Bir sıra marşrutların hərəkət sxemi müvəqqəti dəyişdiriləcək
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) bildirilib.
Qeyd edilib ki, dəyişikliyə əsasən, 1 nömrəli marşrutun ("Neftçilər" m/st istiqaməti) və H1 nömrəli marşrutun ( Aeroportu istiqaməti) fəaliyyəti Azadlıq prospekti – Füzuli küçəsi – Rəşid Behbudov küçəsi – Süleyman Rəhimov küçəsi – Xətai prospekti – prospektinin əsas hərəkət hissəsi ilə təşkil ediləcək.
2 nömrəli marşrut Rəşid Behbudov küçəsi – Süleyman Rəhimov küçəsi – Xətai prospekti – Əhməd bəy Ağaoğlu küçəsi – Təbriz küçəsi – Əhməd Rəcəbli küçəsi istiqamətində hərəkət edəcək.
4, 10 və 88A nömrəli marşrutların son dayanacaq məntəqələri Dilarə Əliyeva və 28 May küçələri (Səməd Vurğun bağı) olmaqla təşkil ediləcək. Marşrutlar Bakı Ağ Şəhərə daxil olmayacağından qismən göstərəcək.
7A, 7B, 11, 24, 71 və 93 nömrəli marşrutların fəaliyyəti Ziya Bünyadov prospektinin əsas hərəkət hissəsi (yol ötürücü) ilə təşkil ediləcək.
13 və M8 nömrəli marşrutların fəaliyyəti Heydər Əliyev prospektinin əsas hərəkət hissəsi ilə təşkil ediləcək.
20, 21, 30, 32, 46, 49, 72, 120 və 120E nömrəli marşrutların son dayanacaq məntəqələri Xocalı prospektində ("Şah İsmayıl Xətai" m/st) təşkil ediləcək. Bu marşrutlar "28 May" NMM və "Sədərək" ticarət mərkəzinə daxil olmayacağından qismən fəaliyyət göstərəcək. 20, 21 və 32 nömrəli müntəzəm marşrutlar Bakı Ağ Şəhər daxil olmaqla son dayanacaq məntəqələri Xocalı prospekti ("Şah İsmayıl Xətai" m/st) təşkil ediləcək.
36, 145 və 184 nömrəli marşrutların son dayanacaq məntəqəsi Heydər Əliyev prospektinin kənar hərəkət hissəsində ("Koroğlu" m/st) təşkil ediləcək.
38 nömrəli marşrut başlanğıc dayanacaq məntəqəsi Səməd Vurğun küçəsi, son dayanacaq məntəqəsi isə Ağa Nemətulla küçəsi olmaqla fəaliyyət göstərəcək. Marşrut Keşlə qəsəbəsinə daxil olmayacağından qismən işləyəcək.
125 nömrəli marşrutun fəaliyyəti ("28 May" NMM istiqaməti) Rəşid Behbudov küçəsi – Şəmsi Bədəlbəyli küçəsi – Azadlıq prospekti ilə təşkil ediləcək.
177 nömrəli marşrut son dayanacaq məntəqəsi Bilgəh-Pirşağı yolu ("Ləhic bağları" ərazisi) olmaqla fəaliyyət göstərəcək.
E1 nömrəli marşrutun fəaliyyəti Rəşid Behbudov küçəsi – Süleyman Rəhimov küçəsi – Xətai prospekti - Heydər Əliyev prospekti (əsas hərəkət hissəsi) ilə təşkil ediləcək.

Об этом сообщили в Азербайджанском агентстве наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта в ответ на запрос "Оперативный Информационный Центр-OMM".
Согласно изменениям, движение маршрута № 1 (в направлении ст. м. «Нефтчиляр») и маршрута № H1 (в направлении Международного аэропорта Гейдар Алиев) будет организовано по проспекту Азадлыг – улице Физули – улице Рашида Бейбутова – улице Сулеймана Рагимова – проспекту Хатаи – основной проезжей части проспекта Гейдара Алиева.
Маршрут № 2 будет следовать по улице Рашида Бейбутова – улице Сулеймана Рагимова – проспекту Хатаи – улице Ахмед бека Агаоглу – улице Тебриз – улице Ахмеда Раджабли. Конечные остановки маршрутов № 4, 10 и 88A будут организованы на улицах Диляры Алиевой и 28 Мая (сад Самеда Вургуна). Данные маршруты будут функционировать частично, так как не будут заезжать в «Bakı Ağ Şəhər» (Baku White City).
Движение маршрутов № 7A, 7B, 11, 24, 71 и 93 будет организовано по основной проезжей части (путепроводу) проспекта Зии Буниятова. Маршруты № 13 и M8 будут следовать по основной проезжей части проспекта Гейдара Алиева.
Конечные остановки маршрутов № 20, 21, 30, 32, 46, 49, 72, 120 и 120E будут перенесены на проспект Ходжалы (ст. м. «Шах Исмаил Хатаи»). Эти автобусы будут работать в ограниченном режиме, не заезжая в ТПУ «28 Мая» и ТЦ «Садарак». Маршруты № 36, 145 и 184 завершат движение на второстепенной дороге проспекта Гейдара Алиева (ст. м. «Короглу»).
Маршрут № 38 будет курсировать от улицы Самеда Вургуна до улицы Ага Нейматуллы, не заезжая в поселок Кешля. Движение маршрута № 125 (в сторону ТПУ «28 Мая») организуется по улицам Рашида Бейбутова – Шамси Бадалбейли – проспекту Азадлыг. Маршрут № 177 будет следовать до дороги Бильгя-Пиршаги (территория «Ляхидж баглары»), а экспресс-маршрут E1 — через проспект Хатаи на основную часть проспекта Гейдара Алиева.
Отметим, что «Бакинский марафон» является ежегодным масштабным спортивным событием, проводимым по инициативе Фонда Гейдара Алиева с 2016 года. Мероприятие направлено на поддержку развития спорта, пропаганду здорового образа жизни и объединение людей вокруг благородных целей под девизом «Победи ветер». Традиционно марафон охватывает территорию от Площади Государственного флага до Бакинского олимпийского стадиона, привлекая тысячи местных жителей и иностранных гостей столицы.