Bakıda su-kanalizasiya xətlərinin yeri dəyişdirilir
Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Bakının 7 küçəsində üzərində evləri tikilmiş su və kanalizasiya xətlərinin yerini dəyişdirir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in Xidmətə istinadən verdiyi məlumata görə, paytaxtın bəzi ərazilərində evlər qeyri-qanuni şəkildə içməli və tullantı su xətlərinin mühafizə zolağında inşa olunub. Nəticədə, istismar müddətini başa vuran və ya üzərindəki tikililərin ağırlığına tab gətirməyən xətlər sıradan çıxır.
Belə hallardan biri Biləcəri qəsəbəsinin və Zeytun küçələrində qeydə alınıb. Burada kollektorun üzərində evlərin tikilməsi və sakinlərin fərdi kanalizasiya xətlərini magistral xəttə birbaşa qoşması səbəbindən mövcud xətt yararsız hala düşüb və yenisi ilə əvəzlənir.
Xidmət tərəfindən sakinlərə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilib. Bildirilib ki, su və kanalizasiya xətlərinin mühafizə zonasında tikililərin olması ciddi təhlükə yaradır, yüklənmə nəticəsində həm infrastruktur sıradan çıxır, həm də yaşayış evlərinə ziyan dəyə bilər.
Hazırda qəzalı tullantı su kollektorunun Atropat, Tomris, Atilla, Kəhriz və Yaşar Sadıqov küçələrinin müəyyən hissələrini əhatə edən yeni marşrut üzrə köçürülməsi həyata keçirilir. Diametri 1000 mm olan köhnə kollektorun əvəzinə 1152 metr uzunluğunda yeni magistral xətt inşa olunur. Bu xəttin artıq 1068 metri çəkilib.
Layihə çərçivəsində 22 quyu nəzərdə tutulub, onlardan 14-ü artıq tikilib. Eyni zamanda 2304 metr abonent xətti çəkilir. Ərazidə sistemin tam işlək vəziyyətə gətirilməsi üçün diametri 300 mm olan 1050 metr uzunluğunda əlavə kanalizasiya kollektoru da inşa ediləcək.
Digər bir ünvan Yasamal rayonu, Həbib bəy Səlimov küçəsidir. Burada evlər su xəttinin üzərində tikildiyindən yüklənmə nəticəsində qəza yaranıb. Problemin aradan qaldırılması üçün 48 metr yeni xətt çəkilərək istismara verilib.
Oxşar vəziyyət Nərimanov rayonu, Montin yaşayış massivi, Şahin Mustafayev küçəsində də qeydə alınıb. Mövcud kanalizasiya xəttində baş verən qəza xəttin yaşayış evinin altında qalması səbəbindən yerində bərpa edilə bilməyib. Bu səbəbdən yeni xəttin çəkilməsinə qərar verilib. Ərazinin qayalıq olması səbəbindən işlər xüsusi texnika ilə aparılır və yaxın günlərdə yekunlaşdırılması planlaşdırılır.

Объединенная служба водоснабжения крупных городов, функционирующая при Государственном агентстве водных ресурсов Азербайджана, осуществляет перенос водопроводных и канализационных линий, над которыми были незаконно построены жилые дома на семи улицах города Баку.
Как сообщили в “Оперативном Информационном Центре-OMM” со ссылкой на Службу, в ряде районов столицы частные постройки были возведены в охранной зоне магистральных линий питьевой и сточной воды. В результате линии, исчерпавшие срок эксплуатации или не выдержавшие веса строений, выходят из строя.
Один из таких случаев зафиксирован в поселке Биладжари на улицах Томрис и Зейтун. Из-за строительства домов непосредственно над коллектором и незаконного подключения жителей к магистральной сети, существующая линия пришла в негодность и в настоящее время заменяется новой. Служба заранее предупредила жителей о том, что наличие построек в охранной зоне создает серьезную угрозу: из-за перегрузки из строя выходит не только инфраструктура, но и может быть нанесен ущерб самим жилым домам.
На данный момент ведется перенос аварийного канализационного коллектора по новому маршруту, охватывающему части улиц Атропат, Томрис, Атилла, Кяхриз и Яшара Садыхова. Вместо старого коллектора диаметром 1000 мм строится новая магистральная линия протяженностью 1152 метра, из которых уже проложено 1068 метров. Проект предусматривает установку 22 колодцев (14 уже готовы) и прокладку 2304 метров абонентских линий. Также будет построен дополнительный коллектор диаметром 300 мм и длиной 1050 метров.
Аналогичные работы проводятся в Ясамальском районе на улице Габиб бека Салимова и в Наримановском районе на улице Шахина Мустафаева (массив Монтин), где из-за застройки над коммуникациями возникли аварийные ситуации, требующие прокладки новых обходных линий.
Отметим, что Государственное агентство водных ресурсов Азербайджана регулярно проводит мониторинг состояния водных коммуникаций в Азербайджане. Проблема незаконных построек над инженерными сетями остается актуальной для Баку, так как это затрудняет доступ техники для ликвидации аварий и создает риски для стабильного водоснабжения населения. Модернизация инфраструктуры является частью государственной стратегии по улучшению коммунальных услуг в республике.