Prezident Xanabad kəndində
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım və qızları Arzu Əliyeva fevralın 25-də Xocalı rayonunun Xanabad kəndində görülmüş işlərlə tanış olublar.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Xanabad Xocalı rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsinə daxildir. Kənd Silahlı Qüvvələrimizin 2023-cü ildə həyata keçirdikləri antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad edilib.
İşğaldan əvvəl kənddə , mədəniyyət evi, kitabxana və tibb məntəqəsi fəaliyyət göstərib. Burada ölkə əhəmiyyətli XIII əsrə aid kilsə və IX əsrə aid “Aslan qalası” memarlıq abidələri var.
Kənddə ümumilikdə 276 ev var ki, onlardan da 115-i yararsız, 161-i isə qismən yararlıdır. İndiyədək 120 ev təmir olunub. Bu ilin sonunadək daha 41 ev istismara hazır olacaq. Bir neçə gün əvvəl 38 ailə - 154 nəfər kəndə qayıdıb.
Xanabadda bir sıra sosial layihələr icra olunub. Belə ki, mövcud 3 transformator məntəqəsi, elektrik və qaz xətləri bərpa edilib, eyni zamanda, yeni elektrik, qaz və optik xətlər çəkilib, subartezian quyularında və su anbarında aparılıb, 2 yeni su anbarının qurulması işlərinə başlanılıb. Kəndin su təminatı üçün Əsgəran qəsəbəsinin ərazisində nasos stansiyası inşa edilib, kənddaxili yollar bərpa olunub. Kəndin girişində “Xanabad” kompozisiyası quraşdırılıb, Xanabad gölünün sahilində park salınıb, estakada inşa edilib və Dövlət Bayrağı ucaldılıb.
Sonra İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva kəndə köçmüş Əmrah Sahiblinin evində oldular.
Prezident İlham Əliyev: Salam.
Qadın sakin: Salam, xoş gördük.
Nümayəndə: Cənab Prezident, kənd buradan görünür elə. Arxasında yardımçı sahələr də var.
Prezident İlham Əliyev: Necə yerləşmisiniz burada?
Sakin: Çox gözəl, Allah Sizdən razı olsun.
Prezident İlham Əliyev: Gəlin, gəlin, uşaqlar. Ev necədir?
Sakin: Çox gözəl, Allah razı olsun.
Prezident İlham Əliyev: Neçə gündür buradasınız, 5 gündür?
Sakin: 5 gün olar.
Prezident İlham Əliyev: Adın nədir?
Uşaq sakin: Duyğu.
Prezident İlham Əliyev: Duyğu? Gəl, gəl, Mehriban xanımla görüş.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Gəl buraya, görüşək.
Sakin: Xoş gəlmisiniz.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Harada yaşayırsan, göstər, hanı sənin otağın?
Prezident İlham Əliyev: Şəraitiniz necədir?
Sakin: Salam. Çox yaxşıdır.
Prezident İlham Əliyev: İşin var?
Sakin: Təmin ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Gəlin. İşlə təmin etmək üçün təkliflər verərsiniz.
Nümayəndə: Bəli, cənab Prezident İlham Əliyev. Artıq müraciət edib. Sürücü işləyir. Ümumiyyətlə, çalışırıq məşğulluqla bağlı Sizin tapşırığınızı yerinə yetirək.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, əlbəttə.
Nümayəndə: Xocalıya köçən əhalinin 4100 nəfərindən 1230 nəfəri daimi işlə təmin olunub. Müəssisələr də çoxdur. Açılışlarında Siz də iştirak edirsiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, müəssisələr çoxdur. Məktəb də var. Müəllimlər necədir?
Digər nümayəndə: Biz 110 ailəni köçürəndən sonra müəllim kontingenti buraya yığılacaq. Çünki az əhali ilə aça bilmirik. Novruz bayramına qədər buraya 110 ailəni köçürəcəyik. Evlər hamısı hazırdır.

Президент Ильхам Алиев посетил село Ханабад Ходжалинского района
25 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева ознакомились с работами, проведенными в селе Ханабад Ходжалинского района.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", специальный представитель Президента в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов проинформировал главу государства и Первую леди о созидательных работах в селе. Было отмечено, что Ханабад был освобожден от оккупации в результате антитеррористических мероприятий, проведенных Вооруженными силами Азербайджана в 2023 году. До оккупации здесь функционировали школа, дом культуры и библиотека, а на территории села находятся памятники архитектуры IX и XIII веков, включая «Аслан галасы».
В рамках программы «Великое возвращение» в Ханабаде уже отремонтировано 120 домов из 276 существующих, а до конца года планируется завершить работы еще в 41 доме. Несколько дней назад в родное село вернулись первые 38 семей (154 человека). В селе полностью восстановлена инфраструктура: обновлены линии электро- и газоснабжения, установлены оптические линии связи, построены новые резервуары для воды и насосная станция. У въезда в село установлена композиция «Ханабад», а на берегу местного озера заложен парк и возведен государственный флаг.
Затем Президент Ильхам Алиев, Первая леди Мехрибан Алиева и Арзу Алиева посетили дом жителя села Амраха Сахибли, который недавно переехал в Ханабад. В ходе искренней беседы глава государства поинтересовался условиями жизни и занятостью населения. Было отмечено, что из 4100 человек, переселенных в Ходжалы, 1230 уже обеспечены постоянной работой. Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность создания новых рабочих мест и образовательной инфраструктуры, отметив, что до праздника Новруз в Ханабад планируется переселить еще 110 семей.
Данный визит является частью масштабной стратегии по возрождению Карабаха. Восстановление Ходжалинского района и возвращение вынужденных переселенцев в свои дома спустя десятилетия оккупации является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана, символизируя торжество исторической справедливости и начало нового этапа развития региона.