Avropa İttifaqı Ermənistanda iyunun 7-də keçirilən parlament seçkilərinin nəticələri ilə bağlı bəyanat yayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə "Armenpress" məlumat yayıb.
Bəyanatda Ermənistan vətəndaşları parlament seçkilərində iştirak edərək suveren demokratik hüquqlarından istifadə etmələri münasibətilə təbrik olunub, yüksək vətəndaş fəallığı isə müsbət qiymətləndirilib.
Aİ qeyd edib ki, keçirilən səsvermə Ermənistanın demokratiyaya, sülhə, regional əməkdaşlığa və Avropa ilə daha sıx əlaqələrə sadiqliyini nümayiş etdirib.
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun (DTİHB) seçki müşahidə missiyasının ilkin qiymətləndirməsinə istinad edilən bəyanatda bildirilib ki, seçki kampaniyası yüksək dərəcədə qütbləşmiş olsa da, seçkilər inklüziv şəkildə keçirilib, seçicilərə aydın siyasi alternativlər təqdim olunub və proses ümumilikdə yaxşı təşkil edilib.
Aİ həmçinin vurğulayıb ki, seçki kampaniyası və səsvermə xarici müdaxilə, təzyiqlər və müxtəlif hibrid hücumlar fonunda baş tutub. Buna baxmayaraq, seçkilərin Ermənistanın demokratik dayanıqlığını və islahatlar istiqamətində irəliləyişini nümayiş etdirdiyi qeyd olunub.
Məlumata görə, Aİ Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyasının açıqladığı ilkin nəticələri nəzərə aldığını və nəticələrin Baş nazir Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Vətəndaş Müqaviləsi Partiyasının üstünlüyünü göstərdiyini bildirib.
"Biz bütün siyasi qüvvələri səsvermənin nəticələrinə və demokratik prosedurlara hörmət etməyə, seçkilərlə bağlı hər hansı narazılığı hüquqi mexanizmlər vasitəsilə həll etməyə çağırırıq", – deyə bəyanatda vurğulanıb.
Aİ Ermənistanın demokratik inkişaf yolunu dəstəkləməyə davam edəcəyini, hökumət və parlamentlə əməkdaşlığı genişləndirərək islahatların həyata keçirilməsi, regional sülhün təşviqi, iqtisadi inkişaf və əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyət göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, iyunun 7-də Ermənistanda keçirilən parlament seçkilərinin ilkin nəticələrinə əsasən, Vətəndaş Müqaviləsi Partiyası, Güclü Ermənistan bloku və Ermənistan bloku parlamentə düşmək hüququ qazanıb. İlkin nəticələrə görə, Vətəndaş Müqaviləsi Partiyası parlamentdə çoxluğu əldə edərək hökuməti formalaşdıracaq.

Европейский союз выступил с заявлением по итогам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», информация об этом поступила от агентства «Armenpress».
В заявлении граждане Армении поздравлены с участием в парламентских выборах и реализацией своих суверенных демократических прав, а высокая гражданская активность оценена положительно.
В ЕС отметили, что прошедшее голосование продемонстрировало приверженность Армении демократии, миру, региональному сотрудничеству и укреплению связей с Европой.
Ссылаясь на предварительную оценку миссии наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, в заявлении говорится, что, несмотря на высокую поляризацию избирательной кампании, выборы прошли инклюзивно, избирателям были представлены четкие политические альтернативы, а процесс в целом был хорошо организован.
В ЕС также подчеркнули, что избирательная кампания и голосование проходили на фоне внешнего вмешательства, давления и различных гибридных атак. Несмотря на это, было отмечено, что выборы продемонстрировали демократическую устойчивость Армении и прогресс в реализации реформ.
Согласно информации, ЕС принял к сведению предварительные результаты, объявленные Центральной избирательной комиссией Армении, которые свидетельствуют о преимуществе партии «Гражданский договор» во главе с премьер-министром Николом Пашиняном.
«Мы призываем все политические силы уважать результаты голосования и демократические процедуры, а любые разногласия, связанные с выборами, решать посредством правовых механизмов», — подчеркивается в заявлении.
ЕС подтвердил готовность продолжать поддержку демократического пути развития Армении, расширять сотрудничество с правительством и парламентом для реализации реформ, продвижения регионального мира, экономического развития и укрепления связей.
Напомним, что по предварительным результатам парламентских выборов в Армении, партия «Гражданский договор», блок «Сильная Армения» и блок «Армения» получили право пройти в парламент. Согласно предварительным данным, партия «Гражданский договор» получила большинство в парламенте и сформирует правительство.