İlham Əliyev Belarus parlamentinin sədrini qəbul etdi
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 19-da Respublikası Milli Assambleyası Nümayəndələr Palatasının sədri İqor Sergeyenkonu qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı Belarusun Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasında (WUF13) yüksəksəviyyəli ilə iştirak etdiyini dedi.
Sıx dostluğa əsaslanan Azərbaycan-Belarus münasibətlərinin inkişafından məmnunluğunu bildirən İlham Əliyev bütün sahələr üzrə fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğuladı. Bu xüsusda parlamentlərarası formatın əhəmiyyəti qeyd edildi. Ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə əməkdaşlığa toxunan dövlətimizin başçısı birgə layihələrin uğurla icra olunduğu dedi.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən İqor Sergeyenko Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Aleksandr Lukaşenkoya çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq vurğuladı ki, Azərbaycan və Belarus liderlərinin şəxsi əlaqələri ölkələrimizin qurumları arasında əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir.
İqor Sergeyenko Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının açılışında iştirak etdiyini deyərək, burada şəhərsalmanın mühüm istiqamətləri üzrə müzakirələrin aparıldığını vurğuladı. Qeyd etdi ki, nüfuzlu tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı zəngin təcrübəsi olan Azərbaycanda WUF13 də yüksək səviyyədə təşkil edilib.
Söhbət zamanı münasibətlərimizin müxtəlif sahələrdə inkişafı perspektivləri müzakirə edildi, hər iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Президент Ильхам Алиев принял спикера парламента Беларуси
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 19 мая принял председателя Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь Игоря Сергеенко.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, глава государства отметил участие Беларуси в 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF13) на уровне представительной делегации.
Выразив удовлетворение развитием азербайджано-белорусских отношений, основанных на тесной дружбе, Президент Ильхам Алиев подчеркнул осуществление активного сотрудничества во всех сферах. В этой связи была отмечена значимость межпарламентского формата. Коснувшись взаимодействия в экономической сфере, глава государства констатировал успешную реализацию совместных проектов.
Игорь Сергеенко выразил признательность за прием и передал главе нашего государства приветствия Президента Беларуси Александра Лукашенко. Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия и просил передать его приветствия Александру Лукашенко.
Гость подчеркнул, что личные доверительные отношения лидеров Азербайджана и Беларуси вносят весомый вклад в развитие сотрудничества между государственными структурами двух стран. Игорь Сергеенко также отметил высокий уровень организации WUF13 в Баку, подчеркнув богатый опыт Азербайджана в проведении авторитетных международных мероприятий.
Стоит отметить, что дипломатические отношения между Азербайджаном и Беларусью характеризуются стратегическим партнерством. Страны активно взаимодействуют в рамках международных организаций, а также развивают промышленную кооперацию, в частности, в сфере машиностроения и сельского хозяйства. Визиты на высоком уровне и работа межправительственных комиссий способствуют укреплению многовекторных связей между Баку и Минском.