Ankarada iyulun 7-8-də keçirilməsi planlaşdırılan NATO sammiti ilə əlaqədar paytaxtda təhlükəsizlik tədbirləri maksimum səviyyəyə çatdırılıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Ankara Polis İdarəsinin yaydığı məlumatda bildirilib.
Məlumata görə, sammitin təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə "Operasiya Turkuaz" adlı xüsusi təhlükəsizlik planının icrasına başlanılıb. Şəhərin giriş-çıxış məntəqələrində nəzarət-buraxılış rejimi sərtləşdirilib, paytaxtın 9 rayonunda isə genişmiqyaslı yoxlamalar intensivləşdirilib. NATO-nun fəaliyyət zonası kimi müəyyən edilən ərazilərdə xüsusi polis qrupları 24 saatlıq iş rejiminə keçib.
Bildirilib ki, şübhəli şəxslərin və nəqliyyat vasitələrinin aşkarlanması məqsədilə xüsusi təyinatlılar, narkotiklə mübarizə bölmələrinin əməkdaşları və mülki geyimli polis əməkdaşları strateji nöqtələrdə xidmət aparırlar. Təhlükəsizlik tədbirlərinə Ankara Polis İdarəsinin rəisi Maksut Yüksək şəxsən nəzarət edir.
Qeyd olunub ki, əhalinin sıx olduğu parklar, kafelər, əyləncə mərkəzləri və otellərdə də yoxlamalar gücləndirilib. Bu çərçivədə 9 rayon üzrə 215 nöqtədə, 151 parkda və 120-dən çox ictimai iaşə obyektində 39 komanda və 450 əməkdaşın iştirakı ilə reydlər keçirilib.
Məlumata əsasən, şəhərdə dilənçilik və qanunsuz fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərə qarşı tədbirlər davam etdirilir, həmçinin uzun müddətdir axtarışda olan şəxslərin saxlanılması istiqamətində xüsusi əməliyyatlar həyata keçirilir. Terror təşkilatlarının fəaliyyətinin qarşısının alınması məqsədilə aparılan əməliyyatlar nəticəsində 209 şübhəli şəxs saxlanılıb və hazırda onlarla bağlı istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.

В Анкаре приняты максимальные меры безопасности в связи с саммитом НАТО, запланированным на 7-8 июля.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, об этом говорится в заявлении Управления полиции Анкары.
Согласно информации, для обеспечения безопасности саммита начата реализация специального плана под названием "Операция Туркуаз". На въездах и выездах из города ужесточен пропускной режим, а в 9 районах столицы усилены масштабные проверки. В зонах, определенных как зоны деятельности НАТО, специальные полицейские подразделения перешли на круглосуточный режим работы.
Отмечается, что для выявления подозрительных лиц и транспортных средств в стратегических точках несут службу спецназовцы, сотрудники подразделений по борьбе с наркотиками и полицейские в штатском. Контроль за мерами безопасности лично осуществляет начальник Управления полиции Анкары Максут Юксек.
Указано, что усилены проверки в местах массового скопления людей: парках, кафе, развлекательных центрах и отелях. В рамках этих мер в 9 районах проведено 39 рейдов с участием 450 сотрудников, охвативших 215 точек, 151 парк и более 120 объектов общественного питания.
Согласно данным, продолжаются мероприятия по борьбе с попрошайничеством и незаконной деятельностью в городе, а также проводятся спецоперации по задержанию лиц, находящихся в длительном розыске. В результате операций, направленных на пресечение деятельности террористических организаций, задержано 209 подозреваемых, в отношении которых продолжаются следственно-оперативные мероприятия.