Qəzzada dağıntılar altında 1072 cənazənin qaldığı bildirilir
Qəzza şəhərinin qərbində yerləşən Ketibe bölgəsində altında qalan şəxslərin cəsədlərinin çıxarılması istiqamətində -xilasetmə işləri davam edir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Qəzza Mülki Müdafiə İdarəsinin sözçüsü Mahmud Basal dağıntılar altından daha 13 nəfərin – qadın, uşaq və yaşlıların cəsədlərinin çıxarıldığını bildirib.
Məlumata görə, sözügedən şəxslər İsrailin hücumlarının ilk günlərində dağıdılan və “Qarbiyye” ailəsinə məxsus çoxmərtəbəli yaşayış binasında olublar.
Xilasetmə qrupları bölgədə ağır texnika, yanacaq və logistika çatışmazlığı ilə üzləşirlər. Basal bildirib ki, xilasedicilər bir çox hallarda dağıntılar altında axtarışları “çılpaq əllərlə” aparmağa məcbur qalırlar. Bu isə həm işlərin sürətini azaldır, həm də xilasedicilər üçün ciddi risklər yaradır.
Onun sözlərinə görə, lazımi texnika və avadanlıq təmin olunarsa, dağıntılar altındakı cənazələrin çıxarılması prosesi bir neçə ay ərzində tamamlana bilər. Əks halda, bu işlərin illərlə davam etməsi mümkündür.
Hazırkı axtarış-xilasetmə işləri Qəzza Mülki Müdafiə İdarəsinin iyulun 19-da başladığı genişmiqyaslı layihənin ikinci mərhələsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Rəsmi məlumatlara əsasən, Qəzza, Şimali Qəzza və Mərkəzi Qəzza vilayətlərində dağıdılmış 147 binanın altında təxminən 1072 nəfərin cənazəsinin qaldığı ehtimal edilir.
Qızıl Xaç Komitəsinin (ICRC) dəstəyi ilə aparılan əməliyyatlarda cəmi bir ekskavator, bir buldozer və bir yük maşınından istifadə olunur.
Qəzzadakı hökumətin Media Ofisinin məlumatına görə, münaqişə başlayandan bəri təxminən 9500 fələstinli itkin hesab olunur. Onların bir hissəsinin cəsədlərinin dağıntılar altında qaldığı, digərlərinin isə taleyinin naməlum olduğu bildirilir.
Qəzza Mülki Müdafiə əməkdaşları təşkilatlara və qurumlarına müraciət edərək, ərazinin ağır texnika və zəruri avadanlıqlarla təmin olunması üçün təcili tədbirlər görülməsini tələb edirlər.

В секторе Газа под завалами остаются тела 1072 погибших
В районе Кетибе на западе города Газа продолжаются поисково-спасательные работы по извлечению тел погибших, остающихся под завалами.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что представитель Управления гражданской обороны Газы Махмуд Басаль заявил об извлечении тел еще 13 человек, включая женщин, детей и пожилых людей.
По имеющимся данным, погибшие находились в многоэтажном жилом доме, принадлежащем семье Гарбийе, который был разрушен в первые дни израильских атак.
Спасательные группы сталкиваются с острой нехваткой тяжелой техники, топлива и логистических ресурсов. Басаль отметил, что спасатели зачастую вынуждены проводить поиски “голыми руками”, что не только замедляет темпы работ, но и создает серьезные риски для самих сотрудников.
По его словам, при обеспечении необходимой техникой и оборудованием процесс извлечения тел из-под завалов может быть завершен в течение нескольких месяцев. В противном случае эти работы могут затянуться на годы.
Текущие поисково-спасательные работы проводятся в рамках второго этапа масштабного проекта, запущенного Управлением гражданской обороны Газы 19 июля.
Согласно официальным данным, под руинами 147 разрушенных зданий в провинциях Газа, Северная Газа и Центральная Газа предположительно остаются тела около 1072 человек.
В операциях, проводимых при поддержке Международного комитета Красного Креста (МККК), задействованы всего один экскаватор, один бульдозер и один грузовик.
По данным Медиа-офиса правительства в Газе, с начала конфликта около 9500 палестинцев числятся пропавшими без вести. Сообщается, что часть из них, вероятно, погребена под завалами, судьба остальных остается неизвестной.
Сотрудники гражданской обороны Газы обратились к международным организациям и правозащитным структурам с призывом принять срочные меры для обеспечения региона тяжелой техникой и необходимым оборудованием.