirzoyanın TRIPP ilə bağlı birgə bəyanatında deyilir.
"Ermənistan "TRIPP Development Company"yə 49 illik müddətə layihənin inkişafı hüququnu verməyi nəzərdə tutur. Şirkətin səhmlərinin 74 %-nin ABŞ-nin, 26 %-nin isə Ermənistanın payına düşəcəyi nəzərdə tutulur. Razılaşmanın daha 50 il uzadılmasından sonra Ermənistanın payı 49 %-ə qədər artacaq", - bəyanatda qeyd edilib.
Həmçinin bidirilib ki, səhmdarların strukturunda və ya son benefisiarlarda hər hansı dəyişiklik üçün ABŞ və Ermənistan hökumətlərinin əvvəlcədən razılığı tələb olunur.
TRIPP-in inkişafı üzrə şirkət multimodal infrastrukturun planlaşdırılması, tikintisi, istismarı və xidməti, xüsusi layihə şirkətlərinin yaradılması, podratçılar və operatorlarla müqavilələrin bağlanması, gəlirlərin toplanması və generasiyası, eləcə də TRIPP marşrutunun idarə edilməsi üçün müstəsna hüquq əldə edir.
Əməliyyat şirkəti tərəfindən idarə olunacaq mümkün obyektlərə bunlar daxildir: dəmir yolu infrastrukturu, avtomobil yolları, körpülər və tunellər, enerji və rəqəmsal infrastruktur (fiber-optik kabellər), həmçinin köməkçi obyektlər və sistemləri.
Sənəddə qeyd edilib ki, şirkətin gəlir mənbəyi təmin edilən infrastruktura çıxış haqqı, kommersiya fəaliyyəti, icarə, xidmət haqları və digər mənbələr olacaq. Şirkət "front office-back office" modelində fəaliyyət göstərəcək. "Front-office" sənədlərin qəbulu və yoxlanılması, informasiya dəstəyi, vəsaitlərin toplanması (vergilər birbaşa Ermənistan büdcəsinə köçürüləcək) və inzibati məsələlər ilə məşğul olacaq.
Öz növbəsində, Ermənistanın dövlət orqanlarından ibarət "back-office" son gömrük qərarlarını qəbul, təhlükəsizlik nəzarətini təmin edəcək, miqrasiya nəzarəti, yoxlamalar həyata keçirəcək və icazələr verəcək.
Sənədə əsasən, Birləşmiş Ştatların layihənin həyata keçirilməsindən əldə edəcəyi faydalar bunladır: ABŞ investisiyaları, biznesi və malları üçün yeni bazarların açılması; xammal, kritik minerallar və nadir torpaq metallarının ABŞ bazarlarına tədarükü üçün ticarət əlaqələrinin təmin edilməsi; ABŞ, Avropa və Asiya arasında ticarət marşrutlarının sayının artırılması, geosiyasi dəyişikliklərdən asılı olmayaraq insanların və malların hərəkətini təmin edilməsi.
Eyni zamanda, Ermənistan isə ixtisaslı kadrlar üçün iş yerlərinin açılması; şirkətlərlə tərəfdaşlıq edən birgə müəssisələr; Ermənistan biznes potensialının inkişafı və texnologiyaların ötürülməsi; regiona reinvestisiyalar şəklində fayda əldə edəcək.

Мирзоян и Рубио приняли декларацию по реализации проекта TRIPP
Соединенные Штаты Америки и Армения подписали совместную декларацию о реализации проекта TRIPP, согласно которой Вашингтон получит контрольный пакет акций в создаваемой компании-операторе «Маршрута Трампа» (TRIPP Development Company).
Как сообщает «Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM», об этом говорится в совместном заявлении госсекретаря США Марко Рубио и министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна. Согласно документу, Армения планирует предоставить TRIPP Development Company исключительное право на развитие проекта сроком на 49 лет. На начальном этапе распределение акций составит 74% в пользу США и 26% — Армении. После продления соглашения еще на 50 лет доля армянской стороны может быть увеличена до 49%. Любые изменения в структуре акционеров или конечных бенефициаров потребуют предварительного согласия правительств обеих стран.
Компания-оператор получит широкие полномочия по планированию, строительству и эксплуатации мультимодальной инфраструктуры. В перечень объектов входят железные и автомобильные дороги, мосты, тоннели, энергетические и цифровые коммуникации (включая оптоволоконные кабели), а также вспомогательные системы безопасности. Модель функционирования предполагает разделение на «front-office» (прием документов, информационная поддержка, сбор средств) и «back-office», состоящий из государственных органов Армении, которые будут обеспечивать таможенный, миграционный и секьюрити-контроль. Доходы будут формироваться за счет платы за пользование инфраструктурой, аренды и коммерческих услуг.
Реализация данного проекта рассматривается как шаг к созданию новых торговых коридоров между США, Европой и Азией, а также обеспечению доступа к критически важным минералам и редкоземельным металлам. Стоит отметить, что вопросы развития транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа приобрели стратегическое значение после завершения 44-дневной Отечественной войны. Азербайджан, восстановив свою территориальную целостность, активно продвигает инициативы по разблокировке региональных связей и созданию международных логистических узлов на освобождённых от оккупации территориях, что подчеркивает важность согласованности всех новых маршрутов с интересами региональной стабильности.