Alimlər yeni memristor çipi hazırladı
Çindəki Pekin Universitetinin alimləri Çin Elmlər Akademiyasının Şanxay Mikrosistemlər və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə birgə insan beyninin mürəkkəb qıvrımlı səthini 10 millisaniyədən az müddətdə yüksək dəqiqliklə modelləşdirə bilən yeni çipi hazırlayıblar.
Bildirilib ki, araşdırmanın nəticələri nüfuzlu "Science" jurnalında dərc olunub.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, zamanla dəyişən mürəkkəb sistemlərin modelləşdirilməsi üçün istifadə olunan alqoritmləri fiziki simulyasiya, tibbi görüntüləmə və beynin üçölçülü rekonstruksiyası kimi sahələrdə geniş tətbiq olunur.
Lakin ənənəvi kompüterlərdə məlumatların yaddaş və prosessor arasında davamlı ötürülməsi həm sürəti azaldır, həm də enerji sərfiyyatını artırır.
Yeni memristor çipi isə hesablamaları birbaşa məlumatların saxlanıldığı yaddaşda həyata keçirərək bu problemi aradan qaldırır. Bunun nəticəsində beyin modelinin qurulması prosesi daha yüksək sürətlə və daha az enerji sərf etməklə başa çatır.
40 nanometrlik texnologiya ilə istehsal olunan və cəmi 0,28 kvadrat millimetr sahəni əhatə edən çip 50 MHz tezlikdə işləyir.
Sınaqlar zamanı o, neyron dinamikasının hesablanmasında müasir ASIC prosessorlarından 3,82–36,27 dəfə daha sürətli, eyni zamanda 11,75–24,73 dəfə daha az enerji sərf edib.
Beyin qabığının üçölçülü rekonstruksiyasında isə NVIDIA A100 qrafik prosessoru ilə müqayisədə 478 dəfəyədək sürət üstünlüyü nümayiş etdirib.
Testlər zamanı çip beynin ağ və boz maddələri arasındakı sərhədləri yüksək dəqiqliklə modelləşdirərək mürəkkəb beyin qıvrımlarını qoruyub və topoqrafik baxımdan uyğun üçölçülü səthlər yaradıb.
Alimlər hesab edirlər ki, bu texnologiya gələcəkdə beyin-kompüter interfeysləri, rəqəmsal beyin əkizləri, zamanı real vaxt naviqasiya sistemləri, eləcə də kimi neyrodegenerativ xəstəliklərin tədqiqi və müalicəsində mühüm rol oynaya bilər.

Ученые из Пекинского университета совместно с коллегами из Шанхайского института микросистем и информационных технологий (Китайская академия наук) разработали инновационный мемристорный чип. Устройство способно с высокой точностью моделировать сложную извилистую поверхность человеческого мозга менее чем за 10 миллисекунд.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что результаты исследования были опубликованы в авторитетном научном журнале "Science".
По словам экспертов, алгоритмы искусственного интеллекта, используемые для моделирования сложных динамических систем, широко применяются в физическом моделировании, медицинской визуализации и трехмерной реконструкции мозга. Однако в традиционных компьютерах постоянная передача данных между памятью и процессором снижает скорость работы и увеличивает энергопотребление. Новый мемристорный чип решает эту проблему, выполняя вычисления непосредственно в памяти, где хранятся данные. Это позволяет строить модели мозга значительно быстрее и с меньшими затратами энергии.
Чип, изготовленный по 40-нанометровой технологии, занимает площадь всего 0,28 квадратных миллиметра и работает на частоте 50 МГц. Испытания показали, что при расчете нейронной динамики он работает в 3,82–36,27 раза быстрее и потребляет в 11,75–24,73 раза меньше энергии, чем современные процессоры ASIC. При трехмерной реконструкции коры головного мозга чип продемонстрировал преимущество в скорости до 478 раз по сравнению с графическим процессором "NVIDIA A100".
Контекст и перспективы применения
Разработка открывает новые горизонты в области нейротехнологий. Ученые полагают, что данная технология в будущем станет фундаментом для создания интерфейсов «мозг-компьютер», цифровых двойников мозга, систем навигации в реальном времени во время нейрохирургических операций, а также сыграет ключевую роль в изучении и лечении нейродегенеративных заболеваний, таких как болезнь Альцгеймера и болезнь Паркинсона.