Rusiyanın xərçəng peyvəndi klinik sınaqlarda müsbət nəticə göstərdi
Rusiyada fərdiləşdirilmiş melanoma peyvəndi vurulan ilk xəstənin səhhətinin yaxşı olduğu və orqanizmdə xəstəliyə qarşı zəruri immun cavabın formalaşdığı açıqlanıb.
Peyvəndin hazırlanmasında iştirak edən Qamaleya Tədqiqat İnstitutunun elmi direktoru Ginzburqun sözlərinə görə, bu ilin aprelində ilk dozanı qəbul edən 60 yaşlı, üçüncü mərhələ melanoma diaqnozu qoyulmuş xəstənin müalicəsi davam edir.
Ginzburq bildirib ki, aparılan analizlər orqanizmin şiş və metastazlarla mübarizə aparmaq üçün lazım olan aktiv maddələri istehsal etdiyini göstərib.
Onun sözlərinə görə, xəstədə yaranan immunoloji cavab gözlənildiyindən də müsbət olub.
Rusiya ötən il inkişaf etmiş mərhələdə melanoma üçün hazırlanmış "" adlı mRNT əsaslı peyvəndin və kolorektal xərçəngə qarşı nəzərdə tutulan "" adlı peptid preparatının istifadəsinə icazə verib.
Qamaleya İnstitutunun nümayəndələri fərdiləşdirilmiş melanoma peyvəndinin yaxın aylarda daha 10 xəstə üçün hazırlanacağını, istehsal prosesinin isə bir aydan üç aya qədər davam edəcəyini bildiriblər.
Bu müalicə üsulu xərçəngi birbaşa aradan qaldırmaq əvəzinə, immun sisteminə hüceyrələrini tanımağı və məhv etməyi öyrətməyə əsaslanır.
Bunun üçün xəstənin şiş və sağlam toxuma nümunələrinin genetik analizi aparılır, əldə olunan nəticələr əsasında yalnız həmin şəxs üçün xüsusi peyvənd hazırlanır.
Rusiya Milli Tibbi Radiologiya Araşdırma Mərkəzinin rəhbəri Andrey Kaprin bu texnologiyanın xərçəng müalicəsində tamamilə fərqli yanaşma təqdim etdiyini bildirib.
Məlumata görə, "Oncopept" preparatı ilə müalicə olunan xəstələrdə də tələb olunan immun cavab formalaşıb.
Qamaleya İnstitutu hazırda mədəaltı vəzi, böyrək və kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçənginə qarşı yeni müalicə üsulları üzərində də araşdırmaları davam etdirir.

В России зафиксированы положительные результаты применения персонализированной вакцины против меланомы: у первого пациента, прошедшего курс вакцинации, наблюдается хорошее самочувствие и формирование необходимого иммунного ответа организма на заболевание.
По словам научного директора Национального исследовательского центра эпидемиологии и микробиологии имени Гамалеи Александра Гинцбурга, лечение 60-летнего пациента, у которого была диагностирована меланома третьей стадии, продолжается после введения первой дозы препарата в апреле текущего года. Гинцбург отметил, что проведенные анализы подтверждают способность организма вырабатывать активные вещества, необходимые для борьбы с опухолью и метастазами. Иммунологический ответ у пациента оказался даже более выраженным, чем ожидалось.
Напомним, что Министерство здравоохранения России в прошлом году выдало разрешение на применение мРНК-вакцины «Neooncovac», предназначенной для лечения меланомы на поздних стадиях, а также пептидного препарата «Oncopept», направленного на борьбу с колоректальным раком. Представители института имени Гамалеи заявили, что в ближайшие месяцы планируется подготовка персонализированных вакцин еще для 10 пациентов, при этом процесс производства каждой дозы занимает от одного до трех месяцев.
Данный метод лечения основан не на прямом уничтожении раковых клеток, а на обучении иммунной системы распознавать и ликвидировать их. Для этого проводится генетический анализ образцов опухоли и здоровых тканей пациента, на основе чего создается индивидуальный препарат. Руководитель Национального медицинского исследовательского центра радиологии Андрей Каприн подчеркнул, что эта технология представляет собой принципиально новый подход в онкологии. В настоящее время институт имени Гамалеи также продолжает исследования по разработке новых методов лечения рака поджелудочной железы, почек и немелкоклеточного рака легких.