ABŞ-nin Federal Məhkəməsi Prezident Donald Trampa və Ədliyyə Nazirliyinə töhmət elan edərək, Tramp və ailəsinin Daxili Gəlir Xidmətinə qarşı 10 milyard dollarlıq iddiasını ədalətsiz sayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in "The Wall Street Journal" qəzetinə istinadən məlumatına görə, hakim Ketlin Uilyams iddianın Trampın tərəfdaşlarına toxunulmazlıq verən "misli görünməmiş" müqaviləni qanuniləşdirmək cəhdi olduğuna qərar verib.
Donald Tramp yanvar ayında administrasiyasına qarşı iddia qaldırıb. Prezident vergi bəyannamələrinin jurnalistlərə sızdırılması nəticəsində yaranan nüfuz və maliyyə zərərləri üçün kompensasiya tələb edib.
May ayında Prezident barışıq sazişi imzalayıb - Ağ Evin strukturları 1,8 milyard dollar dəyərində "Dövlət qurumlarından silah kimi istifadəyə qarşı Mübarizə Fondu" yaratmağı, həmçinin Trampa, ailəsinə və şirkətlərinə qarşı bütün cari vergi yoxlamalarını dayandırmağı öhdələrinə götürüblər.
Administrasiya daha sonra qanunvericilərin təzyiqi altında fonddan imtina edib, lakin Prezidentin bizneslərinin vergi yoxlamalarını dayandıran bənd qüvvədə qalıb. Hakim Uilyams bildirib ki, bu müddəa ABŞ-nin vergi qanunvericiliyini pozur, qanun isə məmurların auditlərə müdaxiləsini qadağan edir. Bundan əlavə, həmçinin Trampa rəsmi proseslərdə müqaviləni "nizamlanma" kimi adlandırmağı da qadağan edib.
Hakim həmçinin bütün məhkəmə prosesi boyunca Trampın iddialarına cavab verməyən Ədliyyə Nazirliyinin hərəkətsizliyini də pisləyib. Bununla belə, ABŞ hökumətinin tutarlı hüquqi arqumentləri var idi: məlumatların sızması ilə bağlı məhdudiyyət müddəti artıq başa çatmışdı və hadisənin təqsirkarı - Prezidentin vergi bəyannamələrini mediaya sızdıran podratçı Çarlz Littlcon rəsmi olaraq IRS işçisi deyildi. Uilyams qeyd edib ki, Tramp işin hər iki tərəfini effektiv şəkildə idarə edir, həm öz vəkillərini, həm də hökuməti.
ABŞ-nin Ədliyyə Nazirliyi hakimin qərarlarını qərəzli adlandırıb. Donald Trampın nümayəndələri iddianın yalnız məxfi məlumatların qorunmasına yönəldiyini bildiriblər.

Суд вынес решение по делу о налоговых проверках бизнеса президента США Дональда Трампа
Федеральный суд США вынес критическое замечание в адрес президента США Дональда Трампа и Министерства юстиции, признав необоснованным иск на сумму 10 миллиардов долларов, поданный президентом США Дональдом Трампом и его семьей против Налогового управления (IRS).
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на газету "The Wall Street Journal", судья Кэтлин Уильямс постановила, что данный иск является попыткой узаконить «беспрецедентное» соглашение, предоставляющее иммунитет деловым партнерам президента США Дональда Трампа.
Напомним, что президент США Дональд Трамп подал иск против администрации в январе. Он требовал компенсацию за репутационный и финансовый ущерб, возникший в результате утечки его налоговых деклараций в СМИ.
В мае президент США Дональд Трамп подписал мировое соглашение, согласно которому структуры Белого дома обязались создать «Фонд борьбы с использованием государственных институтов в качестве оружия» на сумму 1,8 миллиарда долларов, а также прекратить все текущие налоговые проверки в отношении президента США Дональда Трампа, его семьи и компаний.
Позже администрация под давлением законодателей отказалась от фонда, однако пункт о прекращении налоговых проверок бизнеса президента США Дональда Трампа остался в силе. Судья Уильямс заявила, что это положение нарушает налоговое законодательство США, которое запрещает чиновникам вмешиваться в аудит. Кроме того, она запретила президенту США Дональду Трампу называть данное соглашение «урегулированием» в официальных процессах.
Судья также раскритиковала бездействие Министерства юстиции, которое не ответило на доводы президента США Дональда Трампа в ходе судебного процесса. Тем не менее, у правительства США были веские юридические аргументы: срок давности по утечке данных истек, а виновник инцидента — подрядчик Чарльз Литтлтон, передавший налоговые декларации СМИ, официально не являлся сотрудником IRS. Уильямс отметила, что президент США Дональд Трамп фактически контролирует обе стороны процесса, выступая и как истец, и как лицо, влияющее на позицию правительства.
Министерство юстиции США назвало решения судьи предвзятыми. Представители президента США Дональда Трампа заявили, что иск был направлен исключительно на защиту конфиденциальной информации.