Azərbaycanda büdcə təsnifatı yeniləndi
"Vahid büdcə təsnifatının təsdiq edilməsi barədə" 11 oktyabr 2018-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edilməsi haqqında 7 noyabr 2025-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir yeni qərar imzalayıb.
" Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi (AZCON), Prezidentin Ehtiyat Fondu, Dövlət büdcəsinin Ehtiyat Fondu, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyində "Regional Su Meliorasiya" və "İri Şəhərlərin Su Təchizatı" QSC-lər, "Su və Meliorasiya üzrə Layihələndirmə və Elmi Tədqiqat İnstitutu, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində "Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu" ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı, İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi, Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi və Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi, "Media Mükəmməllik Şəbəkəsi" qeyri-kommersiya təşkilatı, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində "Mərkəzi Nəbatat və Dendrologiya Bağı" və , "Sahibsiz Heyvanlara Qayğı Mərkəzi" MMC-lər, Maliyyə Nazirliyinə məxsus "Rəqəmsal Maliyyə Mərkəzi" MMC, "Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Kommunikasiyası" MMC, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət və Ekspertiza Agentliyi, " Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi", Gənclər və İdman Nazirliyinin tabeliyində "Milli İdman Tibb və Reabilitasiya Elmi-Praktiki İnstitutu", Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində "Qarabağ Universiteti" büdcə xərclərinin inzibati təsnifatına daxil edilib.

В Азербайджане обновлена бюджетная классификация
Кабинет министров Азербайджана внес изменения в свое постановление от 7 ноября 2025 года, касающееся поправок в постановление от 11 октября 2018 года «Об утверждении Единой бюджетной классификации».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», соответствующее постановление подписал Премьер-министр Али Асадов. Согласно документу, в административную классификацию бюджетных расходов были включены ряд новых государственных структур, агентств и организаций, включая «Азербайджанский транспортно-коммуникационный холдинг (AZCON)», «Карабахский университет», Фонд развития бизнеса Азербайджана при Министерстве экономики и другие ведомства. Решение применяется с 1 января текущего года.
Обновление бюджетной классификации является важным шагом в рамках проводимых в Азербайджане экономических реформ, направленных на повышение прозрачности управления государственными финансами. Включение новых структур в бюджетный процесс позволяет более эффективно распределять государственные средства, обеспечивать подотчетность государственных органов и совершенствовать систему казначейского исполнения бюджета в соответствии с современными требованиями государственного управления.