Əsgər ölümü faktına görə həkim məsuliyyətə cəlb olunub
"N" saylı hərbi hissəsinin hərbi qulluqçusu Fariz İsayevin ölüm faktı əsasında başlanılmış cinayət işinin istintaqı başa çatıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, faktla bağlı əsgərin qulluq etdiyi hərbi hissənin həkimi, tibb baş leytenantı Vaqif Məmmədov cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
O, Cinayət Məcəlləsinin 342.1-1-ci (Qulluğa səhlənkar yanaşma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda) maddəsi ilə ittiham olunur. V.Məmmədov barəsində başqa yerə getməmək iltizam qətimkan tədbiri seçilib.
baxılması üçün Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.
Xatırladaq ki, ötən ilin may ayında Oğuz rayonunun Xaçmaz kəndindən hərbi xidmətə çağırılan əsgər Fariz Sadiq oğlu İsayev hərbi hissəyə göndəriləndən üç gün sonra vəfat edib. İddialara əsasən, yüksək hərarəti olan əsgərə antibiotik iynəsi vurulub və o, iynənin təsirindən şoka düşərək ölüb.
Sumqayıt Hərbi Prokurorluğunun və Respublikası Hərbi Prokurorluğunun Kriminalistika və İnformasiya Texnologiyaları idarəsinin əməkdaşları tərəfindən hadisə yerinə baxış keçirilib, ölümün səbəbinin müəyyən edilməsi məqsədilə ekspertiza təyin olunub, eləcə də digər prosessual hərəkətlər icra edilib.
Faktla bağlı Sumqayıt Hərbi Prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayət işi başlanılaraq ibtidai istintaq aparılıb.

В Азербайджане врач привлечен к ответственности за смерть солдата
Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту смерти военнослужащего воинской части «N» солдата Фариза Исаева.
Как сообщает «Центр оперативной информации-OMM», к уголовной ответственности привлечен врач воинской части, в которой проходил службу погибший, старший лейтенант медицинской службы Вагиф Мамедов. Ему предъявлено обвинение по статье 342.1-1 (Халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего или иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В отношении В.Мамедова избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Уголовное дело направлено для рассмотрения в Бакинский военный суд.
Напомним, что инцидент произошел в мае прошлого года. Солдат Фариз Садиг оглу Исаев, призванный на военную службу из села Хачмаз Огузского района, скончался спустя три дня после прибытия в воинскую часть. Согласно материалам дела, военнослужащему с высокой температурой была сделана инъекция антибиотика, после чего он скончался от шока. Сотрудники Сумгаитской военной прокуратуры и управления криминалистики и информационных технологий Военной прокуратуры Азербайджанской Республики провели осмотр места происшествия и назначили соответствующие экспертизы для установления точной причины смерти.
В Азербайджане вопросы обеспечения безопасности военнослужащих и строгого соблюдения законности в рядах Вооруженных сил находятся под постоянным контролем государства. Военная прокуратура Азербайджанской Республики обеспечивает оперативное и прозрачное расследование любых происшествий в воинских частях, гарантируя верховенство закона и защиту прав личного состава.