Yaponiya region ölkələrini birləşdirəcək yeni sualtı kabel layihəsi həyata keçirir
Yaponiyanın “NTT DATA”, “Sumitomo Corporation” və “JA Mitsui Leasing” şirkətləri Yaponiyanı Asiya-Sakit okean regionunun bir sıra ölkələri ilə birləşdirəcək iri miqyaslı kommunikasiya kabelinin çəkilməsini planlaşdırır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, NTT DATA korporasiyasının rəsmi saytında yayılan məlumata görə, layihə , Malayziya və Sinqapuru birləşdirəcək, eyni zamanda , Filippinlər və Tayvana çıxışları olan 8,1 min kilometr uzunluğunda kabel şəbəkəsini əhatə edəcək.
Şirkətin xidmətinin bildirdiyinə görə, layihənin icrası məqsədilə tərəfdaşlar birlikdə “Intra-Asia Marine Networks” adlı yeni şirkət yaradacaqlar.
Sualtı kabel 16-ya qədər optik lif cütlüyünə malik olacaq və bu da təxminən 320 terabit/saniyə ötürmə qabiliyyəti təmin edəcək.
Layihənin 2029-cu ilə qədər tamamlanması nəzərdə tutulur. Onun dəyəri təxminən 1 milyard dollar həcmində qiymətləndirilir. Kabelin çəkilməsi regionda rabitə şəbəkələrinin etibarlılığının artırılması, xüsusilə təbii fəlakətlər zamanı əlaqənin davamlılığının təmin olunması baxımından vacib hesab edilir.
Qeyd edək ki, “Nikkei Asia” portalının məlumatına əsasən, ötən il Yaponiya və Sinqapur 2029-cu ilə qədər uzunluğu 8,9 min kilometr olan və bu ölkələri İndoneziya, Bruney, Malayziya, Filippinlər, Koreya Respublikası və Tayvanla birləşdirəcək başqa bir sualtı kabel layihəsini də elan etmişdilər.
Portalın məlumatında vurğulanır ki, dünya ölkələri arasında ötürülən bütün məlumatların təxminən 99 faizi məhz sualtı kabellər vasitəsilə təmin olunur. Bu səbəbdən həmin infrastruktur obyektləri artıq ölkələrin iqtisadi və rəqəmsal təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan əsas obyektlərdən biri hesab olunur.

Япония проложит новый подводный кабель в АТР
Японские компании «NTT DATA», «Sumitomo Corporation» и «JA Mitsui Leasing» планируют реализацию масштабного проекта по прокладке подводного коммуникационного кабеля, который свяжет Японию с рядом стран Азиатско-Тихоокеанского региона. Ожидается, что новая сеть протяженностью около 8,1 тысячи километров обеспечит высокоскоростное соединение между Японией, Малайзией и Сингапуром, а также будет иметь выходы на Южную Корею, Филиппины и Тайвань.
Как сообщает «Центр оперативной информации-OMM» со ссылкой на официальный сайт корпорации NTT DATA, для реализации инициативы партнеры создадут совместное предприятие под названием «Intra-Asia Marine Networks». Подводный кабель будет оснащен 16 парами оптических волокон, что обеспечит пропускную способность около 320 терабит в секунду. Завершение проекта намечено на 2029 год, а его общая стоимость оценивается примерно в 1 миллиард долларов. Прокладка кабеля рассматривается как критически важный шаг для повышения надежности сетей связи в регионе, особенно в условиях обеспечения устойчивости коммуникаций во время стихийных бедствий.
Стоит отметить, что подводная кабельная инфраструктура играет ключевую роль в глобальной цифровой экономике. По данным экспертов, около 99 процентов всех данных, передаваемых между странами мира, проходит именно через подводные кабели. В связи с этим подобные объекты инфраструктуры приобретают статус стратегически важных элементов экономической и цифровой безопасности государств. Развитие таких сетей в Азиатско-Тихоокеанском регионе способствует укреплению технологического суверенитета и стабильности международного интернет-трафика, что особенно актуально на фоне растущего спроса на облачные вычисления и технологии искусственного интеллекта.