Prezident İlham Əliyev "Qlobal təhlükəsizliyə regional töhfə: Cənubi Qafqazda sülh quruculuğu" mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciət ünvanlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, müraciətdə deyilir:
Hörmətli konfrans iştirakçıları!
Sizi "Qlobal təhlükəsizliyə regional töhfə: Cənubi Qafqazda sülh quruculuğu" mövzusunda Şuşada keçirilən beynəlxalq konfransda ürəkdən salamlayıram.
2022-ci ildən başlayaraq təşkil olunan bu mötəbər beynəlxalq tədbir müasir dövrdə baş verən mürəkkəb geosiyasi proseslər fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanın təşviq etdiyi regional sülh və sabitlik mühitinin yaradılması ideyasının vacib tərkib hissəsinə çevrilən konfransın iştirakçılarının sayının ilbəil artması onun ümumi təhlükəsizliyə və beynəlxalq əməkdaşlığa gələcəkdə layiqli töhfələr verəcəyinə əminlik yaradır.
Müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra işğala, beynəlxalq təhdidlərə və ədalətsizliyə məruz qalmış Azərbaycan hər zaman öz ərazi bütövlüyünün təmin olunması, vətəndaşlarının təhlükəsiz şəraitdə yaşaması uğrunda mübarizə aparmış, eyni zamanda dünya ölkələri arasında əməkdaşlıq və mehriban dostluq münasibətlərinin qurulmasına çalışmışdır. Uzun illər əsarət altında qalan torpaqlarımız 2020-ci ildə baş vermiş 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ildə keçirilmiş birgünlük antiterror əməliyyatı nəticəsində Ermənistan işğalından azad edilmiş, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam bərpa olunmuşdur. Bununla, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 30 ilə yaxın müddətdə kağız üzərində qalmış qətnamələrinin icrası Azərbaycan dövlətinin özü tərəfindən təmin edilmişdir.
Ölkəmiz regionda davamlı sülh və sabitlik mühitinin yaradılması və qorunması istiqamətində qətiyyətli siyasət həyata keçirməkdədir. Ötən il Vaşinqtonda Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın şahidliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Birgə Bəyannamənin imzalanması, sülh sazişinin paraflanması Cənubi Qafqazda vəziyyəti tamamilə dəyişmişdir. Bu xüsusda, reallaşmaqda olan Zəngəzur dəhlizi həm Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan bölgəsini birləşdirəcək, həm də Orta Dəhlizin əsas seqmentlərindən birinə çevriləcəkdir.
Azərbaycanda 2026-cı ilin "Şəhərsalma və Memarlıq İli" elan olunması və BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının Bakıda yüksək səviyyədə keçirilməsi ölkəmizin postmünaqişə dövründə ardıcıl humanitar fəaliyyətinin bariz nümunəsidir. Bu Forumda Azərbaycan dünyanın 182 ölkəsini təmsil edən 60 minə yaxın iştirakçıya işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında çağdaş şəhərsalma konsepsiyaları əsasında formalaşan müasir infrastrukturu və hazırda orada təhlükəsiz yaşayan 85 mindən çox azərbaycanlı üçün yaradılan layiqli həyat şəraitini təqdim etmişdir.
Ədalətli dünya nizamının və bəşəriyyət üçün təhlükəsiz həyat şəraitinin yaradılmasının tərəfdarı olan Azərbaycan təkcə regionun deyil, eləcə də bütövlükdə Avrasiyanın etibarlı əməkdaşlıq məkanına çevrilməsi istiqamətində çalışmaqdadır. Dost və qardaş ölkələrlə, xüsusən Türk Dünyası ilə birlikdə atılan qətiyyətli addımlar beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır və ailəmiz olan Türk Dünyasını XXI əsrin nüfuzlu geosiyasi güc mərkəzlərindən birinə çevirir.
Bu önəmli beynəlxalq konfrans nümunəsində ölkələr arasında, həmçinin cəmiyyətdə sağlam əməkdaşlıq və həmrəylik mühitinin qorunması üçün fərqli siyasi maraqları ifadə edən partiyaların konstruktiv dialoqa, məsuliyyətli davranışa və milli maraqlar əsasında birgə fəaliyyətə üstünlük verməsi qarşılıqlı etimadın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Əminəm ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Azərbaycanı xilas etməsi ilə əlamətdar olan Milli Qurtuluş Günü və tarixi Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasının ildönümü münasibətilə Yeni Azərbaycan Partiyasının keçirdiyi bu konfrans çevik mexanizm funksiyasını yerinə yetirərək iştirakçı ölkələr arasında davamlı əməkdaşlığın qorunmasına vacib töhfələr verəcəkdir.
Konfransın işinə uğurlar, təmsil etdiyiniz dost ölkələrin hər birinə əmin-amanlıq və rifah arzulayıram.

Президент Ильхам Алиев обратился к участникам международной конференции в Шуше
Президент Ильхам Алиев направил обращение участникам международной конференции на тему «Региональный вклад в глобальную безопасность: миростроительство на Южном Кавказе».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в обращении говорится:
Уважаемые участники конференции!
Сердечно приветствую вас на международной конференции, проходящей в Шуше на тему «Региональный вклад в глобальную безопасность: миростроительство на Южном Кавказе».
Это авторитетное международное мероприятие, организуемое с 2022 года, имеет особое значение на фоне сложных геополитических процессов, происходящих в современную эпоху. Ежегодное увеличение числа участников конференции, ставшей важной составной частью идеи создания среды регионального мира и стабильности, продвигаемой Азербайджаном, вселяет уверенность в том, что она внесет достойный вклад в общую безопасность и международное сотрудничество в будущем.
После восстановления независимости Азербайджан, подвергшийся оккупации, международным угрозам и несправедливости, всегда боролся за обеспечение своей территориальной целостности и безопасное проживание своих граждан, одновременно стремясь к установлению сотрудничества и дружественных отношений между странами мира. Наши земли, долгие годы находившиеся под игом, были освобождены от армянской агрессии в результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года и однодневной антитеррористической операции 2023 года, суверенитет и территориальная целостность нашей страны были полностью восстановлены. Тем самым исполнение резолюций Совета Безопасности ООН, остававшихся на бумаге почти 30 лет, было обеспечено самим Азербайджанским государством.
Наша страна проводит решительную политику по созданию и поддержанию среды устойчивого мира и стабильности в регионе. Подписание в прошлом году в Вашингтоне при свидетельствовании Президента США Дональда Трампа Совместной декларации между лидерами Азербайджана и Армении, а также парафирование мирного соглашения полностью изменили ситуацию на Южном Кавказе. В этом контексте реализуемый Зангезурский коридор не только соединит основную часть Азербайджана с Нахчываном, но и станет одним из основных сегментов Среднего коридора.
Объявление 2026 года в Азербайджане «Годом градостроительства и архитектуры» и проведение Тринадцатой сессии Всемирного форума городов ООН в Баку на высоком уровне являются ярким примером последовательной гуманитарной деятельности нашей страны в постконфликтный период. На этом Форуме Азербайджан представил около 60 тысячам участников, представляющих 182 страны мира, современную инфраструктуру, сформированную на основе концепций современного градостроительства на освобожденных от оккупации территориях Карабаха и Восточного Зангезура, а также достойные условия жизни, созданные для более чем 85 тысяч азербайджанцев, безопасно проживающих там в настоящее время.
Азербайджан, выступающий за создание справедливого миропорядка и безопасных условий жизни для человечества, работает над превращением не только региона, но и всей Евразии в пространство надежного сотрудничества. Решительные шаги, предпринимаемые вместе с дружественными и братскими странами, особенно с Тюркским миром, имеют особое значение с точки зрения международного сотрудничества и превращают Тюркский мир, являющийся нашей семьей, в один из влиятельных геополитических центров силы XXI века.
На примере этой важной международной конференции, для сохранения атмосферы здорового сотрудничества и солидарности между странами, а также в обществе, предпочтение партиями, выражающими различные политические интересы, конструктивному диалогу, ответственному поведению и совместной деятельности на основе национальных интересов служит дальнейшему укреплению взаимного доверия.
Уверен, что эта конференция, проводимая партией «Ени Азербайджан» по случаю Дня национального спасения, ознаменованного спасением Азербайджана Общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, и годовщины подписания исторической Шушинской декларации, выполняя функцию гибкого механизма, внесет важный вклад в сохранение устойчивого сотрудничества между странами-участницами.
Желаю успехов работе конференции, а каждой из представляемых вами дружественных стран — мира и процветания.