ABŞ-də "Meta" şirkətinə qarşı böyük məhkəmə prosesi başladı
ABŞ-nin 29 ştatı tərəfindən 2023-cü ildə “Meta” şirkətinə qarşı qaldırılan genişmiqyaslı məhkəmə iddiası üzrə proses başlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, altı həftə davam etməsi planlaşdırılan məhkəmə prosesində prokurorlar “Meta”nı uşaqların məxfiliyini qoruyan qanunları pozmaqda və platformaları vasitəsilə gənclərin psixi sağlamlığını təhlükə altına atmaqda ittiham edirlər.
Ştatlar şirkətdən milyardlarla dollar təzminat tələb etməklə yanaşı, “” və “” platformalarında istifadəçilərin uzun müddət qalmasına səbəb olduğu iddia edilən “bəyənmə” sayı və “sonsuz sürüşdürmə” kimi funksiyaların dəyişdirilməsini və ya ləğv edilməsini istəyirlər.
Kaliforniyanı təmsil edən vəkil Meqan O'Nil məhkəmədə “Meta”nın daxili araşdırmalarına istinad edib. Onun sözlərinə görə, şirkət platformalarında 11 və 12 yaşlı milyonlarla uşağın olduğunu bilsə də, onların müdafiəsi üçün kifayət qədər tədbir görməyib.
İttiham tərəfi “Meta”nın daxili sənədlərində gənclərin platformalardan istifadəsi ilə bağlı narahatedici nəticələrin yer aldığını bildirir. Sənədlərdə hər beş gəncdən birinin “Instagram” istifadəsinin özünü daha pis hiss etdirdiyini bildirdiyi və bəzi istifadəçilərdə platformadan istifadənin xarakteri daşıdığı qeyd olunur.
“Meta” isə ittihamları rədd edir. Şirkətin baş vəkili Pol Şmidt daxili sənədlərin kontekstdən çıxarıldığını və təqdim olunan məlumatların şirkətin mövqeyini tam əks etdirmədiyini bildirib.
Şmidt məhkəmədə araşdırmaya qatılan gənclərin 41 faizinin platformadan istifadə etdikdən sonra özünü daha yaxşı hiss etdiyini, digər 41 faizinin isə heç bir mənfi təsir müşahidə etmədiyini vurğulayıb.
Şirkətin vəkili həmçinin sosial media asılılığının elmi baxımdan tam sübut edilmədiyini müdafiə edib. Onun sözlərinə görə, “Meta”nın 13 yaşdan kiçik istifadəçilərin yaşını müəyyənləşdirmək üçün tətbiq etdiyi məhdudiyyətlər şirkətin məlumat toplama imkanlarına da təsir göstərir.
Məhkəmədə və “Instagram” rəhbəri Adam Mosserinin əvvəlki açıqlamalarına da istinad edilib. Şirkət rəhbərliyi platformaların istifadəçilərdə asılılıq yaratmaq məqsədilə dizayn edilmədiyini bildirir.
Məhkəmənin nəticəsi “Meta”nın gələcəkdə “Instagram” və “Facebook” platformalarında uşaqlar və yeniyetmələrin təhlükəsizliyi ilə bağlı siyasətinə ciddi təsir göstərə bilər.

В США начался масштабный судебный процесс против компании "Meta"
В США начался масштабный судебный процесс по иску, поданному 29 штатами против компании "Meta" еще в 2023 году.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе судебных слушаний, которые, как ожидается, продлятся шесть недель, прокуроры обвиняют "Meta" в нарушении законов о защите конфиденциальности детей и создании угрозы для психического здоровья молодежи через свои социальные платформы.
Штаты требуют от компании не только выплаты многомиллиардных компенсаций, но и изменения или полного удаления функций, которые, по их утверждению, способствуют длительному пребыванию пользователей в сети, таких как счетчик "лайков" и "бесконечная прокрутка" в "Instagram" и "Facebook".
Адвокат Меган О'Нил, представляющая интересы Калифорнии, сослалась на внутренние исследования "Meta". По ее словам, компания знала о присутствии на своих платформах миллионов детей в возрасте 11 и 12 лет, однако не предприняла достаточных мер для их защиты.
Обвинение указывает на наличие в документах "Meta" тревожных данных о влиянии платформ на молодежь. Согласно этим материалам, каждый пятый молодой пользователь отмечает, что использование "Instagram" ухудшает его самочувствие, а у некоторых пользователей платформа вызывает зависимость.
В свою очередь, "Meta" отвергает все обвинения. Главный юрист компании Пол Шмидт заявил, что внутренние документы были вырваны из контекста, а представленная информация не отражает реальную позицию компании.
Шмидт подчеркнул, что, согласно данным исследования, 41% опрошенных молодых людей заявили, что чувствуют себя лучше после использования платформы, а еще 41% не заметили никакого негативного влияния. Юрист также отметил, что социальная зависимость от соцсетей научно не доказана, а ограничения, вводимые "Meta" для верификации возраста пользователей младше 13 лет, влияют на возможности сбора данных самой компанией.
В ходе процесса были затронуты предыдущие заявления Марка Цукерберга и главы "Instagram" Адама Моссери, которые настаивают на том, что платформы не были спроектированы с целью формирования зависимости у пользователей.
Данный судебный процесс имеет важное значение для технологического сектора, так как его исход может существенно повлиять на будущую политику "Meta" в отношении безопасности детей и подростков в "Instagram" и "Facebook". Подобные иски отражают растущую обеспокоенность мирового сообщества влиянием социальных сетей на подрастающее поколение и усиливают давление на IT-гигантов с целью ужесточения правил модерации контента.