İlham Əliyev ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvünü qəbul edib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 17-də ABŞ Konqresinin Palatasının üzvü Abraham Hamadeni qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Donald Trampın ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb.
ABŞ Prezidenti ilə şəxsi münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu deyən Birləşmiş Ştatlara səfərlərini və Donald Trampla görüşlərini, həmçinin Vitse-prezident Cey. Di. Vensin ölkəyə səfərini məmnunluqla xatırladıb, "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası"nın imzalanmasını münasibətlərimizin genişləndirilməsi baxımından tarixi rola malik olduğunu qeyd edib.
Söhbət zamanı Abraham Hamadenin ABŞ Konqresində Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəlişin ləğvi ilə bağlı irəli sürülmüş qanun layihəsinə həmmüəllif olmasının əhəmiyyətinə toxunulub.
Prezident İlham Əliyev Abraham Hamadenin ölkəyə səfərinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən qonaq ölkənin coğrafi baxımdan çox nadir bir məkanda yerləşdiyini deyib.
O, həmçinin Azərbaycanda UFC və Formula-1 kimi mötəbər idman yarışlarının keçirildiyini də vurğulayıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan və ABŞ prezidentlərinin strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində səylərinə toxunularaq hər iki liderin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafına böyük önəm verdikləri qeyd olunub.
Donald Trampın Azərbaycanla arasında sülh gündəliyinin irəli aparılmasında rolu xüsusi vurğulanıb, regional nəqliyyat bağlantılarının inkişafı baxımından TRIPP dəhlizinin yaradacağı imkanlara toxunulub.
Görüşdə Azərbaycanla ABŞ Konqresi arasında dialoqun möhkəmləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, iqtisadi-ticari, sərmayə, enerji, , bağlantılar, texnologiya və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirilib, Azərbaycan-ABŞ tərəfdaşlığının perspektivləri müzakirə olunub.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 17 июня принял члена Палаты представителей Конгресса США Абрахама Хамадена.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Президент Ильхам Алиев подчеркнул успешное развитие азербайджано-американских отношений после прихода к власти Президента США Дональда Трампа.
Глава государства, отметив высокий уровень личных отношений с Президентом США, с удовлетворением вспомнил свои визиты в Соединенные Штаты, встречи с Президентом США Дональдом Трампом, а также визит вице-президента Джей Ди Вэнса в Азербайджан. Он также отметил историческую роль подписания «Хартии о стратегическом партнерстве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Соединенных Штатов Америки» в расширении двусторонних связей.
В ходе беседы была затронута важность того, что Абрахам Хамаден является соавтором законопроекта, внесенного в Конгресс США об отмене 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы».
Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что визит Абрахама Хамадена в Азербайджан будет успешным.
Выразив удовлетворение пребыванием в Азербайджане, гость отметил, что страна расположена в уникальном с географической точки зрения месте.
Он также подчеркнул, что в Азербайджане проводятся такие престижные спортивные соревнования, как UFC и «Формула-1».
В ходе беседы была отмечена важность, которую оба лидера придают развитию межгосударственных отношений, и усилия президентов Азербайджана и США по углублению стратегического партнерства.
Была особо подчеркнута роль Президента США Дональда Трампа в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, а также затронуты возможности, которые создаст коридор TRIPP с точки зрения развития региональных транспортных связей.
На встрече состоялся обмен мнениями об укреплении диалога между Азербайджаном и Конгрессом США, было отмечено наличие хороших возможностей для расширения сотрудничества в экономической, торговой, инвестиционной, энергетической сферах, в области безопасности, коммуникаций, технологий и других направлениях, а также обсуждены перспективы азербайджано-американского партнерства.