Almaniya ABŞ-dən "Tomahawk" raketləri almaq üçün razılığa gəldi
hökuməti ABŞ istehsalı olan "" qanadlı raketlərinin alınması və ölkə ərazisində yerləşdirilməsi barədə razılıq əldə edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Almaniya kansleri Berlində parlamentdə çıxışı zamanı məlumat verib.
Məlumata görə, razılaşma Ankarada keçirilən NATO çərçivəsində ABŞ nümayəndələri ilə aparılan danışıqlar nəticəsində əldə olunub.
Bildirilib ki, Merz sammitin gözləntiləri üstələdiyini və bu addımın Almaniyanın müdafiə qabiliyyətində mövcud olan strateji boşluğu aradan qaldıracağını bildirib. Kansler, həmçinin Avropanın öz müdafiə sistemlərinin hazırlanması istiqamətində işlərin davam etdiriləcəyini qeyd edib.
Qeyd olunub ki, "Tomahawk" raketlərinin Almaniyada yerləşdirilməsi məsələsi daha əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Trampın Almaniyadakı ABŞ hərbi mövcudluğunun azaldılacağını açıqlamasından sonra qeyri-müəyyən vəziyyətə düşmüşdü.
Məlumata əsasən, həmin qərar əvvəlki ABŞ administrasiyası dövründə razılaşdırılmış uzaqmənzilli raketlərlə təchiz ediləcək ABŞ batalyonunun Almaniyada yerləşdirilməsi planlarının dayandırılması kimi qiymətləndirilmişdi.
Qeyd edək ki, Berlin bu raketlərin ölkədə yerləşdirilməsini Rusiyaya qarşı mühüm çəkindirici vasitə hesab edir. Avropa ölkələri isə paralel olaraq öz uzaqmənzilli raket sistemlərinin hazırlanması istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

Германия договорилась о закупке ракет "Tomahawk" у США
Правительство Германии достигло договоренности о закупке и размещении на территории страны крылатых ракет "Tomahawk" американского производства.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил канцлер Германии Фридрих Мерц во время своего выступления в парламенте в Берлине.
Согласно полученной информации, соглашение было достигнуто в результате переговоров с представителями США, состоявшихся в рамках саммита НАТО в Анкаре.
Фридрих Мерц отметил, что саммит превзошел ожидания, и подчеркнул, что данный шаг позволит устранить существующий стратегический пробел в оборонном потенциале Германии. Канцлер также добавил, что работа по развитию собственных оборонных систем Европы будет продолжена.
Следует отметить, что вопрос размещения ракет "Tomahawk" в Германии оказался в неопределенном положении после того, как Президент США Дональд Трамп ранее заявлял о возможном сокращении военного присутствия США в Германии. Данное решение ранее рассматривалось как приостановка планов по размещению в Германии батальона США, который должен был быть оснащен дальнобойными ракетами, согласованными при предыдущей администрации США.
Берлин рассматривает размещение этих ракет в стране как важное средство сдерживания в отношении России. Параллельно европейские страны продолжают работу по созданию собственных систем ракет большой дальности.