Su obyektləri sentyabrdan ödənişli olur
Bu ilin sentyabrın 1-dən Azərbaycanda su obyektlərindən xüsusi üçün istifadə ilə bağlı ödənişlərin tətbiq edilməsinə başlanılacaq.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi (ADSEA) yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, su obyektlərindən xüsusi məqsədlər üçün istifadə ilə bağlı məsələlər adından məlum olduğu kimi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən texniki qurğu və avadanlıq tətbiq etməklə su obyektlərindən suyun götürülməsi, tullantı sularının təmizlənərək su obyektlərinə axıdılması və su akvatoriyasından istifadə olunması ilə əlaqədardır.
Suyun götürülməsi zamanı su obyektindən və götürülmə məqsədindən asılı olaraq məbləğlər müxtəlifdir. Belə ki, sənaye məqsədilə Xəzər dənizindən 100 suya görə 0,4 manat, çay və göllərdən götürülən 100 kubmetr suya görə 4 manat, yeraltı sulardan götürülən 100 kubmetr suya görə 40 manat müəyyənləşdirilib. Xəzər dənizinə axıdılan 100 kubmetr tullantı suyu üçün 1 manat, çay və göllərə axıdılan 100 kubmetr tullantı suyu üçün 4 manat nəzərdə tutulur.
Qurum istifadəçilərin nəzərinə çatdırır ki, bu və digər ödənişlər barədə daha ətraflı məlumatları Nazirlər Kabinetinin 14 aprel 2026-cı il tarixli 99 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Su obyektlərindən xüsusi məqsədlər üçün istifadə ilə bağlı ödənişlərin məbləğləri" qanunvericilik aktından əldə etmək mümkündür.
Su obyektlərindən xüsusi məqsədlər üçün istifadəyə icazənin alınması ilə bağlı öncəliklə ADSEA-ya ərizə ilə müraciət edilməlidir. Bunun üçün ərizəçi su obyektindən istifadə növündən və hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs olmasından asılı olaraq tələb olunan sənədləri təqdim etməli, icazə alındıqdan sonra müqavilə bağlamalı və 2026-cı ilin 1 sentyabr tarixindən su obyektindən istifadə üçün ödəmələri həyata keçirməlidir.
Su obyektlərindən xüsusi məqsədlər üçün istifadəyə icazənin alınması proseduru Azərbaycan Prezidentinin 2025-ci il 18 dekabr tarixli 554 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Su obyektlərindən xüsusi məqsədlər üçün istifadəyə icazənin verilməsi Qaydası" ilə müəyyən edilib.

С 1 сентября текущего года в Азербайджане вступает в силу порядок взимания платы за использование водных объектов в специальных целях.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в Службе государственного контроля за использованием и охраной вод при Государственном агентстве водных ресурсов Азербайджана (ADSEA).
Согласно информации, новые правила распространяются на юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих забор воды с применением технических средств, сброс очищенных сточных вод в водные объекты, а также использование акватории.
Установлены дифференцированные тарифы в зависимости от источника и целей водопользования. Так, за забор 100 кубометров воды из Каспийского моря для промышленных нужд установлена плата в размере 0,4 маната, из рек и озер — 4 маната, из подземных источников — 40 манатов. За сброс 100 кубометров сточных вод в Каспийское море предусмотрена плата в размере 1 маната, в реки и озера — 4 маната.
В ведомстве подчеркнули, что подробная информация о тарифах содержится в постановлении Кабинета министров от 14 апреля 2026 года № 99 «О размерах платы за использование водных объектов в специальных целях».
Для получения разрешения на использование водных объектов необходимо подать заявку в ADSEA. После оформления соответствующей документации и заключения договора, пользователи должны начать осуществление платежей с 1 сентября 2026 года. Процедура выдачи разрешений регулируется «Правилами выдачи разрешений на использование водных объектов в специальных целях», утвержденными Указом Президента Азербайджана от 18 декабря 2025 года № 554.
Данная инициатива является частью комплексных мер, реализуемых правительством Азербайджана по рациональному управлению водными ресурсами. В условиях глобальных климатических изменений и растущего спроса на воду, внедрение механизмов оплаты направлено на стимулирование бережного отношения к водным запасам страны, предотвращение их нецелевого использования и обеспечение устойчивого экологического баланса в регионах.