Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 27 iyul 2026-cı il tarixli Qərarı ilə Bank “BTB” ASC-nin müraciəti əsasında “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.1-ci və 29-cu maddələrinə, eləcə də “Bankların yenidən təşkili haqqında Qaydalar”a müvafiq olaraq Bank “BTB” ASC-yə verilmiş bank lisenziyası ləğv edilib, onun hüquqi varisi olan “T-Kredit” Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC-yə “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10-cu və 11-ci maddələrinə əsasən lisenziya verilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" bu barədə Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir.
Daha əvvəl məlumat verildiyi kimi, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 05 mart 2026-cı il tarixli Qərarı ilə, qanunvericiliyə müvafiq olaraq, Bank “BTB” ASC-nin müraciəti əsasında onun bank olmayan kredit təşkilatına çevrilməsi formasında yenidən təşkilinə qabaqcadan razılıq verilmişdir. Yenidən təşkil prosesi çərçivəsində, Bank “BTB” ASC tərəfindən öz əmanətçiləri və digər kreditorları qarşısında olan öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi planı təsdiq edilmiş, bankın kreditorlarının məlumatlandırılması təmin edilmişdir. Bu çərçivədə, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC (ABB) ilə Bank “BTB” ASC arasında “Aktivlərin və passivlərin ötürülməsi haqqında müqavilə” imzalanmış və həmin müqaviləyə uyğun olaraq Bank “BTB” ASC-nin aktiv və öhdəliklərinin ABB-yə ötürülməsi uğurla tamamlanıb.
Qeyd edək ki, Bank “BTB” ASC-nin müştərilərinin müddətli və tələbli depozitləri şərtləri dəyişdirilmədən ABB-yə tam və fasiləsiz şəkildə ötürülmüş, bütün müştərilərin öz vəsaitlərinə sərbəst çıxışı və onlardan istifadə imkanı yaradılıb.
Eyni zamanda, kredit portfelinin ötürülməsi prosesi də uğurla tamamlanmışdır. Bank “BTB” ASC-yə kredit borcu və ya digər öhdəlikləri olan müştərilərə qarşı tələb hüquqları müqavilə şərtləri qüvvədə saxlanılmaqla ABB-yə ötürülmüş, kreditlərə xidmət olunmasının fasiləsizliyi təmin olunub.
Bununla da, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin yuxarıda qeyd olunan qərarı ilə Bank “BTB” ASC-nin lisenziyasının ləğv edilərək “T-Kredit” Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC-yə çevrilməsi prosesi uğurla tamamlanıb.
“T-Kredit” Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC öz fəaliyyətini Bakı şəhəri, Nigar Rəfibəyli ev 9 ünvanında həyata keçirəcək.

Лицензия банка «BTB» аннулирована: подробности процесса
Решением Правления Центрального банка Азербайджана от 27 июля 2026 года, на основании обращения ОАО «Bank BTB» и в соответствии со статьями 16.1.1 и 29 Закона Азербайджанской Республики «О банках», а также «Правилами реорганизации банков», лицензия ОАО «Bank BTB» была аннулирована. Одновременно с этим, правопреемнику банка — ООО «Небанковская кредитная организация T-Kredit» — была выдана лицензия в соответствии со статьями 10 и 11 Закона Азербайджанской Республики «О небанковских кредитных организациях».
Об этом сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Центральный банк.
Ранее, решением Правления Центрального банка от 5 марта 2026 года, было дано предварительное согласие на реорганизацию ОАО «Bank BTB» путем преобразования в небанковскую кредитную организацию. В рамках процесса реорганизации был утвержден план выполнения обязательств перед вкладчиками и другими кредиторами, а также обеспечено информирование всех заинтересованных сторон. В рамках этого процесса между ОАО «Азербайджанский международный банк» (ABB) и ОАО «Bank BTB» был подписан «Договор о передаче активов и пассивов», в соответствии с которым передача активов и обязательств ОАО «Bank BTB» в ABB была успешно завершена.
Важно отметить, что срочные и депозиты до востребования клиентов ОАО «Bank BTB» были полностью и без изменений условий переданы в ABB, что обеспечило клиентам беспрепятственный доступ к своим средствам. Аналогичным образом был завершен процесс передачи кредитного портфеля: права требования по кредитам и иным обязательствам клиентов были переданы в ABB с сохранением условий договоров, что гарантировало непрерывность обслуживания кредитов.
Таким образом, процесс преобразования ОАО «Bank BTB» в ООО «Небанковская кредитная организация T-Kredit» успешно завершен. Новая организация будет осуществлять свою деятельность по адресу: город Баку, улица Нигяр Рафибейли, дом 9.
Справка: Реорганизация банковского сектора Азербайджана направлена на повышение устойчивости финансовой системы и оптимизацию деятельности кредитных организаций. Процесс перехода банков в статус небанковских кредитных организаций (НКО) является стандартной регуляторной практикой, позволяющей финансовым институтам более эффективно управлять рисками и фокусироваться на специфических сегментах кредитования, обеспечивая при этом полную защиту интересов вкладчиков и заемщиков.