Tramp bu fikri “The New York Times” qəzetinə verdiyi müsahibədə səsləndirib və onu keçmiş ABŞ Prezidenti Cimmi Karterin 1980-ci ildə İranda baş tutan...
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Venesueladakı hərbi əməliyyatın uğursuzluğundan narahat olduğunu bildirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Tramp bu fikri “The New York Times” qəzetinə verdiyi müsahibədə səsləndirib və onu keçmiş ABŞ Prezidenti Cimmi Karterin 1980-ci ildə İranda baş tutan uğursuz əməliyyatı ilə müqayisə edib.
Tramp 24 aprel 1980-ci ildə İranda 52 amerikalı girovun xilas edilməsi məqsədilə keçirilən “fəlakətli əməliyyat” barədə danışıb. O xatırladıb ki, səhrada Amerika helikopteri təyyarə ilə toqquşmuşdu və nəticədə əməliyyat uğursuzluqla nəticələnmişdi. Trampın sözlərinə görə, bu hadisə Karterin siyasi irsini ləkələmiş, lakin ABŞ-nin daha təlim keçmiş xüsusi təyinatlı qüvvələrinin yaradılmasına səbəb olmuşdu.
“Onun seçkilərdə qalib gəlib-gəlməyəcəyini bilmirəm, amma bu fəlakətdən sonra onun heç bir şansı yox idi”, – deyə Tramp bildirib.
Prezident Venesueladakı əməliyyatın uğurunu sələflərinin uğursuzluqları ilə müqayisə edərək xüsusilə Co Baydenin rəhbərliyi altında aparılan Əfqanıstandan qoşunların çıxarılması əməliyyatını xatırladıb. Tramp qeyd edib ki, bu əməliyyat nəticəsində 13 amerikalı hərbçi həlak olmuşdu və bu, ABŞ-nin strateji uğurlarını sual altına qoymuşdu.
Trampın fikrincə, keçmiş uğursuzluqlar hərbi planlaşdırma və xüsusi qüvvələrin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini göstərir və Venesueladakı əməliyyat üçün də eyni diqqətin göstərilməsini tələb edir.

Трамп опасался провала операции в Венесуэле по сценарию Ирана
Президент США Дональд Трамп выразил обеспокоенность возможным провалом военной операции в Венесуэле.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", Трамп озвучил это мнение в интервью газете "The New York Times", сравнив ситуацию с неудачной операцией бывшего президента США Джимми Картера в Иране в 1980 году.
Трамп напомнил о "катастрофической операции" 24 апреля 1980 года, целью которой было спасение 52 американских заложников в Иране. Он отметил, что столкновение американского вертолета с самолетом в пустыне привело к провалу миссии. По словам Трампа, это событие нанесло непоправимый ущерб политическому наследию Картера, хотя и стало причиной создания более совершенных сил специального назначения США. "Я не знаю, выиграл бы он выборы или нет, но после этой катастрофы у него не было шансов", — заявил Трамп.
Президент также сравнил потенциальный успех в Венесуэле с неудачами своих предшественников, особо упомянув вывод войск из Афганистана под руководством Джо Байдена, в результате которого погибли 13 американских военнослужащих. По мнению Трампа, прошлые ошибки подчеркивают важность тщательного военного планирования и подготовки спецподразделений.
Отметим, что внешнеполитическая стратегия США в отношении Венесуэлы на протяжении последних лет остается предметом острых дискуссий в Вашингтоне. Исторический контекст, упомянутый Трампом, указывает на стремление избежать повторения сценариев, которые могут привести к значительным человеческим и репутационным потерям для Соединенных Штатов на международной арене, что особенно критично в периоды глобальной политической нестабильности.