Milli Məclisin növbəti iclasının gündəliyinə 11 məsələ daxil edilib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, parlamentin aprelin 27-də keçiriləcək iclasının gündəliyinə 11 məsələ daxil edilib.
1. Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvlərinin və əvəzedici üzvlərinin təyin edilməsi haqqında.
2. "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Təşkilatı arasında 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun on üçüncü sessiyası ilə əlaqədar təşkilati tədbirlər və maliyyə məsələləri barədə əlavə Saziş"in təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi.
3. "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İqtisadi Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzi arasında Ev Sahibi Ölkə Sazişi"nin təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi.
4. "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikası Hökuməti arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş"in təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi.
5. Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində və "Narkoloji xidmət və nəzarət haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (üçüncü oxunuş).
6. Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsində və "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (üçüncü oxunuş).
7. Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, "Təhsil haqqında" və "Minatəmizləmə fəaliyyəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (üçüncü oxunuş).
8. Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində və "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
9. " haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
10. "Maliyyə icarəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
11. Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, Azərbaycan Respublikasının Rəqabət Məcəlləsində, "Müflisləşmə və iflas haqqında", "Taxıl haqqında", " xüsusi hüquq haqqında", "Tütün və tütün məmulatı haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında", "Banklar haqqında", "Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında", "Çayçılıq haqqında", "Ailə kəndli təsərrüfatı haqqında", "Atçılıq haqqında", "Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında", "Pambıqçılıq haqqında", "İcbari sığortalar haqqında", "Lisenziyalar və icazələr haqqında", "Kənd təsərrüfatı kooperasiyası haqqında", "Elm haqqında", "Kredit büroları haqqında", "Nağdsız hesablaşmalar haqqında", "Daşınar əmlakın yüklülüyü haqqında", "Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında" və "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).

В повестку заседания Милли Меджлиса включено 11 вопросов
Стали известны дата и повестка дня очередного пленарного заседания Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в повестку заседания парламента, которое состоится 27 апреля, включено 11 вопросов.
В список обсуждаемых тем вошли следующие пункты:
• 1. О назначении членов и заместителей членов Центральной избирательной комиссии Азербайджанской Республики.
• 2. Законопроект об утверждении Дополнительного соглашения между Правительством Азербайджанской Республики и Организацией Объединенных Наций относительно организационных мероприятий и финансовых вопросов в связи с тринадцатой сессией Всемирного форума градостроительства, которая пройдет в Баку в 2026 году.
• 3. Законопроект об утверждении Соглашения о принимающей стране между Правительством Азербайджанской Республики и Центром чистой энергии Организации экономического сотрудничества.
• 4. Законопроект об утверждении Соглашения о сотрудничестве в сфере обороны между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Федеративной Демократической Республики Эфиопия.
• 5. Законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс и Закон «О наркологической службе и контроле» (третье чтение).
• 6. Законопроект о внесении изменений в Уголовный кодекс и Закон «О борьбе с терроризмом» (третье чтение).
• 7. Законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс, законы «Об образовании» и «О разминировании» (третье чтение).
• 8. Законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс и Закон «Об обеспечении гендерного (мужского и женского) равенства» (второе чтение).
• 9. Законопроект о внесении изменений в Закон «О дорожном движении» (второе чтение).
• 10. Законопроект «О финансовой аренде» (первое чтение).
• 11. Пакет поправок в Гражданский, Налоговый, Кодекс о конкуренции и ряд других законов, включая акты о банкротстве, банковской деятельности, государственной регистрации юридических лиц и борьбе с легализацией имущества, полученного преступным путем (первое чтение).
Милли Меджлис Азербайджана является высшим органом законодательной власти в стране, ответственным за формирование правовой базы республики. Регулярные пленарные заседания направлены на совершенствование национального законодательства, приведение его в соответствие с международными стандартами и укрепление межгосударственных связей. Рассмотрение данных законопроектов подчеркивает активную роль Азербайджана в глобальных инициативах, таких как проведение форумов ООН, и стремление к модернизации социально-экономической системы страны.