Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin nüfuzlu Şeyx Zayed Fondu 2026-cı il üçün “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın qaliblərini açıqlayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Şeyx Zayed Fondunun rəsmi internet səhifəsində məlumat dərc olunub.
Mükafata layiq görülən şəxslər arasında Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin də adı yer alıb.
Bildirilib ki, İlham Əliyev Qafqazda onilliklər ərzində davam edən münaqişə və humanitar əzablara son qoyan mühüm siyasi prosesə – “Azərbaycan Respublikası və Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında Saziş”in paraflanmasına verdiyi töhfəyə görə mükafata layiq görülüb.
Qeyd olunur ki, 2026-cı ilin mükafatçıları dialoq və birgəyaşayış sahəsində tanınmış şəxslər və mütəxəssislərdən ibarət müstəqil münsiflər heyəti tərəfindən müəyyən edilib.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər komitəsinin üzvü və mükafatın Məhəmməd Əbdülsəlam bildirib ki, bu il komitə Ermənistan və Azərbaycan arasında imzalanması nəzərdə tutulan tarixi sülh sazişini xüsusi olaraq qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, bu sənəd mükafatın dialoq və birgəyaşayış mədəniyyətinin təşviqi missiyasını tam şəkildə əks etdirir və qlobal sülhün inkişafı baxımından mühüm mərhələ hesab olunur.
Məlumata əsasən, “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimetmə mərasimi fevralın 4-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə keçiriləcək.

Ильхам Алиев удостоен премии «Заед» за человеческое братство
Президент Азербайджана Ильхам Алиев удостоен престижной премии «Заед» за человеческое братство (Zayed Award for Human Fraternity) на 2026 год. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", соответствующая информация была опубликована на официальном сайте Фонда шейха Заеда.
Глава государства отмечен за его значительный вклад в мирный процесс на Кавказе, направленный на прекращение многолетних конфликтов и гуманитарных страданий. В частности, награда присуждена за содействие парафированию «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения». Генеральный секретарь премии Мохамед Абдельсалам подчеркнул, что этот исторический документ полностью отражает миссию премии по продвижению культуры диалога и сосуществования.
«В этом году комитет особо оценил историческое мирное соглашение, которое планируется подписать между Арменией и Азербайджаном. Этот документ является важным этапом в развитии глобального мира», — отметил Мохамед Абдельсалам.
Премия «Заед» за человеческое братство является одной из самых значимых международных наград, учрежденных в Объединенных Арабских Эмиратах. Она была создана в память об основателе ОАЭ шейхе Заеде бин Султане Аль Нахайяне и вручается лидерам, организациям и активистам, которые вносят выдающийся вклад в укрепление глобального мира и солидарности. Церемония награждения традиционно проходит 4 февраля в столице ОАЭ Абу-Даби, в Международный день человеческого братства, провозглашенный ООН.