Tərtərdə fərdi yaşayış evində baş vermiş yanğınla bağlı aparılan kompleks istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində hadisənin əslində iki şəxsin qəsdən öldürülməsi ilə müşayiət olunan ağır cinayət olduğu müəyyən edilib. Cinayətin izlərini gizlətmək məqsədilə evə od vurulduğu, hadisə nəticəsində evdə yaşayan ər-arvadın öldürüldüyü və külli miqdarda pul vəsaitinin ələ keçirildiyi müəyyən olunub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Baş Prokurorluq məlumat yayıb.
Belə ki, 2026-cı il avqustun 6-da Tərtər şəhəri, Nəriman Nərimanov küçəsi, ev 38 ünvanında yerləşən fərdi yaşayış evində yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
Hadisə yerinə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin qüvvələri cəlb olunaraq yanğının söndürülməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilib. Yanğın söndürüldükdən sonra evə keçirilən baxış zamanı orada yaşayan 1941-ci il təvəllüdlü Əsgər Vəli oğlu Səmədovun və onun arvadı, 1954-cü il təvəllüdlü Adilə Soltan qızı Hüseynovanın meyitləri aşkar edilib.
Faktla bağlı Tərtər Rayon Prokurorluğunda cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılıb.
İlkin olaraq yanğın hadisəsi kimi qeydə alınan faktın bütün hallarının, o cümlədən şəxslərin ölüm səbəblərinin və yanğının başvermə səbəbinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun Kriminalistika və İnformasiya Texnologiyaları İdarəsinin prokuror-kriminalistləri, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Əməliyyat-İstintaq İdarəsinin müstəntiqləri, Tərtər Rayon Prokurorluğu və rayon polis şöbəsinin əməkdaşları, habelə Ədliyyə Nazirliyinin Məhkəmə Ekspertizası Mərkəzinin ekspertlərinin iştirakı ilə qısa müddətdə genişmiqyaslı və kompleks istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri həyata keçirilib.
Hadisə yerinə baxış keçirilib, maddi sübutlar götürülüb, zəruri ekspertizalar təyin edilib, çoxsaylı şəxslər dindirilib, əldə olunmuş məlumatlar qarşılıqlı əlaqələndirilərək təhlil edilib.
Toplanmış dəlillərlə yanğının təsadüfi xarakter daşımadığı, hadisənin qəsdən adamöldürmə ilə əlaqəli olduğu müəyyən edilib.
İbtidai istintaqla Vüqar Mehman oğlu Baxşəliyevin avqustun 6-da qeyd olunan ünvanda yerləşən fərdi yaşayış evindən külli miqdarda pul vəsaitini ələ keçirməsi, törətdiyi oğurluq cinayətinin izlərini gizlətmək məqsədilə evdə yanğın törədərək orada yaşayan Əsgər Səmədovla Adilə Hüseynovanı qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Əldə olunmuş sübutlar əsasında Vüqar Baxşəliyevin əməli Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 120.2.4-cü (ümumi təhlükəli üsulla adamöldürmə), 120.2.5-ci (tamah məqsədilə adamöldürmə), 120.2.6-cı (başqa cinayəti gizlətmə məqsədilə adamöldürmə) və 120.2.7-ci (iki şəxsi öldürmə) maddələri ilə tövsif edilib və o, prokurorluq tərəfindən şübhəli şəxs qismində tutulub.
Hazırda cinayət işi üzrə icraat Baş Prokurorluğun Kriminalistika və İnformasiya texnologiyaları idarəsində davam etdirilir.
Cinayətin bütün hallarının, o cümlədən onun törədilməsinə səbəb və şəraitin tam və hərtərəfli araşdırılması, hadisəyə hüquqi qiymət verilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər icra olunur.

Убийство в Тертере: раскрыто преступление, замаскированное под пожар
В результате комплексных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в связи с пожаром в частном жилом доме в Тертере, было установлено, что на самом деле это было тяжкое преступление, сопровождавшееся умышленным убийством двух лиц. С целью сокрытия следов преступления дом был подожжен, в результате чего погибли проживавшие там супруги, а также была похищена крупная сумма денег.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что об этом распространила информацию Генеральная прокуратура Азербайджана.
6 августа 2026 года поступила информация о пожаре в частном доме, расположенном по адресу: город Тертер, улица Наримана Нариманова, дом 38.
Силы Государственной службы пожарной охраны МЧС оперативно прибыли на место происшествия и приняли необходимые меры по тушению пожара. После ликвидации возгорания при осмотре дома были обнаружены тела проживавших там Аскера Вели оглу Самедова (1941 г.р.) и его супруги Адили Солтан гызы Гусейновой (1954 г.р.).
По данному факту в прокуратуре Тертерского района было возбуждено уголовное дело, начато предварительное расследование.
Для установления всех обстоятельств, включая причины смерти и возникновения пожара, была проведена широкомасштабная работа с участием прокуроров-криминалистов Генеральной прокуратуры, следователей МЧС, сотрудников полиции и экспертов Центра судебной экспертизы Министерства юстиции.
Следствие установило, что пожар не носил случайный характер, а был связан с умышленным убийством. Установлено, что 6 августа Вугар Мехман оглу Бахшалиев проник в дом, похитил крупную сумму денег, а затем поджег здание, чтобы скрыть следы преступления, убив при этом Аскера Самедова и Адилю Гусейнову.
На основании собранных доказательств действия Вугара Бахшалиева были квалифицированы по статьям 120.2.4 (убийство общеопасным способом), 120.2.5 (убийство из корыстных побуждений), 120.2.6 (убийство с целью скрыть другое преступление) и 120.2.7 (убийство двух лиц) Уголовного кодекса Азербайджана. Он задержан в качестве подозреваемого.
В настоящее время расследование продолжается в Управлении криминалистики и информационных технологий Генеральной прокуратуры. Принимаются все необходимые меры для полного и всестороннего изучения обстоятельств дела.