Paşinyan 2 ölkə ilə münasibətlərin genişlənməsini vacib saydı
Qonşu ölkələrlə münasibətlərin qurulması Ermənistanın balanslaşdırılmış xarici siyasətində mühüm rol oynayır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Baş nazir Nikol Paşinyan bu gün hakim "Vətəndaş müqaviləsi" partiyasının seçkiqabağı proqramının təqdimatı zamanı bəyan edib.
"Regionallaşma balanslaşdırılmış xarici siyasətin formalaşmasında əsas rol oynayır, bunun başlıca məqsədi Ermənistanın xarici dəstək olmadan öz mühitində təkcə yaşamaq deyil, həm də rahat inkişaf etmək qabiliyyətini təmin etməkdir. Bu mənada Gürcüstan, İran İslam Respublikası, Türkiyə Respublikası və Respublikası ilə münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır və partiya bu yolu izləyəcək", - o deyib.
Paşinyanın fikrincə, regional kontekstində nəqliyyat infrastrukturunun tam blokadadan çıxarılması, o cümlədən TRIPP layihəsinin ( sülh və firavanlıq naminə Tramp marşrutu) həyata keçirilməsi və Gümrü-Qars dəmir yolunun istismara verilməsi zəruridir: "Bu da regionda sülhü və əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcək".
Baş nazir həmçinin İrəvanın Bakı və Ankara ilə münasibətlərdə uzun illər regionda sülhün bərqərar olmasına mane olan əvvəlki səhv mövqeyinə diqqət çəkib.
"Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərimizdə biz həmişə üçüncü ölkələr vasitəsilə hərəkət edirdik. Yəni bəyanat və planlarımızın 90%-ni və ya daha çoxunu üçüncü ölkələr vasitəsilə müzakirə edirdik. Kiminləsə üçüncü tərəf vasitəsilə ünsiyyət qurduğunuz zaman üçüncü tərəfin sizin mesajlarınızı ünvana düzgün çatdırdığına və öz mesajlarını ötürərkən düzgün davrandığına heç vaxt əmin ola bilməzsiniz, çünki üçüncü tərəfin öz ideyaları, öz maraqları, öz təsəvvürləri ola bilər və biz heç vaxt üçüncü tərəfin və üçüncü şəxslərin maraqlarının nə olduğunu bilmirik. Məhz buna görə də regionumuzda uzun illər sülh bərqərar olmurdu.
Və biz mövqeyimizi dəyişdik, biz bəyan etdik ki, əgər Türkiyə və Azərbaycanla danışacaq mövzularımız varsa, ki şübhəsiz var, onda niyə danışmayaq? Çünki mesajımızın ünvana çatacağının və dəqiq cavab alacağımızın yeganə zəmanəti budur", - o əlavə edib.
Hökumət başçısı həmçinin bəyan edib ki, regionallaşmanın praktik həyata keçirilməsi üçün "3+3" formatının daha da inkişaf etdirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və buna öz töhfəsini verməyə hazırdır:
"Rusiyanın bu formatda iştirakı Ermənistan və Rusiya arasında münasibətlərin konstruktiv transformasiyası üçün də vacibdir".
Paşinyan həmçinin və Pakistanla diplomatik münasibətlərin qurulmasını vacib adlandırıb. "Bu istiqamət 2026-2031-ci illər dövründə yeni impuls alacaq", - o əlavə edib.

Пашинян заявил о важности связей с Саудовской Аравией и Пакистаном
Налаживание отношений с соседними странами играет ключевую роль в сбалансированной внешней политике Армении. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе презентации предвыборной программы правящей партии "Гражданский договор".
"Регионализация играет ключевую роль в формировании сбалансированной внешней политики, основной целью которой является обеспечение способности Армении не только выживать, но и комфортно развиваться в своей среде без внешней поддержки. В этом смысле дальнейшее развитие отношений с Грузией, Исламской Республикой Иран, Турецкой Республикой и Азербайджанской Республикой имеет огромное значение, и партия будет следовать этому пути", — отметил он.
По мнению Пашиняна, в контексте регионального сотрудничества необходима полная разблокировка транспортной инфраструктуры, включая реализацию проекта TRIPP (Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания) и ввод в эксплуатацию железной дороги Гюмри-Карс. По его словам, это еще больше укрепит мир и сотрудничество в регионе. Премьер-министр также обратил внимание на ошибочность прежней позиции Иревана в отношениях с Баку и Анкарой, которая долгие годы препятствовала установлению мира.
"В наших отношениях с Азербайджаном и Турцией мы всегда действовали через третьи страны. То есть 90% и более наших заявлений и планов обсуждались через посредников. При таком общении никогда нельзя быть уверенным, что третья сторона правильно доносит ваши сообщения, так как у нее могут быть свои интересы и представления. Именно поэтому мир в нашем регионе не наступал долгие годы. Мы изменили позицию: если нам есть что обсудить с Турцией и Азербайджаном, мы должны говорить напрямую. Это единственная гарантия того, что наше послание дойдет до адресата и мы получим точный ответ", — добавил Пашинян.
Глава правительства также заявил, что Армения придает большое значение развитию формата "3+3" для практической реализации регионализации и готова внести в это свой вклад. Он подчеркнул, что участие России в данном формате важно для конструктивной трансформации отношений между Арменией и РФ. Кроме того, Пашинян назвал важным установление дипломатических отношений с Саудовской Аравией и Пакистаном, отметив, что это направление получит новый импульс в период 2026-2031 годов.
Стоит отметить, что формат регионального сотрудничества "3+3" (Азербайджан, Армения, Грузия, а также Россия, Турция и Иран) был инициирован после окончания 44-дневной Отечественной войны для обеспечения долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе. Азербайджан неоднократно заявлял, что прямые переговоры и региональное сотрудничество являются наиболее эффективным путем к нормализации межгосударственных отношений и экономическому процветанию региона.