Rusiya Baş Qərargah rəisi Putinə Kiyevə endirilən zərbələr barədə məlumat verib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Vladimir Putinə Kiyev və ətraf bölgələrdə həyata keçirilən kütləvi zərbələrin nəticələri barədə məruzə edib.
Məlumata görə, Rusiya hücumların əsasən Kiyev və ətraf ərazilərdə yerləşən müdafiə sənayesi müəssisələri və yanacaq-energetika obyektlərinə yönəldiyini bildirib. Eyni zamanda Dnepropetrovsk, Poltava, Çerkassı və Çerniqov vilayətlərində yerləşən hərbi aerodrom infrastrukturlarının da hədəfə alındığı qeyd olunub.
Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi bildirib ki, Putin və Gerasimov arasında Ukraynadakı vəziyyətlə bağlı müzakirələr demək olar ki, hər gün keçirilir, lakin bu görüşlərin əksəriyyəti ictimaiyyətə açıqlanmır.
Xatırladaq ki, Rusiya 2022-ci il fevralın 24-dən Ukraynada hərbi əməliyyatlara başlayıb və Moskva bunu “demilitarizasiya” və “denasifikasiya” məqsədi ilə əsaslandırır. Qərb ölkələri isə buna cavab olaraq Rusiyaya qarşı geniş sanksiyalar tətbiq edib.

Начальник Генштаба РФ доложил Путину об ударах по Киеву
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, начальник Генерального штаба Вооруженных сил России Валерий Герасимов доложил президенту Владимиру Путину о результатах массированных ударов, нанесенных по Киеву и прилегающим районам.
Согласно информации, Министерство обороны России заявило, что атаки были направлены преимущественно на предприятия оборонной промышленности и объекты топливно-энергетического комплекса, расположенные в Киеве и окрестностях. Также отмечается, что целями стали инфраструктуры военных аэродромов в Днепропетровской, Полтавской, Черкасской и Черниговской областях.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что обсуждения ситуации в Украине между Путиным и Герасимовым проходят практически ежедневно, однако большинство этих встреч не афишируются.
Напомним, что с 24 февраля 2022 года Россия начала военные действия в Украине, обосновывая это целями «демилитаризации» и «денацификации». В ответ на это западные страны ввели масштабные санкции против России. Данный конфликт продолжает оказывать значительное влияние на глобальную геополитическую ситуацию и энергетическую безопасность в регионе.