“Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, Akademik Həsən Əliyev küçəsi – “Koroğlu” metrostansiyası avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsindən Müzəffər Nərimanov küçəsinədək olan hissəsinin inşası davam etdirilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, yeni avtomobil yolu Ziya Bünyadov və Heydər Əliyev prospektlərinə paralel olaraq layihələndirilib.
Dövlət Proqramına əsasən, avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi – Müzəffər Nərimanov küçəsinədək olan hissəsi 6 hərəkət zolağından ibarət olmaqla ümumilikdə 3,9 km uzunluğa malikdir. Bundan əlavə, 2,6 km uzunluğunda qollar, ramplar və yanaşma yolları da layihəyə daxildir.
Avtomobil yolunda ümumi uzunluğu 2 073 metr olan 4 tunel və ümumi uzunluğu 112 metr olan 3 yeraltı piyada keçidinin inşası nəzərdə tutulur:
1 nömrəli tunel – yolun 0.8-ci km-də yerləşir. Ümumi uzunluğu 506 m, eni 17 m-dir (qapalı hissə – 120 m, açıq hissə – 386 m);
2 nömrəli tunel – yolun 1.5-ci km-də yerləşir. Ümumi uzunluğu 363 m, eni 11 m-dir (qapalı hissə – 74,09 m, açıq hissə – 289 m);
3 nömrəli tunel – yolun 1.8-ci km-də yerləşir. Ümumi uzunluğu 307 m, eni 27,5 m-dir (qapalı hissə – 192,8 m, açıq hissə – 114,5 m);
4 nömrəli tunel – yolun 2.4-cü km-də yerləşir. Ümumi uzunluğu 894,7 m, eni 27,5 m-dir (qapalı hissə – 259,5 m, açıq hissə – 390,6 m, çıxış hissəsi – 244,6 m).
Layihə üzrə bütün tunellərdə və yeraltı piyada keçidlərində tikinti-quraşdırma işlərinin tikintisi davam edir.
Hazırda “Ulduz” metrostansiyasından Həsən Əliyev küçəsi istiqamətində tikinti-quraşdırma işləri sürətlə davam etdirilir.

В Баку продолжается строительство новой автомобильной дороги
В Баку продолжаются масштабные работы по строительству участка автомобильной дороги от улицы Академика Гасана Алиева до улицы Музаффара Нариманова. Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", проект реализуется в соответствии с «Государственной программой по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025–2030 годы».
Новая магистраль спроектирована параллельно проспектам Зия Буниятова и Гейдара Алиева. Согласно техническим характеристикам, протяженность основного участка составляет 3,9 км, а дорога будет состоять из 6 полос движения. Проект также включает строительство съездов и подъездных путей общей протяженностью 2,6 км. В рамках работ предусмотрено возведение 4 туннелей общей протяженностью 2 073 метра и 3 подземных пешеходных переходов. В настоящее время строительно-монтажные работы активно ведутся на участке от станции метро «Улдуз» в направлении улицы Гасана Алиева.
Развитие дорожно-транспортной сети в Азербайджане является одним из приоритетных направлений государственной политики. Реализация подобных инфраструктурных проектов в столице направлена на оптимизацию транспортных потоков, устранение заторов на основных проспектах и обеспечение комфортного передвижения жителей и гостей города. Ожидается, что новая дорожная связка значительно разгрузит параллельные магистрали и улучшит логистическую доступность ключевых районов Баку.