WUF13 üçün 75 tibbi briqada ayrıldı
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar TƏBİB-in tabeliyində göstərən tibb müəssisələrində xidmətlərin fasiləsiz təşkili məqsədilə zəruri hazırlıq işləri görülüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, tədbirin keçirildiyi müddətdə xüsusilə 4 tibb müəssisəsi, o cümlədən Respublika Təcili və Tibbi Yardım Mərkəzi gücləndirilmiş iş rejimində çalışacaq.
Mümkün tibbi ehtiyaclar nəzərə alınaraq Yeni Klinikanın təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım, uşaq təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım şöbəsi, reanimasiya şöbəsi və əməliyyatxana tam hazırlıq vəziyyətinə gətirilib.
Eyni zamanda yoluxucu xəstəliklərlə bağlı Sabunçu Tibb Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Məhəmmədi Modul Tipli Xəstəxanasında, yanıq xəsarətləri üzrə Mərkəzi Neftçilər Xəstəxanasında və zəhərlənmə halları ilə bağlı Kliniki Tibbi Mərkəzdə müvafiq çarpayı fondu ayrılıb.
Tibb müəssisələrində istifadə olunacaq tibbi avadanlıq, dərman preparatları və tibbi ləvazimatlara olan ehtiyac əvvəlcədən müəyyənləşdirilərək tam təmin edilib.
Həmçinin WUF13 ilə əlaqədar Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzi tərəfindən növbəlilik əsasında 75 briqada və 35 təcili tibbi yardım avtomobili ayrılıb.
WUF13 çərçivəsində ayrılmış hotellər və tədbirin keçirildiyi ərazilərdə təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım briqadaları 24/7 fəaliyyət göstərəcək. Təcili tibbi yardım xidmətinin fasiləsiz fəaliyyətinin təmin olunması məqsədilə ehtiyat vasitələrinin ayrılması da nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım xidmətində iştirak edən heyət (həkim, orta tibb işçisi və sürücü) üçün təməl və təkmil həyat dəstəyi üzrə təlimlər təşkil edilib.
Eyni zamanda WUF13 Şirkətinin əməkdaşları və könüllüləri üçün də ilkin tibbi yardım mövzusunda təlim keçirilib. Təlim proqramları iştirakçıların fövqəladə hallarda düzgün və operativ müdaxilə bacarıqlarının artırılmasına yönəlib. Təlim zamanı iştirakçılara həyati təhlükə yaradan halların ilkin qiymətləndirilməsi, ürək-ağciyər reanimasiyasının aparılması qaydaları, qanaxmaların dayandırılması və travmalar zamanı ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydaları üzrə praktiki biliklər verilib.

Для обеспечения бесперебойного медицинского обслуживания в рамках Тринадцатой сессии Всемирного форума городов (WUF13) в медицинских учреждениях, находящихся в подчинении TƏBİB, проведены необходимые подготовительные работы.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), в период проведения мероприятия четыре медицинских учреждения, включая Республиканский центр скорой и неотложной медицинской помощи, будут работать в усиленном режиме.
С учетом возможных медицинских потребностей, отделения скорой и неотложной помощи (в том числе детское), реанимационные отделения и операционные блоки "Yeni Klinika" приведены в состояние полной готовности. Кроме того, в Модульной больнице Мамедли при Сабунчинском медицинском центре выделен коечный фонд для инфекционных заболеваний, в Центральной больнице нефтяников — для ожоговых травм, а в Клиническом медицинском центре — для случаев отравления. Все учреждения полностью обеспечены необходимым оборудованием и медикаментами.
В рамках WUF13 Республиканским центром скорой и неотложной медицинской помощи выделено 75 бригад и 35 автомобилей скорой помощи, которые будут дежурить в отелях и на местах проведения мероприятий в режиме 24/7. Также организованы тренинги по оказанию первой помощи для персонала, волонтеров операционной компании WUF13 и медицинских работников.
Всемирный форум городов (WUF), учрежденный ООН, является главной мировой платформой для обсуждения вопросов устойчивой урбанизации. Проведение WUF13 в Азербайджане подчеркивает растущий авторитет страны в организации масштабных международных мероприятий и её приверженность целям устойчивого развития городских территорий. В столице Азербайджана, в Баку, ожидается участие высокопоставленных лиц, экспертов и представителей гражданского общества со всего мира.