ABŞ və İran hərbi əməliyyatların dayandırılması barədə razılığa gəlib?
ABŞ və İranın son günlərdə qarşılıqlı hücumlardan sonra əməliyyatların dayandırılması barədə razılığa gəldiyi bildirilir.
Məlumata görə, qərar boğazı və ətrafında baş verən silsilə hücumlardan, eləcə də tərəflərin bir-birini atəşkəsi pozmaqda ittiham etməsindən sonra qəbul edilib.
Adı açıqlanmayan ABŞ rəsmisi bildirib ki, Hörmüz boğazında gəmilərin sərbəst hərəkəti yenidən təmin olunacaq.
Onun sözlərinə görə, münaqişənin başa çatdırılmasına yönəlmiş danışıqlar da davam etdiriləcək.
İran tərəfi isə hücumların dayandırılması ilə bağlı hələlik verməyib.
Məlumata əsasən, tərəflər arasında iyunun 17-də imzalandığı bildirilən 14 maddədən ibarət bütün cəbhələrdə hərbi əməliyyatların dərhal və daimi dayandırılmasını nəzərdə tutur.
Razılaşma çərçivəsində İranın 60 gün ərzində Hörmüz boğazından keçən ticarət gəmilərinin təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək üçün səy göstərəcəyi qeyd edilir. Lakin boğazda yük gəmisinə hücum və bunun ardınca ABŞ-ın həyata keçirdiyi cavab hava zərbələrinin atəşkəsi təhlükə altına saldığı bildirilir.
İddialara görə, İran buna cavab olaraq və Bəhreyndə yerləşən ABŞ hərbi bazalarını hədəfə alıb.
Qeyd olunur ki, qlobal neft və təbii qaz daşımalarının əsas marşrutlarından biri olan Hörmüz boğazında sabitliyin bərpası istiqamətində diplomatik səylər davam edir.
Bununla yanaşı, ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə İsrail və Livan arasında əldə olunduğu bildirilən çərçivə razılaşmasının "Hizbullah" tərəfindən rədd edildiyi vurğulanır.
Təşkilat Livan hökumətini ölkənin suverenliyinə xələl gətirməkdə ittiham edib.
İsrail ordusu isə razılaşmadan iki gün sonra Livanın cənubunda "Hizbullah"a məxsus olduğu bildirilən tunelə zərbə endirdiyini açıqlayıb.
Məlumatda həmçinin qeyd olunur ki, Tehran daha genişmiqyaslı atəşkəs razılaşmasının davamlı olması üçün Livandakı toqquşmaların tam dayandırılmasının vacib olduğunu bildirir.

США и Иран достигли соглашения о прекращении военных действий?
Сообщается, что США и Иран достигли соглашения о прекращении военных действий после серии недавних взаимных атак.
Согласно имеющимся данным, решение было принято на фоне эскалации напряженности в Ормузском проливе и вокруг него, а также взаимных обвинений сторон в нарушении режима прекращения огня. Неназванный представитель США заявил, что свободное судоходство в Ормузском проливе будет восстановлено. По его словам, переговоры, направленные на окончательное урегулирование конфликта, будут продолжены.
Иранская сторона пока не выступила с официальным заявлением относительно прекращения атак. Согласно информации, 14-пунктный меморандум, который, как утверждается, был подписан сторонами 17 июня, предусматривает немедленное и постоянное прекращение военных действий на всех фронтах.
В рамках соглашения отмечается, что Иран обязуется в течение 60 дней приложить усилия для обеспечения безопасности торговых судов, проходящих через Ормузский пролив. Однако атака на грузовое судно в проливе и последующие ответные авиаудары США поставили под угрозу режим прекращения огня. По некоторым данным, в ответ на это Иран нанес удары по военным базам США, расположенным в Кувейте и Бахрейне.
Ормузский пролив является одной из важнейших морских артерий мира, через которую проходит значительная часть мировых поставок нефти и природного газа. Стабильность в этом регионе имеет критическое значение для глобальной энергетической безопасности. В то же время, дипломатические усилия по деэскалации осложняются параллельными конфликтами в регионе. В частности, сообщается, что рамочное соглашение между Израилем и Ливаном, достигнутое при посредничестве США, было отвергнуто движением «Хезболла», которое обвинило ливанское правительство в ущемлении суверенитета страны. В ответ на это израильская армия нанесла удар по туннелю, который, как утверждается, принадлежал «Хезболле».