Kamran Əliyevin rəhbərliyi ilə Bakıda geniş əməliyyat müşavirəsi keçirilib
Kamran Əliyevin sədrliyi ilə Bakı şəhərinin orqanları tərəfindən 2025-ci il ərzində cinayətkarlığa qarşı mübarizə, istintaq fəaliyyəti və prokuror nəzarəti sahəsində görülən işlərin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş geniş müşavirəsi keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, müşavirəni giriş sözü ilə açan Kamran Əliyev Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış tarixi Zəfərin 5-ci ildönümünün ölkə üzrə yüksək səviyyədə qeyd edildiyini vurğulayıb.
O bildirib ki, “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunan 2025-ci il dövləti və xalqı üçün növbəti mühüm nailiyyətlərlə yadda qalan il kimi tarixə düşüb.
Baş prokuror 2025-ci il avqustun 8-də ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda, Ağ Evdə Azərbaycan və arasında sülh müqaviləsinin paraflanmasını xüsusi qeyd edərək, bunu Vətən müharibəsində əldə edilən qələbədən sonra ən mühüm siyasi nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib.
Müşavirədə qeyd olunub ki, dövlət başçısının prokurorluq orqanlarına göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsi olaraq hesabat ilində Pirallahı, Nəsimi və Binəqədi rayon prokurorluqlarının yeni inzibati binaları, eləcə də Bakı şəhər prokurorluğunun yeni korpusu istifadəyə verilib.
Bakı şəhər prokuroru Elşən Abbasov çıxışında 2025-ci il ərzində paytaxtın prokurorluq orqanlarının digər hüquq-mühafizə qurumları ilə birgə cinayətkarlığa qarşı mübarizə, vətəndaş məmnunluğunun artırılması və baş prokurorun tapşırıqlarının icrası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, 2025-ci ildə Bakı şəhəri üzrə prokurorluq və daxili işlər orqanları tərəfindən ümumilikdə 14 104 cinayət hadisəsi qeydə alınıb və onların 93,4 faizinin açılması təmin edilib. Həyata keçirilən koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində 39 qəsdən adamöldürmə və 19 qəsdən adamöldürməyə cəhd faktlarının hamısı, eləcə də əvvəlki illərdən bağlı qalan 2 qəsdən adamöldürmə və 1 ölümə səbəb olan ağır xəsarət yetirmə cinayəti tam açılıb.
Hesabat dövründə Bakı şəhərinin prokurorluq orqanları tərəfindən 258 cinayət işinin ibtidai istintaqı başa çatdırılıb, onlardan 212 şəxs barəsində 182 iş baxılması üçün məhkəmələrə göndərilib. Tamamlanmış cinayət işləri üzrə dövlətə, fiziki və hüquqi şəxslərə vurulmuş 13 milyon 827 min 887 manat maddi ziyanın 8 milyon 243 min 898 manatı, yəni 59,6 faizi ödənilib. Eyni zamanda daxili işlər orqanlarında 5 484 cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılıb və 4 312 iş məhkəmələrə təqdim edilib.
Müşavirədə xidməti və əmək intizamına nəzarətin gücləndirildiyi də vurğulanıb. Belə ki, şəhər prokurorluq orqanlarının 6 əməkdaşı intizam məsuliyyətinə cəlb olunub, onlardan 2 nəfər prokurorluq orqanlarından xaric edilib, 1 nəfər isə tutduğu vəzifədən azad olunub.
Sonda Kamran Əliyev Bakı şəhər prokurorluğunun struktur bölmələrinin və rayon prokurorluqlarının fəaliyyətini təhlil edərək cinayətkarlığa qarşı mübarizə, istintaq işi, prokuror nəzarəti, vətəndaş müraciətlərinə baxılması və intizamın möhkəmləndirilməsi istiqamətində işlərin daha da səmərəli təşkili ilə bağlı konkret tapşırıqlar verib.

В Баку обсудили итоги деятельности органов прокуратуры
Под председательством Генерального прокурора Камрана Алиева состоялось расширенное оперативное совещание, посвященное итогам работы, проделанной органами прокуратуры города Баку в 2025 году в сфере борьбы с преступностью, следственной деятельности и прокурорского надзора, а также предстоящим задачам.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", открывая совещание вступительной речью, Камран Алиев подчеркнул, что в Азербайджане на высоком уровне была отмечена 5-я годовщина исторической Победы, одержанной под руководством Президента, Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Было отмечено, что 2025 год, объявленный «Годом Конституции и суверенитета», вошел в историю как год очередных важных достижений для азербайджанского государства и народа. Генеральный прокурор особо выделил парафирование мирного договора между Азербайджаном и Арменией 8 августа 2025 года в Белом доме в Вашингтоне, оценив это как одно из важнейших политических достижений после победы в Отечественной войне.
На совещании было подчеркнуто, что в результате внимания и заботы главы государства в отчетном году были сданы в эксплуатацию новые административные здания прокуратур Пираллахинского, Насиминского и Бинагадинского районов, а также новый корпус прокуратуры города Баку. Прокурор столицы Эльшан Аббасов в своем выступлении подробно проинформировал о мерах, принятых совместно с другими правоохранительными органами по борьбе с преступностью и повышению удовлетворенности граждан.
Было сообщено, что в 2025 году органами прокуратуры и внутренних дел по городу Баку было зарегистрировано 14 104 преступления, раскрываемость которых составила 93,4%. В результате скоординированных мер были полностью раскрыты все 39 фактов умышленного убийства и 19 покушений на убийство, а также 2 убийства и 1 факт нанесения тяжких телесных повреждений, повлекших смерть, остававшихся нераскрытыми с прошлых лет.
В отчетный период завершено предварительное следствие по 258 уголовным делам, из которых 182 дела в отношении 212 лиц направлены в суды. Из материального ущерба в размере 13 млн 827 тыс. 887 манатов, нанесенного государству и гражданам, было возмещено 8 млн 243 тыс. 898 манатов (59,6%). В конце совещания Камран Алиев дал конкретные поручения по дальнейшему повышению эффективности борьбы с преступностью и укреплению дисциплины.
Отметим, что Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики является единым централизованным органом, основанным на подчинении территориальных и специализированных прокуроров Генеральному прокурору. В последние годы в рамках судебно-правовых реформ, инициированных Президентом Ильхамом Алиевым, деятельность прокуратуры была полностью модернизирована, усилена материально-техническая база и внедрены современные информационные технологии в следственный процесс.