Təxminən bir ildir orbitdə nəzarətsiz şəkildə hərəkət edən "SpaceX Falcon 9" raketinin ikinci pilləsi Ay səthinə çırpılıb.
Bildirilib ki, toqquşma saatda təxminən 8 700 kilometr sürətlə baş versə də, hadisə birbaşa müşahidə olunmayıb.
Bununla belə, Çilidə yerləşən teleskoplar toqquşmadan sonra yaranan toz və dağıntı buludunu qeydə alıb.
Mütəxəssislər raket hissəsinin Aya düşməsinin qaçılmaz olduğunu bildiriblər.
Hadisə ABŞ və Çin arasında Aya insan göndərilməsi uğrunda rəqabətin davam etdiyi bir vaxtda kosmik tullantılarla bağlı narahatlıqları yenidən gündəmə gətirib.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Çinə məxsus raket də oxşar şəkildə nəzarətsiz olaraq Ayın səthinə düşmüşdü.
"SpaceX" rəsmisi Culiana Şeyman bildirib ki, qəza qəsdən baş verməyib.
Onun sözlərinə görə, Günəş fəallığı və cazibə qüvvələrinin birgə təsiri nəticəsində raketin trayektoriyası dəyişərək Aya istiqamətlənib. Şirkət gələcəkdə belə hadisələrin qarşısını almaq üçün NASA ilə əməkdaşlıq etdiyini açıqlayıb.
Boston Universitetinin alimi Karl Şmidt rəhbərlik etdiyi komandanın müşahidələri zamanı toqquşmanın izlərinin aydın şəkildə qeydə alındığını bildirib. Avropa Cənub Rəsədxanasının Çilidə yerləşən Çox Böyük Teleskopu (VLT) toqquşmadan sonra kosmosa yayılan natrium və litium buludlarını müşahidə edib.
Astronomlar raket hissəsinin Ayın Eynşteyn krateri yaxınlığındakı yaşayış olmayan əraziyə düşdüyünü ehtimal edirlər. Hadisə nəticəsində yaranan kraterin ölçüsü və zərərin dəqiq qiymətləndirilməsi üçün NASA-nın Ay Orbital Kəşfiyyat Aparatı (LRO) həmin ərazi üzərindən keçərək görüntülər əldə edəcək.

Ступень ракеты SpaceX столкнулась с поверхностью Луны
Вторая ступень ракеты "SpaceX Falcon 9", которая около года бесконтрольно двигалась по орбите, столкнулась с поверхностью Луны.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что столкновение произошло на скорости около 8 700 километров в час. Хотя само событие не наблюдалось напрямую, телескопы в Чили зафиксировали облако пыли и обломков, образовавшееся после удара.
Данный инцидент вновь привлек внимание к проблеме космического мусора на фоне усиливающейся конкуренции между США и Китаем в области освоения Луны. Стоит отметить, что в 2022 году аналогичный случай произошел с китайской ракетой, которая также бесконтрольно упала на лунную поверхность. Эксперты подчеркивают важность мониторинга околоземного и окололунного пространства для предотвращения подобных ситуаций в будущем.
Представитель "SpaceX" Джулиана Шейман заявила, что авария не была преднамеренной. По ее словам, под воздействием солнечной активности и гравитационных сил траектория ракеты изменилась, направив ее к Луне. Компания заявила о сотрудничестве с NASA для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
Ученый Бостонского университета Карл Шмидт сообщил, что его команда зафиксировала следы столкновения. Очень большой телескоп (VLT) Европейской южной обсерватории в Чили зафиксировал выбросы натрия и лития. Астрономы предполагают, что обломки упали в безлюдной местности недалеко от кратера Эйнштейна. Для оценки масштабов ущерба и размера кратера NASA планирует использовать данные своего аппарата Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).