Böyük Britaniyanın Baş naziri və “Leyboristlər Partiyası”nın lideri Kir Starmer Londonda, Downing Street iqamətgahının qarşısında çıxış edərək vəzifəsindən istefa verdiyini rəsmən elan edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Starmer bu barədə partiya daxilində aparılan müzakirələrdən sonra qərar verdiyini bildirib.
Məlumata görə, o qeyd edib ki, partiyasının növbəti seçkilərə rəhbərlik etmək üçün ən uyğun şəxs olub-olmadığı sualını nəzərdən keçirib və parlament fraksiyasının mövqeyini nəzərə alaraq istefa qərarı qəbul edib.
Bildirilib ki, Starmer öz fəaliyyətini müdafiə edərək, gələcək liderin iki il əvvəlkindən daha güclü və ədalətli bir Böyük Britaniya təhvil alacağını vurğulayıb. Yeni liderin seçilməsi prosesinin iyulun 9-da başlayacağı və parlamentin yay tətili bitənədək, sentyabr ayına qədər yekunlaşdırılacağı gözlənilir.
Qeyd olunub ki, siyasi müşahidəçilər Leyboristlər Partiyasının yeni lideri qismində keçmiş Greater Mançester meri Andy Burnhamı ön plana çıxarırlar. Onun son seçkilərdəki uğuru və şimal bölgələrindəki nüfuzu potensial liderlik şanslarını artırır.
Məlumata əsasən, Böyük Britaniya hazırda G7 ölkələri arasında ən yüksək borclanma xərclərinə malikdir. İqtisadçılar yeni hökumət rəhbərinin həm maliyyə bazarlarının təzyiqi, həm də ictimai narazılıqlar fonunda çətin balans axtarışında olacağını bildirirlər.

Премьер-министр Великобритании и лидер «Лейбористской партии» Кир Стармер официально объявил о своей отставке, выступив с заявлением перед своей резиденцией на Даунинг-стрит в Лондоне.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Стармер принял это решение после внутренних консультаций в партии. Он отметил, что тщательно проанализировал вопрос о том, является ли он наиболее подходящей фигурой для руководства партией на следующих выборах, и, приняв во внимание позицию парламентской фракции, решил сложить полномочия.
Защищая итоги своей деятельности, Стармер подчеркнул, что передает будущему лидеру более сильную и справедливую Великобританию, чем та, которую он возглавил два года назад. Ожидается, что процесс выбора нового лидера начнется 9 июля и завершится к сентябрю, до окончания летних парламентских каникул.
Политический контекст отставки связан с непростой экономической ситуацией в Соединенном Королевстве. На данный момент Великобритания сталкивается с одними из самых высоких расходов по обслуживанию государственного долга среди стран «Большой семерки» (G7). Экономисты отмечают, что новому главе правительства предстоит решать сложную задачу по поиску баланса между давлением финансовых рынков и растущим общественным недовольством.
Среди возможных преемников политические обозреватели выделяют бывшего мэра Большого Манчестера Энди Бернема. Его успехи на последних выборах и значительный авторитет в северных регионах страны существенно повышают его шансы на лидерство в Лейбористской партии.