Prezident qəbul keçirdi
İlham Əliyev bu gün Təşkilatının (BMT) Azərbaycanda yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi Dmitri Şlapaçenkonu qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Dmitri etimadnaməsini dövlət başçısına təqdim edib.
Ölkəmizlə BMT arasında əlaqələrə toxunan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda COP29 və Ümumdünya Şəhərsalma Forumu kimi böyükmiqyaslı BMT tədbirlərinin keçirildiyini vurğulayıb, bu il də BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı ilə birlikdə Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun təşkil ediləcəyini deyib.
Azərbaycanın BMT-nin vacib tərəfdaşı olduğunu və “orta güc” dövləti kimi bu qurumun mötəbər tədbirlərinə ev sahibliyi etdiyini vurğulayan Dmitri Şlapaçenko bu xüsusda Bakıda COP və Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun təşkil olunduğunu xatırlayıb. O, bu gün Bakıda “Şəhərlərin bərpası üçün humanitar minatəmizləmə: Təhlükəsiz yaşayış məskənləri üçün mükəmməllik standartlarının müəyyənləşdirilməsi” mövzusunda 4-cü Minatəmizləmə Konfransının keçirildiyini deyərək, ölkəmizdə BMT-nin İqlim Həftəsi tədbirinin də olacağını qeyd edib.
Dmitri Şlapaçenko Azərbaycanın BMT-nin müvafiq qurumlarının fəaliyyətinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.
O, Azərbaycanın hazırda həyata keçirdiyi inkişaf proqramına BMT-nin də öz təcrübəsi ilə dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib, bu xüsusda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda postmünaqişə şəraitində aparılan böyükmiqyaslı işlərin vacibliyinə toxunub.
Minalar problemini qeyd edən Dmitri Şlapaçenko BMT-nin bu məsələdə Azərbaycana dəstək verməyə və təcrübəsini bölüşməyə hazır olduğunu deyib.
da işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən danışıb, ölkəmizin üzləşdiyi mina probleminin miqyasını qeyd edib. Prezident İlham Əliyev bunun bərpa-quruculuq işlərinə mane olmasına baxmayaraq, Azərbaycanın minatəmizləmə sahəsində də ardıcıl fəaliyyətini davam etdirdiyini vurğulayıb.
Dmitri Şlapaçenko tezliklə Qarabağa səfər edəcəyini bildirib, BMT Günü ilə əlaqədar Qarabağ Universitetində böyük bir tədbirin keçirilməsinin planlaşdırıldığını qeyd edib.
Görüşdə Cənubi Qafqaz regionunda transsərhəd çayların ekoloji mühitinin yaxşılaşdırılması və bu sahədə monitorinqlərin aparılması, Xəzər dənizinin suyunun azalması kimi ekoloji məsələlər də müzakirə olunub.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял нового резидента-координатора ООН в Азербайджане Дмитрия Шлапаченко.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что Дмитрий Шлапаченко вручил верительные грамоты главе государства.
Президент Ильхам Алиев, коснувшись связей между Азербайджаном и ООН, подчеркнул проведение в стране масштабных мероприятий организации, таких как COP29 и Всемирный форум городов. Он также отметил, что в этом году совместно с Альянсом цивилизаций ООН будет организован Форум по межкультурному диалогу.
Дмитрий Шлапаченко, подчеркнув, что Азербайджан является важным партнером ООН и как «средняя держава» принимает авторитетные мероприятия этой структуры, напомнил о проведении в Баку COP и Всемирного форума городов. Он отметил, что сегодня в столице проходит 4-я Международная конференция по разминированию на тему «Гуманитарное разминирование для восстановления городов: определение стандартов совершенства для безопасных населенных пунктов», а также добавил, что в стране пройдет Неделя климата ООН.
Дмитрий Шлапаченко высоко оценил поддержку, которую Азербайджан оказывает деятельности соответствующих структур ООН. Он заявил о готовности ООН поддержать своим опытом реализуемую в настоящее время программу развития Азербайджана, отметив важность масштабных работ, проводимых в постконфликтный период в Карабахе и Восточном Зангезуре.
Коснувшись проблемы минного загрязнения, Дмитрий Шлапаченко заявил, что ООН готова оказать поддержку Азербайджану в этом вопросе и поделиться своим опытом. Глава государства рассказал о широкомасштабных восстановительных и созидательных работах, проводимых на освобождённых от оккупации территориях, и отметил масштаб проблемы минного загрязнения, с которой столкнулась страна. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что, несмотря на то, что это препятствует восстановительно-созидательным работам, Азербайджан продолжает последовательную деятельность в сфере разминирования.
Дмитрий Шлапаченко сообщил, что в ближайшее время посетит Карабах, и отметил, что в связи с Днем ООН в Карабахском университете планируется проведение крупного мероприятия.
На встрече также были обсуждены экологические вопросы, такие как улучшение экологической среды трансграничных рек в регионе Южного Кавказа и проведение мониторингов в этой сфере, а также снижение уровня воды в Каспийском море.