Azərbaycanda kriptovalyuta ilk dəfə dövlət nəfinə müsadirə edildi
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) həbs etdiyi B.H.R. və İ.R.F. barəsində üzrə prosesi yekunlaşıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, müvafiq proses təcrübədə ilk dəfə kriptovalyutanın dövlət nəfinə müsadirə edilməsi ilə fərqlənib.
Belə ki, Yasamal Rayon Məhkəməsinin hökmünə əsasən ittiham olunan şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 206-1.3-cü maddəsi üzrə əvəzləşdirmə və digər qarşılıqlı hesablaşma üsulları ilə xüsusilə külli miqdarda pul vəsaitlərinin qanunsuz olaraq Azərbaycandan xarici ölkəyə və ya xarici ölkədən Azərbaycana gizli köçürülməsi fəaliyyətinin təşkilində təqsirli biliniblər.
B.H.R. 2 il 5 ay müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması və 3 milyon 623 min 568 manat cərimə cəzasına, İ.R.F. isə 3 il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması və 31 milyon 399 min 709 manat cərimə cəzasına məhkum ediliblər.
Eyni zamanda hökmlə ibtidai istintaq dövründə məhkəmə qərarı ilə üzərinə həbs qoyulmuş "Binance" aktiv təminatçısındakı hesabda saxlanılan 830 ədəd kriptovalyuta dövlət nəfinə müsadirə edilib.
Qeyd edək ki, Cinayət Məcəlləsinin 99-1-ci maddəsinə əsasən, xüsusi müsadirə cinayət törədilərkən istifadə olunan alət və vasitələrin, cinayət yolu ilə əldə olunan əmlakın məcburi və əvəzsiz olaraq dövlət nəfinə alınmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" qanunun 1.1-ci maddəsinə görə cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlak dedikdə, həmçinin virtual aktivlər başa düşülür.
Kriptovalyutanın dövlət nəfinə müsadirə edilməsinin icrası mexanizmi praktiki olaraq yenilikdir və müvafiq məsələ mediada geniş müzakirə mövzusudur. Bu baxımdan hazırkı dövrədək tənzimlənməyən sözügedən sahə Azərbaycanla yanaşı, qlobal miqyasda da nisbətən yeni istiqamət olaraq qalır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda virtual aktivlər və kripto bazarlarının hüquqi tənzimlənməsini nəzərdə tutan qanunun qəbul edilməsi istiqamətində intensiv işlər aparılır.

Завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении граждан Б.Г.Р. и И.Р.Ф., задержанных Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что данный процесс стал первым в судебной практике страны случаем конфискации криптовалюты в доход государства.
Согласно приговору Ясамальского районного суда, обвиняемые были признаны виновными по статье 206-1.3 Уголовного кодекса Азербайджана за организацию незаконного трансграничного перевода денежных средств в особо крупном размере с использованием методов взаимозачета и других расчетных операций.
Гражданин Б.Г.Р. приговорен к 2 годам 5 месяцам ограничения свободы и штрафу в размере 3 623 568 манатов, а И.Р.Ф. — к 3 годам ограничения свободы и штрафу в размере 31 399 709 манатов.
Одновременно с этим, по решению суда, 830 единиц криптовалюты, хранившихся на счете обвиняемых на международной платформе «Binance», были конфискованы в доход государства.
Следует отметить, что согласно статье 99-1 Уголовного кодекса, специальная конфискация предусматривает принудительное и безвозмездное изъятие в доход государства орудий и средств совершения преступления, а также имущества, полученного преступным путем. Кроме того, согласно статье 1.1 закона «О борьбе с легализацией денежных средств или иного имущества, полученных преступным путем, и финансированием терроризма», к имуществу, полученному преступным путем, относятся и виртуальные активы.
Механизм исполнения конфискации криптовалюты является практической новинкой для Азербайджана и вызывает широкий общественный резонанс. Данная сфера, до настоящего времени остававшаяся вне жесткого правового регулирования, является относительно новым направлением не только для Азербайджана, но и для мировой правовой практики.
Напомним, что в Азербайджане в настоящее время ведется интенсивная работа по принятию законодательства, направленного на правовое регулирование виртуальных активов и крипторынков, что позволит создать прозрачную среду для цифровых финансовых операций.