Zelenskidən Müstəqillik Günündə sərt mesaj: “Təslim olmayacağıq”
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Ukrayna Prezidenti Kiyevdə keçirilən tədbirlərdə çıxışı zamanı ölkəsinin sülh istədiyini, lakin Rusiyanın tələbləri qarşısında geri çəkilməyəcəyini bildirib.
Zelenski tərəfdaş ölkələri Rusiyaya qarşı təzyiqləri artırmağa və Moskvanı danışıqlar masasına oturmağa məcbur etməyə çağırıb.
ilə bağlı tədbirlərdə Kiyevə səfər edən Böyük Britaniyanın Endi Börnem və digər Qərb liderləri Ukraynaya hərbi dəstəyin davam etdiriləcəyini açıqlayıblar.
Böyük Britaniya və Ukrayna arasında müdafiə sahəsində texnologiyalarının inkişafı ilə bağlı yeni tərəfdaşlıq sazişi də imzalanıb. Bildirilir ki, platforma “DELTA” döyüş sistemindən əldə edilən milyonlarla döyüş meydanı görüntüsünü təhlil edərək hədəflərin real vaxt rejimində müəyyənləşdirilməsinə imkan verəcək.
Avropa Komissiyası isə Ukraynanın hava hücumundan müdafiə imkanlarının gücləndirilməsi üçün 6,1 milyard avroluq yeni maliyyə paketi ayırıb. Komissiyanın sədri Ursula fon der Lyayen Avropanın Ukraynaya lazım olduğu müddət ərzində dəstək göstərəcəyini bildirib.
Bu arada, cəbhə xəttində döyüşlər davam edir. Rusiya Odessadakı limanda hərbi yük daşıdığını iddia etdiyi yük gəmisinə zərbə endirildiyini açıqlayıb. Ukrayna tərəfi isə Rostov vilayətində raket yanacağı və sursat istehsal edən hərbi zavoda zərbə endirdiyini bildirib.
Rusiya həmçinin Donetsk, Zaporojye və Sumı vilayətlərində üç yaşayış məntəqəsinə nəzarəti ələ keçirdiyini iddia edib.
Qeyd edək ki, tərəflər arasında Belarusun vasitəçiliyi ilə 10-10 formatında növbəti əsir mübadiləsi də baş tutub. Danışıqlar prosesinin davam etməsinə baxmayaraq, qarşılıqlı hücumlar və cəbhədəki toqquşmalar səngimir.

Жесткое послание Зеленского в День независимости: «Мы не сдадимся»
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», президент Украины Владимир Зеленский в ходе выступления на мероприятиях в Киеве заявил, что его страна стремится к миру, однако не намерена отступать перед требованиями России.
Зеленский призвал страны-партнеры усилить давление на Россию и принудить Москву к участию в переговорном процессе.
В мероприятиях по случаю Дня независимости принял участие премьер-министр Великобритании Энди Бернем, посетивший Киев. Другие западные лидеры также подтвердили намерение продолжать военную поддержку Украины.
Между Великобританией и Украиной было подписано новое соглашение о партнерстве в области развития технологий искусственного интеллекта в оборонной сфере. Сообщается, что платформа позволит анализировать миллионы изображений с поля боя, полученных от боевой системы «DELTA», для определения целей в режиме реального времени.
Европейская комиссия выделила новый пакет финансовой помощи в размере 6,1 миллиарда евро для укрепления возможностей противовоздушной обороны Украины. Председатель комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европа будет поддерживать Украину столько, сколько потребуется.
Тем временем боевые действия на линии фронта продолжаются. Министерство обороны России заявило об ударе по грузовому судну в порту Одессы, которое, по утверждению ведомства, перевозило военный груз. Украинская сторона, в свою очередь, сообщила об ударе по военному заводу по производству ракетного топлива и боеприпасов в Ростовской области.
Россия также заявила о взятии под контроль трех населенных пунктов в Донецкой, Запорожской и Сумской областях.
Отметим, что при посредничестве Беларуси состоялся очередной обмен пленными в формате «10 на 10». Несмотря на продолжение переговорного процесса, взаимные атаки и столкновения на фронте не стихают.