Çin təkrar istifadə oluna bilən raket texnologiyalarının inkişafında mühüm mərhələyə çatıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Çin dəniz platformasında yerləşən xüsusi tor sistemi vasitəsilə raket sürətləndiricisini uğurla geri qaytarıb.
Dövlət televiziyası “CCTV”-nin məlumatına görə, sınaq Hainan buraxılış meydanından start götürən “” raketi ilə həyata keçirilib.
Sınaq zamanı raketin yuxarı pilləsindən ayrılan sürətləndirici təxminən altı dəqiqə sonra dəniz platformasında quraşdırılmış tor sisteminə şaquli eniş edib.
Bu hadisə Çinin orbital səviyyəli raket komponentlərinin bərpası sahəsində ilk uğurlu sınağı kimi qiymətləndirilir.
Sınaqdan sonra Çinin şirkətlərinin, o cümlədən “China Spacesat” və “China Satellite Communications” şirkətlərinin səhmlərində artım müşahidə olunub.
“Long March 10B” raketi təkrar istifadə oluna bilən raket texnologiyasında lider hesab edilən ABŞ-nin “” şirkətinin “Falcon 9” raketi ilə müqayisə edilir.
Lakin Çin texnologiyası fərqli mexanizmə əsaslanır. “Falcon 9” raketi xüsusi eniş ayaqları vasitəsilə platformaya enirsə, Çin sistemində sürətləndiricinin üzərində yerləşən xüsusi “eniş qarmaqları” və dəniz platformasındakı tor qurğusundan istifadə olunur.
Mütəxəssislərin fikrincə, təkrar istifadə edilə bilən raket texnologiyaları kosmik sənayedə əsas rəqabət istiqamətlərindən birinə çevrilib. Bu buraxılış xərclərini azaltmağa və daha çox kosmik missiyanın həyata keçirilməsinə imkan verir.
ABŞ-nin “SpaceX” şirkəti 2015-ci ildən etibarən bu sahədə sürətli inkişaf əldə edib və “Falcon 9” raketləri ilə müntəzəm buraxılışlar həyata keçirir.
Çin rəsmiləri isə bildirirlər ki, yeni texnologiya ölkənin 2030-cu ilə qədər həyata keçirməyi planlaşdırdığı insanlı Ay missiyaları üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.

Китай добился значительного успеха в технологии многоразовых ракет
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Китай успешно вернул ускоритель ракеты на морскую платформу с помощью специальной системы сетей.
По данным государственного телевидения «CCTV», испытание было проведено с использованием ракеты «Long March 10B», стартовавшей с космодрома Вэньчан (Hainan).
В ходе испытания ускоритель, отделившийся от верхней ступени ракеты, совершил вертикальную посадку в систему сетей, установленную на морской платформе, примерно через шесть минут после старта.
Это событие оценивается как первое успешное испытание Китая по восстановлению компонентов ракет орбитального класса.
После испытания наблюдался рост акций китайских аэрокосмических компаний, включая «China Spacesat» и «China Satellite Communications».
Ракета «Long March 10B» сравнивается с ракетой «Falcon 9» американской компании «SpaceX», которая считается лидером в области многоразовых ракетных технологий.
Однако китайская технология основана на ином механизме. Если ракета «Falcon 9» приземляется на платформу с помощью специальных посадочных опор, то в китайской системе используются специальные «посадочные крюки» на ускорителе и сетевое устройство на морской платформе.
По мнению экспертов, технологии многоразовых ракет стали одним из ключевых направлений конкуренции в космической индустрии. Эта технология позволяет сократить расходы на запуски и осуществлять больше космических миссий.
Американская компания «SpaceX» с 2015 года добилась быстрого прогресса в этой области и регулярно осуществляет запуски ракет «Falcon 9».
Китайские официальные лица заявляют, что новая технология имеет стратегическое значение для пилотируемых лунных миссий, которые страна планирует осуществить к 2030 году.