20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb
Yanvarın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Azərbaycanın bütün bölgələrində 20 Yanvar faciəsi zamanı şəhid olmuş vətəndaşların xatirəsi bir dəqiqəlik...
Yanvarın 20-də ilə saat 12:00-da Azərbaycanın bütün bölgələrində 20 Yanvar faciəsi zamanı vətəndaşların xatirəsi bir sükutla yad edilib. Bu zaman ölkə üzrə ictimai həyat qısa müddətə dayanıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, sükut dəqiqəsi ərzində nəqliyyatın hərəkəti müvəqqəti dayandırılıb, dənizdə gəmilərdən, yollarda isə avtomobillərdən səs siqnalları verilib. Bu addım faciə qurbanlarına ehtiramın ifadəsi kimi həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, 20 Yanvar hadisələrinin 36-cı ildönümü münasibətilə respublikanın şəhər və rayonlarında müxtəlif anım tədbirləri təşkil olunur. Keçirilən mərasimlərdə faciənin tarixi əhəmiyyəti vurğulanır, şəhidlərin xatirəsi dərin hörmətlə yad edilir.
Yanvarın 20-si səhər saatlarından etibarən minlərlə insan Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib. Ziyarətçilər Vətən uğrunda canından keçən qəhrəmanların məzarları üzərinə gül dəstələri düzərək onların əziz xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.

Память шехидов 20 Января почтена минутой молчания в Азербайджане
20 января в 12:00 по бакинскому времени на всей территории Азербайджана минутой молчания была почтена память граждан, ставших шехидами во время трагедии 20 Января. В это время общественная жизнь в республике была на мгновение приостановлена.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", в течение минуты молчания было временно ограничено движение транспорта, а корабли в акватории Бакинской бухты и автомобили на дорогах подали звуковые сигналы. Эта акция стала выражением глубокого уважения и почтения к памяти жертв кровавых событий. С раннего утра тысячи жителей и гостей столицы посетили Аллею шехидов в Баку, возложив цветы к могилам героев, пожертвовавших собой ради свободы и независимости Родины.
События 20 Января 1990 года вошли в историю Азербайджана как героическая страница борьбы за государственную независимость. В этот день, официально объявленный как День всенародной скорби, вспоминают жертв военной агрессии советского руководства против мирного населения Баку. Несмотря на трагизм и человеческие потери, эти события продемонстрировали несокрушимость воли азербайджанского народа и стали поворотным моментом в восстановлении суверенитета республики.